Kraje bałtyckie przestaną importować energię elektryczną z Rosji

Kraje bałtyckie przestały importować energię elektryczną z Rosji od tej niedzieli

Kraje bałtyckie przestały importować energię elektryczną z Rosji od tej niedzieliMinisterstwo Energii Litwy ogłosiło w najbliższą sobotę.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że Nord Pool, rynek hurtowy, przestanie kupować energię elektryczną od rosyjskiej firmy Inter RAO. Litwa całkowicie przestała importować ropę, gaz i energię elektryczną z Moskwy.

„Rosja musi przestać finansować machinę wojenną”, powiedział minister energetyki Litwy Danius Grivis. Ruch jest „wyrazem solidarności z Ukrainą”.

Minister dodał, że Litwa zaopatruje swoje potrzeby w energię elektryczną poprzez lokalną produkcję oraz import z innych krajów europejskich, takich jak Szwecja, Polska i Łotwa.

Minister Energii Litwy Danius Grivis
Minister Energii Litwy Danius Grivis

Ze swojej strony litewski operator sieci elektroenergetycznej Litgrid ogłosił na swoim koncie na Twitterze, że ruch ten dotknie wszystkie kraje bałtyckie.

„North Pool, operator przesyłu energii, zamknął rosyjski biznes energetyczny dla spółek Grupy Inter RAO, jedynej firmy, która importuje energię elektryczną z Rosji” – poinformowała firma.

14 maja Inter RAO odciął prąd do Finlandii, powołując się na problemy z otrzymaniem pieniędzy.

W piątek fińska firma energetyczna Gasum ogłosiła to Dostawy rosyjskiego gazu ziemnego zostaną w sobotę wstrzymane decyzją rosyjskiego Gaspromu.

Finlandia będzie trzecim europejskim krajem Rosji, któremu zabraknie gazuKilka dni po formalnym złożeniu wniosku o wstąpienie do NATO i odmowie zapłaty za paliwo w rublach.

Gasum Russian, państwowa firma energetyczna, powiedziała Gazprom ostrzegł go, że w najbliższą sobotę przepływ przez główny rurociąg naftowy zostanie zablokowany..

Kreml już w kwietniu podjął podobne kroki z Polską i Bułgarią Argumentuj z tego samego powodu. Rosyjski gaz stanowi tylko 5% konsumpcji w FinlandiiOczekuje się zatem, że cięcia będą miały niewielki wpływ na jej gospodarkę.

Jednakże, To kolejny znak ekspansji Władimira Putina przeciwko Unii Europejskiej i NATOW ramach inwazji na Ukrainę doprowadziła do poważnego zerwania stosunków Moskwy z Zachodem.

Spór energetyczny między Europą a Rosją narasta wraz ze zbliżającym się terminem płatnościPutin zamierza to zrobić w rublach, aby wzmocnić swoją walutę, a UE zaleciła państwom członkowskim powstrzymanie się od tego.

(z informacją z EFE)

Kontynuuj czytanie:

Żeleński zaproponował przekazanie przejętych w Rosji aktywów finansowych obywatelom swojego kraju”
Rosja ogłosiła całkowitą ewakuację zakładu Azowstel i wzięła na siebie odpowiedzialność za zdobycie Mariupola.
Ze względu na trudności na Ukrainie Rosja stara się o wstąpienie do wojska osób po 40 roku życia.
Zaatakowali komisariaty żandarmerii wojskowej w Rosji koktajlami Mołotowa: mówią, że był to protest przeciwko inwazji Putina na Ukrainę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.