Kryzys uchodźczy: Łukaszenko prosi Rosję o rakiety, a NATO ocenia wysłanie wojsk do granicy z Polską

Pogarsza się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Polscy strażnicy rzucają gazem łzawiącym i strumieniami wody, aby zmusić uchodźców do przekroczenia granicy w UE (fot. Reuters)

Zaczęło się również jako kryzys migracyjny, ale Stał się już zaciekłym konfliktem między Rosją a Europą. Tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy przybyli na Białoruś w ostatnich tygodniach, zostało zmuszonych do skoncentrowania się na polskiej granicy. Tam drogę zablokowała im policja i wojsko polskie. Z Warszawy oskarżają dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o spowodowanie incydentu poprzez przyciąganie i nawracanie uchodźców za pośrednictwem rządowych agencji turystycznych. „Bomba zegarowa” Zamknął ich na granicy i zmusił do nielegalnego przekraczania granicy europejskiej.

Od tego czasu doszło do starć między polskimi strażnikami a imigrantami, z zaciekłymi ostrzami białoruskich żołnierzy oraz głodem i zimnem w dżungli, gdy uciekinierzy próbują „infiltrować”. Łukaszenka najwyraźniej nie jest sam. Ma to poparcie Rosji. A wczoraj poprosił o przekazanie go swojemu przyjacielowi Władimirowi Putin Organizacja obrony nuklearnej do ochrony granic z Polską, Litwą i Ukrainą.

Francja ostrzegła już Moskwę, że jeśli kryzys będzie się nasilał, NATO będzie interweniować. Podejrzewa się, gdy w Stanach Zjednoczonych i Europie Kryzys graniczny został „sfabrykowany”, aby ukryć duże rozmieszczenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą..

Unia Europejska już zaostrzyła sankcje wobec Białorusi, próbując ukrócić białoruską politykę spychania imigrantów do Polski. Musimy pomścić przeszkody, które poprzedziły zeszłoroczne tłumienie protestów Przeciwko oszukańczej reelekcji Łukaszenki. Z Mińska zaprzeczają takiemu zarzutowi i zapewniają, że uchodźcy dotarli do polskiej granicy bez zagrożenia ze strony białoruskich strażników. Mówi również, że za zabójstwami podejrzewa się Rosję Są to „sfabrykowane kłamstwa”. Ale w Brukseli mu nie ufali. Czy na pewno Kryzys uchodźczy na granicy białorusko-polskiej jest ściśle powiązany z tym, co dzieje się na drugiej granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Podejrzewa się, że w Europie i Stanach Zjednoczonych kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej został wykorzystany do zatuszowania masowej operacji wojskowej Rosji zagrażającej Ukrainie (fot. REUTERS).
Podejrzewa się, że w Europie i Stanach Zjednoczonych kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej został wykorzystany do zatuszowania masowej operacji wojskowej Rosji zagrażającej Ukrainie (fot. REUTERS).

Wczoraj prezydent Francji, Emanuel Macron rozmawiał z Putinem przez telefon I powiedział mu, że NATO będzie gotowe do obrony suwerenności Ukrainy i że według NATO Moskwa zwiększa swoje siły. „Prezydent powtórzył nasze pragnienie ochrony suwerenności Ukrainy oraz integralności terytorialnej i bezpieczeństwa wzdłuż polskiej granicy”. Doradca Macrona powiedział dziennikarzom w Pałacu Elizejskim.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział: „Obserwujemy Nienormalna koncentracja wojskWiemy, że Rosja wcześniej wykorzystywała tego typu zdolności militarne do przeprowadzania agresji na Ukrainę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powtórzył, że „odrzuca” podejrzenia o nasilenie rosyjskich działań militarnych. Ale Departament Obrony USA odpowiedział, że są ich satelitami W dalszym ciągu widzieli, jak Rosja koncentruje swoje siły w nadzwyczajnych operacjach wojskowych w pobliżu granicy z Ukrainą”.. Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że jest zaniepokojony rozwojem sytuacji i że sekretarz obrony USA Lloyd Austin spotka się w czwartek z premierem Ukrainy.

Wspierani przez Rosję separatyści przejęli kontrolę nad wschodnim Donbasem na Ukrainie w 2014 roku, a konflikt trwa do dziś. Moskwa zaanektowała również Półwysep Krymski na Ukrainie wcześniej w tym samym roku, w odpowiedzi na pragnienie Ukrainy zbliżenia z Unią Europejską.. Moskwa rości sobie prawo do wód Morza Czarnego wokół Krymu, choć większość krajów nadal uważa ten półwysep za ukraiński. W rozmowie z Macronem rosyjski przywódca powiedział, że zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe na wodach, do których dochodzą Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, były „prowokacyjne”. „To zwiększa napięcia w stosunkach między Rosją a NATO”. Ze swojej strony zaczął rzecznik Kremla.

Łukaszenka tymczasem chce, aby rosyjski arsenał nuklearny chronił jej południową i zachodnią granicę, wymierzając z jednej strony Polskę i Litwę, az drugiej Ukrainę. „Potrzebuję kilku dywizji na zachodzie i południu, które mają bardzo silny system bezpieczeństwa” – powiedział. Łukaszenko powiedział rosyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. „Białoruś i Rosja są formalnie częścią »państwa związkowego« i od wielu lat prowadzimy ścisłe i bliskie negocjacje” – przypomniał. Następnego dnia, w niedzielę, premier Polski Mateusz Morawiecki podniósł potrzebę rozmów w NATO o tym, co dalej. „Nie ma wątpliwości, że sprawy zaszły za daleko”. Równolegle estoński minister obrony Calle Lanet dodał „Potencjał wzrostu jest bardzo wysoki”.

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko (fot. Europa Press)
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko (fot. Europa Press)

Jeśli chcesz sprowokować wojnę, oto formuła z najwyższym prawdopodobieństwem sukcesu. Wyślij tysiące imigrantów na swoją granicę, spróbuj wepchnąć swoje siły graniczne do sąsiedztwa i przeprowadź zapobiegawczy ogień, gdy twoi sąsiedzi próbują wypędzić migrantów. W tak napiętej sytuacji Żołnierze z innych krajów mogą źle zrozumieć ogień i oddać ogień. Na granicy białorusko-polskiej taki przypadkowy konflikt jest teraz zdecydowanym niebezpieczeństwem. Co zrobi NATO, jeśli tak się stanie?– pyta Elizabeth Bra z American Enterprise Institute w artykule, który opublikowała na specjalnej stronie. Bezpieczeństwo jeden.

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel chce ostudzić sytuację Łukaszenka starał się stworzyć korytarz, aby zapewnić pomoc humanitarną tysiącom migrantów, z których wielu Irakijczyków twierdzi, że zostało oszukanych przez białoruskie biura podróży. Obiecano im wjazd do Polski, a stamtąd do Niemiec i innych krajów Europy Środkowej „bez większych problemów”.. Na razie Mińsk nie wykazuje chęci współpracy z propozycją Merkel. Dużo złej krwi pomiędzy. Ta rozmowa telefoniczna Pierwszy kontakt prezydenta Białorusi z przywódcą zachodnim Od zeszłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi Łukaszenko prowokuje masowe protesty protestujących, oskarżając go o fałszerstwa wyborcze i późniejsze represje. Unia Europejska od miesięcy podnosi sankcje na Białoruś. Obejmuje ograniczenia już używane Łukaszenka, jego syn i 165 białoruskich władz na liście. Ograniczenia nałożono również na eksport potażu, jednego z największych w kraju zarabiających na wymianie zagranicznej, oraz minerału przemysłowego szeroko stosowanego jako nawóz.

Grupa uchodźców na granicy polsko-białoruskiej przemienia towarzysza, który zachorował z powodu ekstremalnego zimna i deszczu (fot. AP)
Grupa uchodźców na granicy polsko-białoruskiej przemienia towarzysza, który zachorował z powodu ekstremalnego zimna i deszczu (fot. AP)

Łukaszenka grozi zamknięciem gazociągu transportującego rosyjski gaz do UE Przez terytorium Białorusi. „Rozgrzewamy Europę, a oni grożą zamknięciem granicy” – powiedział dyktator państwowej agencji prasowej Belda o gazociągu Jamał-Europa. „A jeśli tam zostanie odcięty gaz ziemny? Polecam im zastanowić się przed rozmową z Polską, Litwą i innymi gołymi ludźmi.

Tymczasem, podczas gdy wszyscy przywódcy pokazują zęby, wydaje się, że niektórzy już słyszą dźwięk trąb wojennych. Dziesiątki tysięcy ludzi są na zewnątrz w mrozie Bez dostępu do podstawowych usług. Mimo to mówią, że chcą być na ziemi niczyjej między Białorusią a Polską. Dopóki Rosja i Europa nie uregulują swoich spraw i nie zakończą podróży na mniej wrogie terytorium, z którego przybyli i są teraz uwięzieni.

Kontynuuj czytanie:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *