GENEWA, 16 sierpnia – Kolumbia, Jamajka i Panama uruchomiły wart 42 miliony dolarów projekt mający na celu wspólną walkę z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi poprzez integrację obiegu zamkniętego w miastach, poinformowało dziś źródło eksperckie ONZ.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) ustalił, że projekt Redukcja plastiku morskiego i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w miastach Ameryki Łacińskiej i Karaibów poprzez podejście do gospodarki o obiegu zamkniętym pomoże tym trzem krajom przyjąć politykę cyklu zamkniętego na poziomie gmin.
Ułatwi to również zaangażowanie sektora prywatnego w robienie tego samego oraz utworzenie sieci między miastami w regionie dotyczącej plastiku w morzach i ogólnie zanieczyszczeń w morzach, w oparciu o najlepsze praktyki.
Inicjatywa jest prowadzona przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska przy wsparciu finansowym z Globalnego Funduszu Ochrony Środowiska (GEF) i przy wsparciu Sekretariatu Konwencji z Kartageny.
Dzięki temu projektowi interwencje zostaną potraktowane priorytetowo na początkowych etapach i zostaną zidentyfikowane produkty zawierające substancje chemiczne budzące obawy.
Następnie zostaną wykorzystane narzędzia polityczne i finansowe w celu ograniczenia stosowania niepotrzebnych lub toksycznych tworzyw sztucznych, a także ograniczenia i zakazu otwartego spalania tych materiałów, opracowania systemów ponownego użycia i ponownego napełniania, a także nowych modeli biznesowych o obiegu zamkniętym.
Dane z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska wskazują, że globalna gospodarka ma tylko 8,6 procent obiegu zamkniętego, a liczba ta jest nieco wyższa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, gdzie wynosi 10 procent.
Według tej agencji plastik jest wszechobecnym materiałem, używanym do wszystkiego, od produktów po opakowania.
Jednak prawie jedna trzecia tych materiałów to materiały jednorazowego użytku, 32 procent zanieczyszcza glebę i ekosystemy słodkowodne, a do oceanów trafia do 10 milionów ton rocznie, zaostrzając potrójny kryzys planetarny: zmianę klimatu oraz utratę przyrody i różnorodności biologicznej. zanieczyszczenia i odpady.
O ile nie zostaną podjęte zdecydowane działania, agencja spodziewa się, że liczba ta potroi się do 2060 r. Tak więc obieg zamknięty umożliwia utrzymanie tworzyw sztucznych na najwyższym poziomie w całym łańcuchu wartości tak długo, jak to możliwe, zmieniając sposób ich projektowania, produkcji, użytkowania i utylizacji. Z którego . (Tekst i zdjęcie: PL)
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”