Kraj węglowy prosi Hiszpanię o radę

Kraj węglowy prosi Hiszpanię o radę

Sankcje UE nałożone na Rosję, w tym zakaz importu rosyjskiej ropy, postawiły Polskę na gorzkiej ścieżce, ponieważ szuka sposobu na zmniejszenie swojej zależności od paliw kopalnych, które już są importowane. Z Rosji: węgiel.

Około 3,8 miliona polskich domów jest zależnych od tego paliwa kopalnego do ogrzewania. Jednak wojna i sankcje na Ukrainie spowodowały skoki cen i momenty niedoborów na rynkach. Dodatkowo, jeśli uwzględnimy europejskie prawodawstwo klimatyczne, Polska będzie musiała odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: jak tę zależność zmniejszyć?

Aby zrozumieć kontekst, w jakim działa polski rząd, jak wskazuje portal, trzeba to wiedzieć Wiadomości energetyczne, Polska jest pierwszym krajem w Europie i dziewiątym na świecie pod względem rocznej produkcji węgla na poziomie około 50 mln ton wydobywanego z własnych kopalń. Ponadto to paliwo kopalne zapewnia 80% energii elektrycznej w kraju. Nie dziwi więc stanowczy sprzeciw Polski wobec norm europejskich. Dlatego w 2033 roku zamierzają uruchomić swoją pierwszą elektrownię jądrową.

Celem Polski jest zapewnienie, aby 23% energii elektrycznej pochodziło z energetyki jądrowej, a żeby to osiągnąć, muszą zakończyć wielomilionowe inwestycje, które m.in. przyciągną hiszpańskie firmy do wejścia na terytorium Danii. Jak wyjaśnia serwis xataka.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *