Papier jako element konstrukcyjny, budowa domów z tektury, tworzenie materiałów budowlanych ze zużytej tektury, zagospodarowanie przestrzeni publicznej czy monumentalne odbicia w małych konstrukcjach to tylko niektóre tematy poruszane na Uniwersytecie w Alicante w ramach międzynarodowego kursu Protolab. , we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim (Polska) i Terytorialną Wyższą Szkołą Architektów w Alicante.
ProtoLAB to coroczne międzynarodowe warsztaty projektowo-budowlane, podczas których studenci architektury i kierunków pokrewnych mają niepowtarzalną okazję projektowania i budowania obiektów architektonicznych. Dyrektor kursu, Javier Sánchez Marina, profesor na Wydziale Ekspresji Graficznej, Kompozycji i Projektów UA, powiedział podczas letniego kursu Rafaela Altamiry, że studenci zapewniają architektoniczną reakcję na bieżące sytuacje kryzysowe: „Zaprojektowaliśmy wiele pawilonów i konstrukcji z materiałów nadających się do recyklingu aby odpowiedzieć na potrzeby społeczne.Po stworzeniu projektów, my, studenci, udaliśmy się do Polski z profesorem UA Joaquinem Alvado, gdzie profesor Jerzy Latka z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotował dla nas starą zajezdnię tramwajową, 2000 m2 narzędzi i materiałów, z których skorzystaliśmy własnoręcznie budowaliśmy projekty: prototyp mieszkań dla ukraińskich uchodźców wojennych, sale medytacyjne dla Uniwersytetu Wrocławskiego i architekt Walter Centrum wystawiennicze w pierwszym budynku wybudowanym przez Grobiusa.
O konstrukcjach dyrektor kursu dodaje: „Otrzymaliśmy także zlecenie na wykonanie konstrukcji na potrzeby polskiego festiwalu dziecięcego Lelanfontein. W tym celu postanowiliśmy stworzyć smoka. To mobilna konstrukcja, pchana przez dzieci, która sieje po swojej drodze nasiona drzew.”
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”