Ambasador Kuby Yosnier Romero w swoim przemówieniu podczas debaty tematycznej „Broń nuklearna” na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych wyraził sprzeciw wyspy wobec tego typu jednostronnych działań oraz potępił embargo gospodarcze, handlowe i finansowe nałożone przez Waszyngton. na Karaibach. Kraj jako przykład.
Wezwał także Zastępcę Stałego Przedstawiciela Kuby przy ONZ do powstrzymania się od działań pogarszających napiętą sytuację na Półwyspie Koreańskim, potępił zewnętrzne ingerencje w sprawy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i nałożenie nieuczciwych środków gospodarczych wobec Azji kraj. …
W związku z tym podkreślił znaczenie dialogu i negocjacji dla osiągnięcia trwałego rozwiązania politycznego na półwyspie, które obejmuje uzasadnione interesy zainteresowanych stron.
Zauważył, że 77 lat temu Stany Zjednoczone, jedyny kraj, w którym użyto broni jądrowej, zasiały ból i śmierć w japońskich miastach Hiroszima i Nagasaki.
„Dewastujące konsekwencje tego przestępstwa pokazały pilną potrzebę całkowitego wyeliminowania broni jądrowej w przejrzysty, weryfikowalny i nieodwracalny sposób” – powiedział dyplomata.
W tym sensie określił jako nieuzasadnione i niedopuszczalne dalsze istnienie ponad 13 tys. urządzeń tego typu, z których około 4 tys. jest rozmieszczonych i gotowych do natychmiastowego użycia – powiedział.
Ambasador Kuby wezwał do wykorzystania miliardów dolarów zmarnowanych na modernizację i rozbudowę tej broni w celu wykorzenienia głodu, biedy, chorób, ignorancji oraz konsekwencji kolonializmu i niesprawiedliwego globalnego systemu gospodarczego.
Ponadto wezwał do porzucenia pozycji wojskowych i doktryn opartych na odstraszaniu nuklearnym i stabilności strategicznej, czy konieczności „tworzenia warunków do rozbrojenia nuklearnego”.
W tym sensie odrzucał próby nakazu usunięcia tej broni i legitymizacji status quo.
Ubolewał także nad fiaskiem 10. konferencji przeglądowej Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, która zakończyła się bez porozumień, podważając wiarygodność traktatu i odchodząc od celu, jakim jest świat wolny od broni jądrowej. Broń precyzyjna.
Romero podkreślił znaczenie Konferencji Rozbrojeniowej jako idealnego forum do negocjowania prawnie wiążących, uniwersalnych i bezwarunkowych instrumentów, które dają nieodwracalne gwarancje bezpieczeństwa państwom nieposiadającym broni jądrowej i zakazują produkcji materiałów do takich urządzeń. lub inny podobny charakter.
Podkreślił zaangażowanie wyspy w promowanie uniwersalności Traktatu o zakazie broni jądrowej, który podtrzymuje nielegalny charakter tego rodzaju broni, powiedział.
Za kluczowe uznano jednak wejście w życie Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych.
Ambasador poparł utworzenie na Bliskim Wschodzie strefy wolnej od broni jądrowej i innej broni masowego rażenia. Wyraził także stanowisko Kuby popierające Wspólny Kompleksowy Plan Działania z Iranem i odrzucenie przez nią wycofania się Stanów Zjednoczonych z umowy.
Poparł stanowcze zobowiązanie swojego kraju do rozbrojenia, które, jak podkreślił, jest zgodne z zasadami polityki zagranicznej tego karaibskiego narodu, zapisanymi w jego konstytucji.
Zauważył, że Ameryka Łacińska i Karaiby to pierwsza strefa wolna od broni jądrowej na gęsto zaludnionym obszarze, który później został ogłoszony strefą pokoju, co, jak powiedział, jest źródłem dumy dla wyspy za przynależność do tego regionu i odpowiedzialność. Kontynuować pracę na rzecz świata wolnego od tego rodzaju broni.
oda / lrd
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”