Księżyc zmieni kolor na czerwony podczas całkowitego zaćmienia Księżyca w niedzielną noc

Księżyc zmieni kolor na czerwony podczas całkowitego zaćmienia Księżyca w niedzielną noc
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Pierwsze całkowite zaćmienie Księżyca w 2022 r. miało wkrótce zabarwić księżyc na czerwono w niedzielną noc. Pełen „Księżyc Wenus” skąpie się w ten weekend w rdzawym brązowym świetle, gdy cień Ziemi ominie go, tworząc spektakl widoczny w dużej części Ameryki Północnej.

Prawie wszyscy w sąsiednich Stanach Zjednoczonych będą cieszyć się pokazem, jeśli pozwoli na to pogoda. Dla mieszkańców Kalifornii i północno-zachodniego Pacyfiku tylko druga połowa zaćmienia będzie widoczna, gdy wschodzi bordowy księżyc. podczas studiów.

Za dwa lata całkowite zaćmienie Słońca przeniesie się z Teksasu do Maine

Jest to pierwsze z dwóch całkowitych zaćmień Księżyca, które można zobaczyć w tym roku ze Stanów Zjednoczonych. Zaplanowany na noc 7 listopada, następny program ominie część północno-zachodniej Ameryki Północnej z niedzielnego programu.

Czym jest całkowite zaćmienie Księżyca?

Zaćmienia wszystkich kształtów pojawiają się, gdy zasłaniają się inne obiekty. W przypadku całkowitego zaćmienia Księżyca Ziemia jest pośredniczona między Słońcem a Księżycem. Można by oczekiwać, że zablokuje światło słoneczne przed dotarciem do księżyca i sprawi, że zniknie, ale tak się nie dzieje. Zamiast tego część światła słonecznego na obwodzie Ziemi przenika przez naszą atmosferę i rozprzestrzenia się w kierunku Księżyca.

Aby tak się stało, Słońce, Ziemia i Księżyc muszą znajdować się w jednej linii. Dzieje się tak tylko podczas pełni księżyca.

całkowite zaćmienie słońcaZ drugiej strony występuje w czasie nowiu, kiedy księżyc prześlizguje się między ziemią a słońcem. To gasi światło słoneczne przed dotarciem do wąskiego przejścia lądu, zamieniając dzień w noc. Zaćmienie Słońca pozwala również na uwidocznienie białej korony słonecznej, czyli atmosfery, która zwykle jest zaćmiona przez palące światło słoneczne.

Zaćmienia Słońca i Księżyca występują parami w odstępie około dwóch tygodni; Ostatnie częściowe zaćmienie Słońca 30 kwietnia było widoczne z Ameryki Południowej.

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się jako niezauważalne zaćmienie Księżyca — subtelne zaciemnienie, które jest trudne do zauważenia dla niewyszkolonego obserwatora. Jest to czas, w którym najszersza i najbardziej rozproszona część cienia Ziemi zaczyna przesuwać się po powierzchni Księżyca od lewego dolnego do prawego górnego rogu.

Częściowa faza zaćmienia nastąpi, gdy krawędź ciemności lub najciemniejsza część cienia Ziemi po raz pierwszy zetknie się z Księżycem. Zobaczysz zasłonę ciemności przemierzającą księżyc, której krawędź stanowi łagodna krzywizna przedstawiająca kształt Ziemi. Krzywa cienia będzie łagodniejsza niż krzywa księżyca, ponieważ Ziemia jest większa.

Gdy cień połknie go w całości, księżyc zmieni kolor na czerwony. Dzieje się tak dlatego, że jedyne światło, które dociera do księżyca, przepływa przez ziemską atmosferę. Krótsze fale/wyższe częstotliwości światła rozpraszają się, pozostawiając tylko dłuższe fale, które są koloru czerwonego, zdolne do penetracji atmosfery pod małym kątem padania. To ta sama przesłanka, która sprawia, że ​​wschód i zachód słońca są czerwone. Dlatego widzisz światło wschodu i zachodu słońca stale synchronizowane na Księżycu.

Maksymalne zaćmienie ma miejsce, gdy Księżyc jest mocno wyryty w cieniu Ziemi, zanurzony jedynie w przerażającym czerwonym świetle. Kolor zaćmienia Księżyca różni się w rzeczywistości w zależności od stopnia zanieczyszczenia atmosfery; Astronomowie ocenili gradienty kolorów na skala lochów, gdzie zero oznacza prawie widoczne zaćmienie, a liczba cztery oznacza zaćmienie miedzi. Wiadomo, że erupcje wulkanów i obecność aerozoli zmniejszają żywotność zaćmień Księżyca.

Wszystkie podane czasy to czas wschodni:

Zaćmienie półcienia zaczyna się: 21:32:05 CET

Rozpocznij częściowe zaćmienie: 22:27:52 ET

Rozpocznij studia: 23:29:03 czasu ET

Maksymalne zaćmienie: 12:11:28 ET

Koniec kolegium: 12:53:55 ET

Zakończenie częściowego zaćmienia: 1:55:07 ET

Koniec zaćmienia półcienia: 2:50:49 ET

Zauważalny: Dla niektórych na Zachodnim Wybrzeżu księżyc nie wzejdzie, dopóki nie zacznie się pełnia. Na przykład wschód księżyca w San Francisco jest ustawiony na 20:06 czasu PST, zaledwie 23 minuty przed rozpoczęciem studiów.

Jak wyjątkowe jest całkowite zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca nie jest tak wyjątkowe jak całkowite zaćmienie Słońca. Zaćmienie Księżyca można zobaczyć z całej nocnej strony Ziemi, tak jak Księżyc można zobaczyć z dowolnego miejsca. Większość miejsc doświadcza jednego lub dwóch całkowitych zaćmień Księżyca rocznie.

Z drugiej strony, całkowite zaćmienie Słońca można zobaczyć z określonego miejsca średnio raz na 375 lat. Ścieżka uniwersytecka może mieć szerokość zaledwie mili, a doświadczenie jest surrealistyczne. Następny dzień w Stanach Zjednoczonych to poniedziałek 8 kwietnia 2024 r.

Łamki chmur rozprzestrzenią się sporadycznie na wschodnim wybrzeżu, międzynarodowym zachodzie, Sierra Nevada i północno-zachodnim Pacyfiku. W centrum kraju pojawią się dogodne do oglądania rozległe przestrzenie czystego nieba.

Dokładniejsza prognoza zostanie dokonana w najbliższych dniach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *