Kto powinien otrzymać szczepionkę przeciw grypie i dlaczego? Nasz analityk medyczny wyjaśnia

Kto powinien otrzymać szczepionkę przeciw grypie i dlaczego?  Nasz analityk medyczny wyjaśniaCNN

Witamy w sezonie grypowym w tym roku.

Według informacji, w tym roku szczep grypy zaczął już rozprzestrzeniać się w Stanach Zjednoczonych Nowe dane z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Było co najmniej 880 000 przypadków grypy, prawie 7 000 hospitalizowanych i tragicznie 360 ​​zgonów z powodu grypy tej jesieni, w tym jeden zgon dzieci. Nie wydarzyło się to od 2009 roku, podczas szczytu pandemii świńskiej grypy H1N1 To wiele przypadków grypy bardzo wcześnie w sezonie.

Pomimo tych liczb wiele osób zastanawia się, czy grypa jest naprawdę poważną chorobą. Jakie są korzyści ze szczepienia, zwłaszcza jeśli niektórzy ludzie nadal mają grypę pomimo zaszczepienia? Czy można zarazić się grypą przez szczepionkę? Jeśli otrzymam szczepionkę przeciw Covid, czy nadal potrzebuję szczepionki przeciw grypie?

Aby poprowadzić nas przez te pytania i nie tylko, rozmawiałem z analitykiem medycznym CNN, dr Leaną Wen, lekarzem medycyny ratunkowej, ekspertem zdrowia publicznego i profesorem polityki zdrowotnej i zarządzania w Milken Institute of Public Health na George Washington University. Jest także autorką „Lifeline: Podróż lekarza w walce o zdrowie publiczne”.

CNN: Czy grypa jest niebezpieczna? Jakie objawy doświadczają ludzie?

Dr Lina Wen: To z pewnością może być niebezpieczne. The CDC Szacunki Ta grypa spowodowała od 9 milionów do 41 milionów zachorowań, 140 000 do 710 000 hospitalizacji i 12 000 do 52 000 zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych w latach 2010-2020.

Objawy grypy Należą do nich gorączka, bóle mięśni, ból głowy, zmęczenie, kaszel i katar. Wiele osób wraca do zdrowia w ciągu kilku dni, ale niektórzy mogą źle się czuć przez 10 dni do 2 tygodni po pojawieniu się objawów. U niektórych wystąpią powikłania, w tym infekcje zatok i ucha, zapalenie płuc i zapalenie mózgu. Grypa może również pogorszyć podstawowe schorzenia – na przykład osoby z przewlekłą chorobą płuc i serca mogą zobaczyć, że ich stan pogarsza się przez grypę.

Nawet ogólnie zdrowi ludzie mogą poważnie zachorować na grypę. Jednak osoby, które są szczególnie narażone na poważne skutki, to osoby w wieku 65 lat i starsze, małe dzieci poniżej drugiego roku życia, kobiety w ciąży i osoby z podstawowymi schorzeniami.

CNN: Jaki jest sens szczepionki, zwłaszcza jeśli niektórzy ludzie mogą zarazić się grypą pomimo szczepienia?

Wen: Szczepionka przeciw grypie robi dwie rzeczy. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko rozwoju ciężkiej choroby – hospitalizacji lub śmierci. Po drugie, może również zmniejszyć prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek zachorujesz na grypę.

W pewnym sensie nie różni się to zbytnio od szczepionki Covid-19. Najważniejszym powodem zaszczepienia się przeciwko grypie i koronawirusowi jest zapobieganie poważnym chorobom. Nowe dane zostały opublikowane w Najnowszy raport zachorowalności i umieralności przygotowany przez Centers for Disease Control and Prevention Pojawia się tegoroczna szczepionka przeciw grypie Zmniejsza ryzyko hospitalizacji o około 50%. Badanie z 2018 r. wykazało, że osoby zaszczepione przeciwko grypie miały o 59% mniejsze prawdopodobieństwo przyjęcia na oddział intensywnej terapii z powodu grypy w porównaniu z osobami niezaszczepionymi.

Skuteczność szczepionki może się różnić w zależności od tego, jak dobrze szczepionka pasuje do krążących szczepów grypy. The cytuje CDC Skuteczność szczepionki przeciwko „chorobie nadzorowanej przez lekarza” wynosi od 23% do 61% w zależności od roku i dopasowania szczepionki do szczepu. Prawdą jest zatem, że można zaszczepić się na grypę, nadal mając grypę. Ale szczepionka zmniejsza szansę na to, a co ważniejsze, zmniejsza prawdopodobieństwo ciężkiej choroby.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, że jest wiele innych rzeczy Wirusy, które mogą powodować objawy grypopodobne. Szczepionka przeciw grypie pomaga chronić przed infekcjami wirusowymi wywołanymi przez grypę, ale istnieje wiele innych przyczyn zespołów wirusowych, w tym adenowirusy, rinowirusy, paragrypa i inne. Te inne wirusy również łatwo się rozprzestrzeniają i nie ma przeciwko nim szczepionek. Często słyszę, jak pacjenci mówią, że zachorowali na grypę w tym samym roku, w którym otrzymali szczepionkę przeciw grypie, i dlatego nie chcą się ponownie zaszczepić. Ale kiedy zapytam ich, czy już zdiagnozowano u nich grypę lub czy mają objawy grypopodobne, odpowiedzą, że to drugie.

CNN: Czy dzieci i kobiety w ciąży też powinny być zaszczepione przeciw grypie?

Wen: Zdecydowanie. Grupy te są szczególnie narażone na poważne skutki, dlatego bardzo ważne jest, aby otrzymały szczepionkę przeciw grypie.

jedno badanie Okazało się, że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkiej, zagrażającej życiu grypy u dzieci o 75%. w przeciwnym razie Okazało się, że zmniejszyło to liczbę wizyt na oddziałach ratunkowych związanych z grypą u dzieci o połowę.

Podobne wyniki stwierdzono u kobiet w ciąży. Nie ogranicza się do Szczepionka przeciw grypie chroni kobiety w ciążyJeśli szczepionka zostanie podana w czasie ciąży, pomaga również chronić dziecko przed grypą w pierwszych miesiącach jego życia. Jest to ważne, ponieważ szczepionka przeciw grypie nie jest dostępna dla dzieci przed ukończeniem 6 miesiąca życia.

CNN: Czy można zarazić się grypą przez szczepionkę?

Wen: Numer szczepionki przeciwko grypie to inaktywowana szczepionkaOznacza to, że nie zawiera żywego wirusa i dlatego nie może wywołać grypy. Jest to również dobrze tolerowana szczepionka, a najczęstszym skutkiem ubocznym jest dyskomfort w miejscu wstrzyknięcia, który ustępuje po dniu.

CNN: Jeśli dostaniesz szczepionkę Covid-19, czy nadal potrzebujesz szczepionki przeciw grypie?

Wen: tak. Różne szczepionki celują w różne wirusy. Szczepionka Covid pomaga chronić przed Covid, ale nie zapobiega grypie i vice versa. Możesz otrzymać szczepionkę Covid (lub biwalentny booster) w tym samym czasie otrzymujesz zastrzyk przeciw grypie, tylko w inne miejsce wstrzyknięcia.

CNN: Niektórzy ludzie czekają na zaszczepienie się na grypę dopiero później w sezonie grypowym. Czy to dobry pomysł?

Wen: W tym momencie nie, ponieważ teraz jest jasne, że sezon grypowy zaczyna się wcześniej niż zwykle. Liczba przypadków jest już wysoka, a uzyskanie optymalnej ochrony immunologicznej po szczepieniu zajmuje około dwóch tygodni. Zachęcam ludzi, którzy jeszcze nie otrzymali szczepionki przeciw grypie, aby ją teraz zaszczepili.

CNN: Co ludzie powinni wiedzieć o leczeniu grypy?

Wen: Większość przypadków grypy można leczyć objawowo, co oznacza, że ​​pacjenci odpoczywają, nawadniają się i leczą pojawiające się objawy – takie jak leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Jest też Zabiegi przeciwwirusowe Do dyspozycji. Są one bardzo ważne dla osób z wysokim ryzykiem rozwoju poważnych powikłań grypy i/lub bardzo chorych. Im szybciej rozpoczniesz te zabiegi, tym lepiej. Lek doustny, oseltamiwir (Tamiflu), można również podawać pacjentom, którzy nie są narażeni na wysokie ryzyko, w ciągu 48 godzin od początku choroby.

Zachęcam wszystkich do przygotowania planu na grypę w taki sam sposób, w jaki powinni mieć plan na Covid. Zapytaj swojego lekarza z wyprzedzeniem, czy powinieneś otrzymać Tamiflu lub inne leczenie przeciwwirusowe. Dowiedz się, jak poddać się testom i gdzie uzyskać dostęp do leczenia, w tym po godzinach pracy iw weekendy.

CNN: Jak ludzie mogą zapobiegać zachorowaniu na grypę?

Wen: Grypa rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową Jeśli zarażona osoba kaszle lub kicha, kropelki te mogą wylądować na innej osobie znajdującej się w pobliżu. Możliwe jest również, że kropelki wylądują na powierzchni, z której osoba jest zarażona po dotknięciu jej, a następnie dotknięciu nosa, ust lub oczu.

Możemy pomóc ograniczyć przenoszenie grypy, trzymając się z dala od innych, gdy występują objawy. Wszyscy powinniśmy kaszleć lub kichać w łokieć lub chusteczkę i często myć ręce, w tym po dotknięciu powierzchni o wysokim kontakcie. Osoby, które są szczególnie podatne na poważne skutki, powinny rozważyć noszenie maski, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami wirusowymi, takimi jak grypa. I oczywiście zaszczepione!

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *