Krytyka „Akcji Jacinto” w polowaniu na homoseksualistów w komunistycznej Polsce

poniedziałek, 25 października 2021

Chociaż tak zwana „Operacja Jacinto” jest realnym projektem nagraniowym skierowanym do członków społeczności LGBTQI+ w Polsce w latach 1985-1987, fabuła nie opiera się na prawdziwej historii, ale na historycznym wydarzeniu, które tworzy mit.

Oficjalne powody podane przez komunistyczną dyktaturę dla „Akcji Jacinto” są takie, że jest to bardzo skuteczny sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa HIV, zwalczanie prostytucji i tropienie gangów przestępczych. Od lat 70. polski aparat bezpieczeństwa zatrudniał homoseksualistów i homoseksualistów, by łapać homoseksualnych intelektualistów i artystów. Później władze zmusiły tę ostatnią grupę do szpiegowania swoich kolegów komentarzami, które zostały uznane za sprzeczne z rządem. W ramach „Operacji Jacinto” reżim zebrał informacje o około 11 000 osób. Tajny plan zakończył się w 1987 roku.

Operacja Jacinto (Hiacynt, 2021), definitywny thriller przypominający film Noir, który przenosi nas w lata 80., zostaje zmuszony przez swojego ojca, tajnego policjanta, do „odnalezienia winowajcy” w morderstwie o nazwie „Operacja Jacinto”, a nie jego własne preferencje. Niezadowolony ze śledztwa Robert postanawia odkryć prawdę w konfrontacji ze swoimi wewnętrznymi demonami.

Reżyseria Piotr Domalewski, in Operacja Jacinto Wszystkie elementy kryminalnego thrillera dobrze współgrają z klasyczną konstrukcją, ale zapierające dech w piersiach otoczenie unosi się w górę, odwołując się do tworzenia różnych klimatów, które z jednej strony starają się wywołać napięcie za pośrednictwem policyjnej sieci. Zabawa z wypartymi pragnieniami swojego bohatera.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *