Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie wystrzelony 24 grudnia

W sobotę, 11 grudnia 2021 r., Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zabezpieczony jest na szczycie rakiety Ariane 5, która wystrzeli go w kosmos z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

ten NASA i jej międzynarodowych partnerów oraz ten który (ESA) i Kanadyjska Agencja KosmicznaOficjalnie zaplanowane Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystrzelony w Wigilię. Start odbędzie się 24 grudnia o godzinie 12:20 GMT na pokładzie rakiety Ariane 5 z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej.

stamtąd, Wyrusz w miesięczną podróż na orbitę swojego celu, w drugim punkcie Lagrange’a (L2), Półtora miliona kilometrów od Ziemi. W pierwszym miesiącu po wystrzeleniu Webb rozmieści kurtynę słoneczną wielkości tenisa, a następnie 6,5-metrowe zwierciadło główne, za pomocą którego słabe światło odległych gwiazd i galaktyk może być wykrywane z czułością 100%, większą niż w przypadku Hubble’a.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie największym teleskopem, jaki kiedykolwiek wystrzelono w kosmos.

Webb rozwiąże tajemnice naszego Układu Słonecznego, spojrzy poza odległe światy wokół innych gwiazd i zbada tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata oraz naszego w nim miejsca. Będzie wykrywać światło podczerwone z niespotykaną dotąd czułością, co pozwoli mu cofnąć się w czasie o około 13,5 miliarda lat, aby zobaczyć pierwsze galaktyki po Wielkim Wybuchu..

Webb obejmuje dłuższe fale niż Hubble i ma 100-krotnie większą czułość, co otworzy nowe okno na wszechświat.

Dłuższe fale pozwolą Webbowi odkryć ukryte regiony w naszym Układzie Słonecznym, zajrzeć do wnętrza obłoków pyłowych, w których tworzą się gwiazdy i układy planetarne, ujawnić bardziej szczegółowo skład atmosfer egzoplanet, a następnie spojrzeć wstecz. Czas zobaczyć pierwsze galaktyki, które pojawią się we wczesnym wszechświecie.

W celu realizacji swojej misji Teleskop Jamesa Webba jest wyposażony w Cztery instrumenty naukowe:

Kamera bliskiej podczerwieni (NIRCam) Został zaprojektowany przede wszystkim dla: Badania obrazowe i wykrywanie słabych obiektów. Zadania, do których NIRCam mogą być niezbędne, obejmują: poszukiwanie gwiazd, gromad gwiazd i jąder wczesnych galaktyk, które powstały po Wielkim Wybuchu. badanie odległych galaktyk w procesie formowania lub łączenia; wykrywanie zniekształceń światła spowodowanych ciemną materią; Odkrywaj supernowe w odległych galaktykach i badaj gwiezdne gromady pobliskich galaktyk, młode gwiazdy w Drodze Mlecznej i obiekty w Pasie Kuipera w naszym Układzie Słonecznym.

Spektrometr bliskiej podczerwieni (NIRSpec) Uzyska jednocześnie widma ponad stu galaktyk lub gwiazd i jest czuły w zakresie długości fal, który pokrywa się z maksymalną emisją z najdalszych galaktyk. Główne cele naukowe NIRSpec to: Badanie formowania się gwiazd i obfitości chemicznej młodych, odległych galaktyk; Śledź powstawanie pierwiastków chemicznych w przeszłości i poznaj historię ośrodka międzygalaktycznego, takiego jak materia gazowa zajmująca duże przestrzenie między galaktykami. NIRSpec będzie również wykorzystywany do badania właściwości i składu atmosfer egzoplanet.

Centralna kamera na podczerwień i spektrofotometr (MIRI) potrzebny do Badanie starożytnych i bardzo odległych konstelacji; Obszary gęstego formowania się gwiazd ukryte za grubymi warstwami pyłu; Emisje wodoru z wcześniej niewyobrażalnych odległości; Elementarna fizyka gwiazd. Ciała pasa Kuipera i słabe komety. Będzie również używany do badania planet poza Układem Słonecznym.

Kamera bliskiej podczerwieni i spektrometria szczelinowa (NIRISS). W trybie spektroskopii bezaperturowej pozwala uzyskać widma wszystkich obiektów w ich szerokim polu widzenia. Ponadto został zaprojektowany tak, aby ułatwić odzyskiwanie tych widm, nawet jeśli się nakładają. Zawiera również ulepszony tryb obserwacji spektroskopowej dla spektroskopii egzoplanet, chociaż oczekuje się, że przyczyni się do odpowiedzi na wszystkie pytania naukowe dotyczące misji.

Aby ułatwić stabilne naprowadzanie trwające miliardy na sekundę, którego JSWT potrzebuje do osiągnięcia swoich celów naukowych, teleskop jest również wyposażony w czujnik precyzyjnego naprowadzania (FGS).

JWST ma na celu rozwinięcie naukowych sukcesów Hubble’a. Jest to teleskop „zimny”, gdyż przeznaczony jest do pracy w ekstremalnie niskich temperaturach (około -230 stopni Celsjusza). W ten sposób zapewni bezprecedensowy obraz Wszechświata w zakresie bliskiej, średniej podczerwieni i podczerwieni, a także pozwoli naukowcom na badanie różnych ciał niebieskich, od planet Układu Słonecznego po pobliskie gwiazdy i naszych sąsiednich planet. Galaktyki do najdalszych zakątków wszechświata. JWST będzie działać przez co najmniej pięć lat, choć zaplanowano na dziesięć lat.

20 grudnia 2021

NASA po hiszpańsku

Ten wpis został opublikowany Aktualności 21 grudnia 2021 przez Francisco Martina León

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *