Epidemie te nie sprzyjają podróżom do odległych krajów, takich jak Polska, która znajduje się w centrum Europy; Choć nie oznacza to, że ponad 38-milionowy kraj ma ponad tysiącletnią historię i piękne tradycje kulturowe, religijne i kulinarne. Stare polskie przysłowie mówi, że „przez żołądek do serca człowieka”, dlatego zapraszamy na krótką wycieczkę po najbardziej fascynujących smakach, tradycjach i miejscach polskiej kuchni.
Charakter polskiej gastronomii odzwierciedla zarówno jej położenie geograficzne, jak i historię; Drogi w Polsce biegły z północy na południe Europy oraz z zachodu na wschód kontynentu. Na kuchnię polską wpływ mają przede wszystkim tradycje słowiańskie i germańskie, ale także francuskie, żydowskie, węgierskie i tureckie. Polska kuchnia charakteryzuje się obfitymi i obfitymi daniami, które zawierają szeroką gamę składników oraz mnóstwo mięs, wędlin, warzyw i różnorodnych zbóż. Typowy polski lunch składa się zwykle z zupy, dania głównego i deseru.
Ciepłe zupy na zimę
Niedzielną tradycją w wielu rodzinach we wszystkich regionach Polski jest spożywanie klarownej zupy, róży gonzo, z podstawowym bulionem mięsno-warzywnym. Do jego przygotowania używa się głównie kurczaka lub wołowiny; Można go podać na wiele sposobów: w szczególności świetnie smakuje z pastą jajeczną lub błyszczącym codzionem, rodzajem domowych gnocchi robionych łyżką.
Innym polskim faworytem jest Porsche Cervoni: podawane z barszczem, kluskami grzybowymi lub białą fasolą. Pasternak spożywany jest przez cały rok, ale jest również jednym z głównych dań podczas kolacji wigilijnej.
Gdy jedzie się do południowej Polski, koniecznie trzeba jechać do Bodale. Jest to region popularny nie tylko ze względu na piękne widoki na Tatry i niezwykłą przyrodę, ale także ze względu na kuchnię. Jej specjalnością jest kvassnica – zupa z kapusty kiszonej lub kiszonej kapusty, z dużą ilością mięsa, marchwi i gotowanych ziemniaków.
Ważnym składnikiem polskiej kuchni są kiełbasy: niezliczone odmiany szynek i kiełbas; W Niedzielę Wielkanocną tradycyjnie podawana jest biała kiełbasa wieprzowa i wołowa. Jest to danie lub składnik żurku zwanego żurek, który robi się z drożdży z mąki żytniej, jajek, kiełbasy, boczku i cebuli. Najbardziej tradycyjnym sposobem podania jest podanie go w misce z chleba.
Dania główne na każdy gust
Tradycyjna polska żywność oparta jest głównie na mięsie. Dzisiejsza polska kuchnia zdominowana jest przez kurczaka (m.in. kaczki, indyki i gęsi), wołowinę i wieprzowinę. Jednak dziczyzna – taka jak kotlety z dzika czy polędwica z dziczyzny – wciąż znajduje się w menu wielu restauracji. Kaczka faszerowana jabłkiem i kaczką kiszoną kapustą to dodatek do tradycyjnych świątecznych przepisów z kotletem schabowym.
Najpopularniejszym niedzielnym daniem głównym w całej Polsce są pieczone kotlety schabowe podawane z bułką tartą, ziemniakami i mizerią (świeży ogórek i kwaśna lub słodka mieszanka w zależności od regionu).
Kuchnia polska – szczególnie w jej nowoczesnej odsłonie – to także szeroki wybór dań wegetariańskich i niewegetariańskich na bazie zbóż, warzyw i owoców.
Jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych polskich potraw na świecie są pierogi, rodzaj ravioli lub klusek gotowanych na parze z mięsem, kiszoną kapustą i grzybami, gotowanymi ziemniakami i smażoną cebulą oraz mieszanką szpinaku lub soczewicy. … Podawaj je z małymi bochenkami, takimi jak smalec, smażona cebula lub śmietana. Istnieje wiele słodkich wersji tego popularnego dania, w którym jagody są szczególnie cenione latem: truskawki, śliwki czy dzikie jagody są przerabiane sporą porcją śmietany i posypane cukrem. Jednym z klasycznych cukrów tego dania są pirochi z nadzieniem z twarogu na słodko, które można wzbogacić żółtkiem jaja i rodzynkami. Sery owocowe lub serowe służą jako danie główne, a także jako pyszny deser.
Na koniec coś słodkiego: jabłka i miód
Polska słynie z jabłka i miodu. A bez jabłek nie byłoby Charlotte (szarlotki). Każda rodzina ma swój ulubiony przepis na zrobienie tego deseru, który można zrobić z ciasta kruchego, półkrótkiego lub drożdżowego, a posypać grzankami, strudlem lub ubitą bezą jajeczną. Innym rodzajem deseru jabłkowego są pieczone jabłka, orzechy, cynamon i masło. Oczywiście będzie jeszcze lepiej polane miodem. To idealne nadzienie do filiżanki kawy lub herbaty.
Innym znanym deserem jest piernik z mąki, miodu i przypraw: cynamonu, goździków, kardamonu, imbiru i gałki muszkatołowej. Ciasteczka piernikowe są spożywane przez cały rok, ale są szczególnie popularne w okresie Bożego Narodzenia, a także wykorzystywane są jako ozdoby choinkowe. Od średniowiecza niezaprzeczalną stolicą Pyrrhenii jest miasto Torres – miejsce narodzin słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.
Polski obiad przy panamskim stole
Ta krótka wycieczka po polskiej gastronomii jest nie tylko wirtualna, zachęcamy do przygotowania typowego polskiego trzystopniowego lunchu, którego składniki łatwo znaleźć na rynku panamskim.
Starter: Siotnik – polski Pete Caspacho na upalne dni
1 gotowane buraki
1 zwykły lub grecki jogurt
1 ogórek
8 lub 10 rzodkiewek
1 dymka
1 pęczek świeżego szczypiorku
Spirala pietruszki 1 gałązka
1 jajko na twardo
Sól morska
Zmielony czarny pieprz
Zamarznięta woda
Czyścimy i obieramy ogórek, rzodkiewkę i dymkę. Posiekaj szczypiorek i pietruszkę. Wszystko wkładamy do miski. Dodaj ugotowane, obrane i zmielone buraki. Dodaj jogurt i dopraw do smaku. Trzymamy lodowatą wodę, aż prawie przykryje zawartość miski i mieszamy, aby wszystko było jednorodne. Trzymamy w lodówce do czasu podania, udekorujemy gotowanymi jajkami, kilkoma gałązkami pietruszki i szczypiorkiem.
Danie główne: śląska bułka mięsna
Często podaje się go z charakterystycznym plasterkiem Klaskiego Alaski – śląskiego ziemniaczanego nocchi oraz mielonej i gotowanej czerwonej kapusty o łagodnie kwaskowatym smaku.
1 kg mięsa res res
200 g marynowanych kerkinów (sfermentowanych lub słodko-kwaśnych)
300 g boczku wędzonego
300 g kiełbasy
200 g smalcu cebulowego
Musztarda
Mąka pszenna
Do
Pieprz
5-6 ziaren
2-3 liście laurowe
woda
1 łyżka mąki
Mięso kroimy na grube filety, rozkładamy i zmiękczamy skórką mięsną. Rozłóż równomiernie musztardę, dopraw i rozprowadź cienką warstwą. Ogórki, boczek i kiełbasę kroimy w cienkie paski. Cebulę kroimy na duże kawałki. Wkładamy do rozciągniętego mięsa i zwijamy. Każdą bułkę mięsną zawinąć w nitkę i obsypać mąką. Mięso smażymy z każdej strony, aż się zrumieni na gorącym maśle. Następnie usmażone bułki włóż do miski lub garnka i zalej je gorącą wodą, aż się przykryją. Gotuj na małym ogniu, aż mięso będzie bardzo miękkie. Na koniec wrzuć do miski łyżkę mąki i dodaj trochę bulionu, z którego wypuszcza się mięso. Wszystko dobrze miksujemy. Wlej tę mieszankę do garnka i mieszaj przez 2 lub 3 minuty, aż lekko zgęstnieje.
Deser: Szarlotka
370–400 g mąki pszennej
120 ml mleka
150 gramów cukru
45 g masła
18-20 g świeżych drożdży
3 średnie jajka
300–400 g małych jabłek
Cynamon
Sok cytrynowy
Trochę podgrzewamy mleko. W gorącym mleku rozpuszczamy drożdże i dobrze mieszamy. Mąkę wsypujemy do miski, a następnie dodajemy masło, jajka i gorące mleko. Dobrze wyrabiamy ciasto. Przykryj to ciasto ściereczką i odstaw do formy na około 60-90 minut, aby wyrosło. Jabłka obieramy i kroimy na ćwiartki. Każdy z nich polewamy sokiem z cytryny i posypujemy cynamonem. Na mąkę kładziemy owoce. Foremki do ciasta ponownie przykrywamy ściereczką i odstawiamy ciasto na około 60 minut do wyrośnięcia. Pieczemy 55-65 minut w piekarniku nagrzanym do 170 stopni Celsjusza.
Fragmenty tego tekstu pochodzą z książki „Polski stół” Z Magdalena Tomasveska-Bolasek. Dostępna pełna wersja: https://bunkatura.pl/pdf/mesa_polaca.pdf
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”