Kuba wita Kolumbię i Armię Wyzwolenia Narodowego w ich porozumieniach w pierwszej rundzie dialogów

Kuba wita Kolumbię i Armię Wyzwolenia Narodowego w ich porozumieniach w pierwszej rundzie dialogów
Ta treść została opublikowana 13 gru 2022 – 02:22

HAWANA, 12 grudnia (EFE) – Kuba w poniedziałek z zadowoleniem przyjęła porozumienia osiągnięte przez rząd kolumbijski i partyzantów Narodowej Armii Wyzwolenia (ELN) na zakończenie pierwszego cyklu negocjacyjnego w ramach rozmów pokojowych.

Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez napisał na swoim koncie na Twitterze: „Kuba z zadowoleniem przyjmuje porozumienia osiągnięte przez delegacje rządu Kolumbii i Narodowej Armii Wyzwolenia podczas pierwszej rundy rozmów pokojowych, które właśnie się zakończyły”.

Minister spraw zagranicznych potwierdził również, że Kuba, jako gwarant procesu negocjacji pokojowych, ratyfikuje „niezachwiane zaangażowanie na rzecz pokoju w naszym siostrzanym narodzie”.

Kuba odegrała kluczową rolę w procesie pokojowym z grupą partyzancką Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), będąc jednym z państw-gwarantów i gospodarzem rozmów przez cztery lata.

Negocjacje te zakończyły się podpisaniem porozumienia pokojowego między rządem Bogoty – na czele z Juanem Manuelem Santosem – a rebeliantami 24 listopada 2016 r.

Delegacje rządu kolumbijskiego i Narodowej Armii Wyzwolenia (NLA) na rozmowy pokojowe zakończyły w poniedziałek pierwszą rundę negocjacji w Caracas.

Strony ogłosiły częściową awaryjną umowę sponsoringową, która rozpocznie się w styczniu 2023 r. dla miast Bajo Calima, Valle del Cauca i Choco.

Uzgodnili również, że zajmą się nadzwyczajną sytuacją humanitarną grupy więźniów politycznych ELN dotkniętych kryzysem więziennym w Kolumbii i ogłosili, że od 7 sierpnia grupa rebeliantów uwolniła 20 osób, w tym cywilów i członków sił został wstrzymany.

Meksyk będzie gospodarzem drugiej rundy negocjacji między rządem kolumbijskim a Narodową Armią Wyzwolenia, która zostanie wznowiona w styczniu.

Negocjacje między kolumbijskim rządem a Armią Wyzwolenia Narodowego zostały zamrożone od 2018 roku na polecenie ówczesnego prezydenta kraju andyjskiego Ivana Duque, którego w sierpniu ubiegłego roku na stanowisku szefa władzy wykonawczej zastąpił lewicowiec Gustavo Petro, który postanowił wznowić dialog po jego zwycięstwie. Wygrana w wyborach prezydenckich. EFE

rmo/jce/fc

� EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *