Kraje UE są zaniepokojone eskalacją konfliktu palestyńsko-izraelskiego

Berlin, 4 marca (Sputnik). – Niemcy, Francja, Włochy, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania wyraziły głębokie zaniepokojenie pogłębiającym się konfliktem palestyńsko-izraelskim, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem wydanym w tę sobotę.

Pod koniec lutego w Akabie w Jordanii odbyło się nadzwyczajne spotkanie pięciu partii, w którym uczestniczyli przedstawiciele wysokiego szczebla z Jordanii, Palestyny, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Egiptu, w celu rozładowania napięć w Palestynie. .

„Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania wyrażają głębokie zaniepokojenie ciągłą eskalacją przemocy na okupowanych terytoriach palestyńskich. Zdecydowanie potępiamy niedawne ataki terrorystyczne, w wyniku których zginęli izraelscy cywile” – napisano w oświadczeniu. — napisano na oficjalnej stronie niemieckiego MSZ.

„Terroryzm nie może być usprawiedliwiony w żadnych okolicznościach”. Autorzy dokumentu wyrazili żal z powodu wszystkich strat ludzkich.

„Te działania nie doprowadzą do dalszej przemocy. Odpowiedzialni za to powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności i postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. „Wszystkie jednostronne działania, które zagrażają pokojowi i podżegają do przemocy, muszą ustać” – podkreślono w dokumencie.

Sponsorzy wezwali wszystkie strony do powstrzymania się od zakłócania kruchego procesu odstraszania i do przestrzegania zobowiązań podjętych przez strony na spotkaniu w Agabie, słowem i czynem, w celu przywrócenia pokoju.

Autorzy raportu potwierdzili swoje zdecydowane stanowisko przeciwko wszelkim jednostronnym posunięciom, które podważają rozwiązanie dwupaństwowe, „w tym nielegalnej w świetle prawa międzynarodowego ekspansji osadnictwa”.

„Wzywamy rząd izraelski do cofnięcia swojej niedawnej decyzji o promowaniu budowy ponad 7000 jednostek osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu i promowaniu legalizacji placówek osiedli” – dodali autorzy dokumentu.

Nowe starcia między Palestyńczykami a żydowskimi osadnikami na Zachodnim Brzegu zbiegły się z głośnym zgromadzeniem w Akabie.

Spotkanie zakończyło się zobowiązaniem Izraela do zawieszenia działań osadniczych na kilka miesięcy. Przedstawiciele pięciu krajów zgodzili się spotkać ponownie w egipskim mieście Szarm el-Szejk w marcu.

Od początku 2023 roku sytuacja na Zachodnim Brzegu, zwłaszcza w miastach Dżenin i Nablus, pogarsza się z powodu ciągłych najazdów armii izraelskiej na Palestyńczyków.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia największą liczbę zabitych Palestyńczyków od 2000 roku odnotowano w styczniu i lutym 2023 roku. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *