Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił pozostałości dwóch zderzających się galaktyk

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił pozostałości dwóch zderzających się galaktyk

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykonał oszałamiający obraz pozostałości dwóch galaktyk, które zderzyły się ze sobą około 500 milionów lat temu.

Zdjęcie, opublikowane 3 lipca, pokazuje strukturę utworzoną przez zderzenie dwóch starożytnych galaktyk.

Eksperci twierdzą, że NGC 3256 może wyglądać jak prosta galaktyka spiralna, ale to dziwne kosmiczne ciało wciąż nosi blizny po burzliwych początkach. „Ta zniekształcona galaktyka to szczątki powstałe w wyniku czołowego zderzenia dwóch galaktyk spiralnych, które najprawdopodobniej miało miejsce 500 milionów lat temu”, zgodnie z postem NASA.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przesłał oszałamiający obraz Saturna

Dzięki potężnym kamerom na podczerwień teleskop był w stanie obserwować jądro tej galaktyki, znajdujące się około 120 milionów lat świetlnych od Ziemi. Oczekuje się, że galaktyki spiralne zostaną uporządkowane. Ale tak nie jest. Ma bardzo jasne obłoki pyłu i gwiazd.

Według naukowców dzieje się tak dlatego, że upadek spowodował gwałtowne połączenie dwóch obłoków gazu, wytwarzając surowce potrzebne do formowania się gwiazd. Doprowadziło to do „masowej eksplozji formowania się gwiazd” – podała w oświadczeniu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Ponieważ te gwiazdy są stosunkowo nowe, „promieniują niesamowicie w zakresie fal podczerwonych”, pojawiając się na zdjęciu w jasnych, pomarańczowych i czerwonych kolorach.

NASA powiedziała, że ​​zdjęcie pokazuje również, że podczas gdy większość obecnych gwiazd przeżyła katastrofę, niektóre zostały gwałtownie wyrzucone z galaktyki.

Naukowcy przyjrzą się tym zdjęciom, aby zrozumieć, co się dzieje, gdy zderzają się dwie galaktyki. To zdjęcie może pomóc rozwiązać zagadkę, w jaki sposób supermasywne czarne dziury mogą urosnąć do rozmiarów miliardy razy większych od Słońca.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *