Które kraje wydalają swoich obywateli z Sudanu?

Które kraje wydalają swoich obywateli z Sudanu?

Zagraniczne rządy starają się usunąć swoich dyplomatów i obywateli z kraju, obawiając się, że Sudan pogrąży się w chaosie.

Kilka krajów, w tym Francja, która korzystała ze swojej bazy lotniczej w sąsiednim Dżibuti, rozmieściło wojskowe samoloty transportowe, aby ewakuować swoich obywateli w bezpieczne miejsce. Ale nie wszystko jest w porządku: około 2000 Brytyjczyków pozostaje w Sudanie, a wielu skarży się, że ich rządy nie udzielają im potrzebnych informacji na temat planów ewakuacyjnych.

Chociaż w niektórych lotach uczestniczyły osoby różnych narodowości, poniżej przedstawiono zestawienie trwających ewakuacji w poszczególnych krajach na podstawie dostępnych do tej pory informacji:

USA: Jake Sullivan, doradca Białego Domu ds. Bezpieczeństwa narodowego, powiedział w poniedziałek, że Waszyngton zaczął pomagać obywatelom, którzy chcą opuścić kraj, w opuszczeniu kraju, korzystając z zasobów wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych. Kilka godzin wcześniej rząd ostrzegł około 16 000 obywateli Sudanu, aby poczynili własne przygotowania i że nie będzie masowych ewakuacji.

Zjednoczone Królestwo: Około 1200 brytyjskich żołnierzy wzięło udział w operacji w brytyjskiej bazie na Cyprze, aby pomóc w ewakuacji około 30 pracowników ambasady i ich rodzin. Trwają przygotowania do przeniesienia ich z Cypru do Wielkiej Brytanii. Brytyjski minister ds. Afryki Andrew Mitchell powiedział, że w ambasadzie zarejestrowano około 2000 obywateli brytyjskich i że trwa „intensywne planowanie” „wielu możliwych ewakuacji”.

Francja: Francja przewiozła 491 osób – w tym obywateli z 36 krajów – do Dżibuti w Rogu Afryki. Wśród nich jest 23 obywateli Sudanu, którzy są spokrewnieni lub w inny sposób powiązani z deportowanymi, oraz 38 obywateli Nigerii. Kolejnych 36 było obywatelami Irlandii, a dziewięciu było Amerykanami. Wśród nich było trzech rannych, dwóch obywateli Grecji i Belg, a także ambasador Niemiec i kilku dyplomatów.

Niemcy: Cztery niemieckie samoloty wojskowe przetransportowały ponad 400 osób z Sudanu do Jordanii, skąd udadzą się do swoich krajów. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach powiedziała, że ​​jej kraj ewakuował obywateli z 20 innych krajów i będzie próbował kontynuować, jeśli zawieszenie broni zakończy się w poniedziałek, nawet jeśli skomplikuje to sytuację. Austria poinformowała, że ​​27 z nich to obywatele austriaccy.

Kanada: Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly mówi, że Ottawa współpracuje z „podobnie myślącymi” krajami, aby pomóc co najmniej 1600 obywatelom legalnie zarejestrowanym w Sudanie. Kanada zawiesiła w niedzielę swoje służby dyplomatyczne w Sudanie, mówiąc, że kanadyjscy urzędnicy konsularni „tymczasowo będą pracować z bezpiecznego miejsca poza granicami kraju”.

Włochy: C-130 włoskich sił powietrznych przeleciały w niedzielę około 200 osób z Chartumu do Dżibuti. Wśród nich było 140 Włochów i Szwajcarów, inni Europejczycy i pracownicy ambasady Watykanu w Chartumie, powiedział włoski minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

Hiszpania: Hiszpania poinformowała, że ​​ewakuowała około 172 osób z Chartumu do Dżibuti, w tym 34 obywateli Hiszpanii oraz obywateli Argentyny, Kolumbii, Irlandii, Włoch, Meksyku, Portugalii i Polski.

Szwecja i Dania: Szwecja poinformowała, że ​​25 pracowników ambasady wraz z rodzinami znalazło się wśród 388 ewakuowanych przez francuskie samoloty do Dżibuti. Dania podała, że ​​w tej grupie było 15 jej obywateli.

Szwajcarski: Siły francuskie ewakuowały 12 obywateli Szwajcarii do Dżibuti i Egiptu – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych.

Finlandia: Minister spraw zagranicznych Finlandii Bekka Havisto napisał na Twitterze, że 10 Finów, w tym dzieci, zostało ewakuowanych z Chartumu. Dodał, że trwają starania o ewakuację innych obywateli przebywających w stolicy Sudanu.

Norwegia: Ambasador Norwegii w Sudanie Andre Stiensen napisał na Twitterze, że wraz z dwoma kolegami jest „w bezpiecznym miejscu” poza Sudanem.

Polska: Polskie MSZ poinformowało, że 11 obywateli, w tym ambasador, personel dyplomatyczny i osoby prywatne, zostało ewakuowanych z pomocą Francji i Hiszpanii.

Holandia: Dwa samoloty C-130 Hercules holenderskich sił powietrznych wyleciały w poniedziałek rano z Sudanu do Jordanii z obywatelami różnych krajów, w tym Holandii. Dokładne dane nie zostały ujawnione. Minister obrony Kajsa Ollongren napisała na Twitterze, że loty zostały zaplanowane „w ścisłej współpracy z innymi i zgodnie z uzasadnionymi okolicznościami”.

Bułgaria: Bułgarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że 21 obywateli zostało ewakuowanych drogą lądową do Egiptu lub drogą powietrzną do Europy.

Sama Turcja: Turecki rząd powiedział, że ewakuuje „setki” obywateli drogą lądową do Etiopii, skąd zostaną przewiezieni do Stambułu.

Grecja: 15 obywateli Grecji i ich rodziny zostało ewakuowanych do Dżibuti z pomocą Włoch – poinformowało greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Japonia: Japoński premier Fumio Kishida ewakuował ośmiu obywateli Japonii, w tym francuskie wojsko, dyplomatów i ich rodziny, z lotniska na północ od Chartumu. Japońskie siły zbrojne ewakuowały już kolejne 45 osób do Dżibuti.

Afryka Południowa: Co najmniej 77 obywateli, w tym personel ambasady, zostało ewakuowanych ze stolicy Sudanu – poinformował rząd Republiki Południowej Afryki.

Kenia: Ministerstwo spraw zagranicznych Kenii poinformowało, że 29 kenijskich studentów przybyło do Etiopii i było w drodze do Nairobi, podczas gdy samolot sił powietrznych był gotowy do ewakuacji 18 studentów zmierzających do granicy z Sudanem Południowym. Dwa kolejne loty mają zabrać 300-400 Kenijczyków do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej.

Palestyńczycy: Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ekspatriantów poinformowało, że około 72 Palestyńczyków przeniosło się do Port Sudan, podczas gdy karawany zabierały 200 Palestyńczyków do Egiptu.

Korea Południowa: Korea Południowa poinformowała, że ​​autobus przewożący co najmniej 28 obywateli, w tym personel dyplomatyczny, wjechał na międzynarodowe lotnisko Port Sudan, gdzie czekał południowokoreański samolot wojskowy, który miał ich przewieźć do Dżuddy.

Jordania: Około 343 obywateli Jordanii ewakuowanych z Port Sudan przyleciało czterema samolotami do bazy wojskowej w Ammanie.

Egipt: Egipska państwowa agencja informacyjna MENA poinformowała, że ​​kraj ten zwrócił się do Sudanu z prośbą o ewakuację ponad 10 000 jego obywateli na północy, w Port Sudan iw Wadi Halfa. Autobusy przewożące nieokreśloną liczbę obywateli Egiptu wjechały w poniedziałek do Egiptu przez przejście graniczne Arjin.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *