Kryzys rządowy to gospodarcza szansa dla Polski – mówi premier – First News

Przedstawiając plan na konferencji prasowej w piątek, Moraweki powiedział, że ma na celu ponowne uruchomienie gospodarki po epidemii i obejmuje projekty infrastrukturalne na dużą skalę, które są już w toku.
Pave ł Supernock / PAP

Premier powiedział, że kryzys koronawirusa był dużym szokiem, ale lekcją dla Polski, jak zlikwidować lukę wzrostową między Polską a Zachodem.

W wywiadzie dla BAP, rządowego Narodowego Programu Odbudowy (KPO), pięciostopniowego planu ożywienia gospodarki narodowej po epidemii Govt-19, powiedział: „Za pięć lub dziesięć lat stanęliśmy przed wyzwaniami”.

„Zwiększenie produktywności i konkurencyjności polskiej gospodarki jest kluczem do skoku wzrostu zgodnego z aspiracjami biegunów” – powiedział. „Kryzys Covit-19 to wielki szok, ale lekcja, której musimy się nauczyć, jeśli chcemy ostatecznie zlikwidować lukę wzrostu między Polską a Zachodem.

„Nasz plan zakłada wykorzystanie funduszy, które wynegocjowaliśmy w budżecie UE w lipcu” – powiedział Moravsky.

Budżet KPO opiera się na składce Polski do funduszu naprawczego UE w wysokości 750 mld euro po epidemii.

„Rozpoczynamy szczegółowe konsultacje projektu, bo chcemy, aby każda gmina w Polsce była dobra w ostatecznej wersji” – powiedział premier. „Mamy czas do końca kwietnia, aby złożyć KPO w Komisji Europejskiej i chcemy jak najlepiej wykorzystać ten czas”.

„Inwestycje powinny ruszyć już w tym roku” – dodał.

Przedstawiając plan na konferencji prasowej w piątek, Moraweki powiedział, że ma na celu ponowne uruchomienie gospodarki po epidemii i obejmuje projekty infrastrukturalne na dużą skalę, które są już w toku.

Powiedział również, że zapoczątkowało kilka projektów lokalnych i regionalnych w całym kraju.

Wśród innych projektów Moraveki ogłosił, że ponad 55 55,4 miliona zostanie przekazanych na konwersję energii, 4,4 miliarda na reformy zdrowotne i 4. 4,4 miliarda na programy naprawy gospodarczej i innowacji.

Pięć głównych filarów KPO obejmuje transformację cyfrową, recesję gospodarczą i wzmocnienie konkurencyjności, reformy służby zdrowia, zielony i inteligentny ruch oraz transformację zielonej energii w połączeniu z programami redukcji zużycia energii.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *