Kryzys gazowy ponownie rozpala konflikt między Polską a Komisją Europejską | Międzynarodowy

Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjeżdża do siedziby Rady Europejskiej w Brukseli.Basen (Reuters)

Warszawa wypuściła pierwsze ostrzeżenie, że życie dwudziesto-siedmiolatków może przerodzić się w prawdziwy test. Polska – Czechy – rozpoczęte w ten czwartek, O północy ostatnie porozumienie Rady Europejskiej w tym roku, aby uporać się z kryzysem energetycznym. Europejscy przywódcy wracają do domu bez porozumienia w jednym z palących problemów 2021 roku. A w Brukseli ruch ten określany jest jako pierwsza reakcja Warszawy, która znalazła się pod rosnącą presją ze względu na rządy prawa Komisji Europejskiej i jej odmowę. Egzekucja wielomiliardowego funduszu naprawczego w Polsce, jeśli nie zreformuje on swojego wątpliwego systemu sądownictwa.

Negocjacje energetyczne były długie i trudne. Rozpoczęła się ona w południe i musiała być kilkakrotnie przerywana, aby przejść do innych ważnych spraw w porządku obrad, takich jak sankcje wobec Rosji. Ale już przed przerwą można było odczuć, że Polska, przy wsparciu Węgier, jest gotowa do wystosowania ostrzeżenia, powołując się na źródła w Radzie. Formalnie premier Mateusz Morawiecki ponad dwukrotnie podwoił ceny w 2021 r. z powodu braku porozumienia z Systemem Handlu Emisjami CO₂ (ETS). Wezwał do głębszej reformy mechanizmu, który jego zdaniem został zmanipulowany przez spekulantów. Według źródeł rozmów istnieje możliwość wyjścia z projektu. To prawda, że ​​Warszawa nie jest osamotniona w swoim niezadowoleniu z rynku emisji. Inne kraje, w tym Hiszpania, ostrzegły, że należy ponownie rozważyć. Źródła podały ETS jako „doskonałą wymówkę”.

Ostrzeżenie, że taki ruch może nadejść z Warszawy, wypowiedział w poniedziałek polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: „Polska musi odpowiedzieć weta na groźbę UE we wszystkich sprawach wymagających konsensusu w UE” – powiedział. W wywiadzie Czasy finansowe. „Polska musi ponownie rozważyć swoje zaangażowanie w politykę klimatyczno-energetyczną UE, co może doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen energii”. Geopro w rzeczywistości nie jest częścią partyjnego prawa i sprawiedliwości Moraviki, ale prawicy.

Polska wraz z Węgrami jest jednym z nielicznych krajów UE, których plan naprawy nie został jeszcze ratyfikowany. Komisja potwierdziła, że ​​do czasu reformy sądownictwa i usunięcia Izby Regulacyjnej Sądu Najwyższego (pomiędzy dotacją a pożyczką) nie popłynie nawet jedno z 36 000 mln euro, których żąda Warszawa (pomiędzy grantami a pożyczkami). Według Brukseli organizacja zagraża niezależności sędziów. Pod koniec października unijny sąd został zmuszony do zapłaty Polsce Kara w wysokości miliona euro dziennie za niewstrzymanie działalności tego pokoju.

Presja wyszła z Brukseli poprzez mechanizm warunkowy, mający uniemożliwić funduszom europejskim osiągnięcie liberalnych reżimów. Pod koniec listopada administrator społeczny podjął pierwsze kroki w celu uruchomienia narzędzia, prosząc Polskę i Węgry o wyjaśnienia na temat możliwego wpływu praworządności na zarządzanie funduszami europejskimi w obu krajach.

Na tydzień przed szczytem wiceprezydent Europy Valdis Domprovsky wyraził wątpliwość, czy plan naprawy Polski zostanie zatwierdzony do końca tego roku. Data jest ważna. Jeśli fundusz nie dostanie zielonego światła przed 31 grudnia, kraj automatycznie utraci prawo do otrzymania 13% dotacji w formie zaliczki przedfunduszowej (około 5 000 mln).

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestracja

Źródła Rady przyznają, że „rząd Moraw uważa, że ​​warunek i okup są używane jako forma kary”. Warszawa oskarża komisję o stosowanie wobec nich podwójnych standardów i podporządkowanie się naciskom Parlamentu Europejskiego, by okazać twardość Polsce. To badanie podwójnych standardów dobrze sobie radzi również w innych stolicach, zwłaszcza w mniejszych krajach.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook Y Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.