Krokodyl odkrył, że zaszła w ciążę

Krokodyl odkrył, że zaszła w ciążę
  • Napisane przez Balaba Ghosha
  • Reporter naukowy

Źródło obrazu, Józef Wasilewski

podpis pod zdjęciem,

Naukowcy stwierdzili, że „dziewicze narodziny” u krokodyli mogą być powszechne.

Pierwszy przypadek niesienia krokodyla został zidentyfikowany w zoo w Kostaryce

Urodziła płód, który był w 99,9% genetycznie identyczny z nią.

Zjawisko „dziewiczego narodzenia” stwierdzono u gatunków ptaków, ryb i innych gadów, ale nigdy wcześniej u krokodyli.

Naukowcy twierdzą, że ta cecha mogła zostać odziedziczona po ewolucyjnym przodku, więc dinozaury mogły być również zdolne do samoreprodukcji.

Jajo zostało złożone przez 18-letnią samicę aligatora amerykańskiego w Parque Reptilania w styczniu 2018 r. Zarodek w środku był w pełni ukształtowany, ale wciąż się urodził i dlatego się nie wykluł.

Zwierzę zostało nabyte, gdy miała dwa lata i przez całe życie było trzymane z dala od innych krokodyli. Z tego powodu zespół naukowy parku skontaktował się z amerykańskim zespołem z Virginia Polytechnic, który specjalizuje się w dziewiczych porodach, naukowo określanych jako partenogeneza. Przeanalizowali płód i stwierdzili, że był on w ponad 99,9% genetycznie identyczny z matką – potwierdzając, że nie miał ojca.

Pisząc w Journal of Royal Society Listy z biologiiNaukowcy twierdzą, że dziewicze porody mogą być częstsze u krokodyli i do tej pory pozostawały niezauważone, ponieważ ludzie nie szukali ich przypadków.

„Nierzadko zdarza się, że gady trzymane w niewoli składają jaja, biorąc pod uwagę okres izolacji od partnerów, ponieważ są one zwykle uważane za nieżywotne i odrzucane. Wyniki te sugerują zatem, że jaja należy oceniać pod kątem potencjalnej żywotności, gdy nie ma samców” mówi Naukowcy w swoim artykule badawczym.

„Ponadto, ponieważ[dziewicze porody]mogą mieć miejsce w obecności potencjalnych partnerów, przykłady tego mogą zostać pominięte, gdy rozmnażanie zachodzi u samic mieszkających razem z samcami”.

Nie jest jasne, dlaczego partenogeneza występuje u różnych gatunków, ale wydarzenia te są często powtarzane w literaturze naukowej, być może dlatego, że naukowcy szukają ich teraz. Jedna z teorii głosi, że występuje u gatunków zdolnych do partenogenezy, gdy ich liczba zmalała i są one na skraju wyginięcia.

„Zwłaszcza dinozaury”, napisali naukowcy, „te nowe dowody dostarczają ekscytujących informacji na temat potencjalnych zdolności reprodukcyjnych wymarłych krewnych krokodyli”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *