Kuba wśród elity w wioślarskim Pucharze Świata „Sport” Granma

Yarislides Cirillo i Catherine Nuevo były pierwszymi Kubańczykami, które zdobyły złoto na Mistrzostwach Świata w Sprintach Kajakowych w Halifax w Kanadzie i zdobyły srebro w dwuosobowym canoe na 200 m w zeszłym roku w Kopenhadze w Danii.

Duet zepchnął delegację na 11. miejsce według kraju, wraz ze srebrnym wkładem mistrza olimpijskiego C-2 na 1000 m, Siergieja Torresa, który w singlu zajął drugie miejsce z 5000 (23:37,94 min), za Mołdawianem Siergiejem Tarnovchi. 23:37,85), a przed Niemcem Sebastianem Brendlem (23:55,18).

Cirillo odpowiedział jakiś czas temu: „Kiedy moja mama w Guantanamo zapytała mnie, kim chcę być, kiedy dorosnę, odpowiedziałem: sportowcem”.

Wszyscy ciężko walczą, choć nie zawsze wychodzą z jeziora z nagrodami, kiedy rywalizują w kilku konkurencjach w ciągu pięciu dni, z mistrzami olimpijskimi i światowymi. Wielogodzinne treningi, od bardzo wczesnych, przez cały rok, a jedynym towarzystwem jest dźwięk wiosła rozbijającego wodę przy każdym uderzeniu, co jest czymś zaszczytnym.

Powtórne zwycięstwo nad Chinami

Cirillo i Nuevo na 200-metrowym podwójnym pontonie z czasem 45,9 sekundy pozostawili na trzecim miejscu srebrną medalistkę Chińczyka Wenjun Lin Changwen (45,24) i Węgierkę Gladę Pragato-Biancę Nagy (47,59). Karaiby dwukrotnie pokonały Azjatów na mundialu w Poznaniu i w maju ustanowiły rekord świata (43,84).

Chińczyk Shixiao Xu-Mengya Sun (2:01.26) zdominował C-2 na dystansie 500 m, podczas gdy Kubańczycy (2:09.71) zajęli dziewiąte miejsce. Drugie miejsce przyjechała z Ukrainy Ludmiła Lozanna-Anastasia Chitverikova (2:03,32), a brąz zajęła Giada Pragato-Blanca Nagy (2:04,70).

W C-1 na 200, Cirillo był szósty (50,92 sekundy) w regatach, które wygrał amerykański mistrz olimpijski Nevin Harrison, przekraczając linię mety w (49,87) daleko od (45,52), które przyniosły mu złoto w Tokio 2020.

Hiszpanka Maria Corbera (50,54) zajęła drugie miejsce, a Chinka Wenjun Lin (50,55) zdobyła brąz. Czwarty ruch w 5000 C-1 zakończył występ Yarisleidisa (29:09,94), w teście wygranym przez Kanadyjkę Katie Vincent (27:50,88), Niemkę Annikę Lusky (27:55,52) i Hiszpankę Marię Corberę (28). :02,52).

José Ramon Pelier był ostatnim w jednomiejscowej łodzi, pokonując kilometr (4:21:64). Na podium stanął drugi w światowym rankingu Rumun Catalin Chirilla (290 pkt), który z czasem zatrzymał się (4:14,28), a za nim Brazylijczyk Izekias Santos (4:15,80) i Czech Martin Fuksa (4:16,21). ) ), lider światowej listy ( 290).

Hiszpania zdominowała klasykę czterema złotymi, dwoma srebrnymi i taką samą ilością brązu, następnie Węgry (4-1-6), Polska (3-3-1), Kanada (3-1-2), Niemcy (2- ). 7-5), Australia (2-2-1), Ukraina (2-1-2), Nowa Zelandia (2-0-0), Chiny (1-2-2), Brazylia (1-1-0) i Kuba (1-1-0). Stany Zjednoczone (1-0-0) zajęły pięć miejsc bez Kuby, a kilka krajów europejskich, aż 27, zostało bez złotych medali na koncie.