La Jornada – Rafael Nadal świętuje swoje 35. urodziny pokonując Rolanda Garros

Paryż. W środku niezwykłej ciszy na pustym głównym korcie, Rafael Nadal świętował swoje 35. urodziny, robiąc coś bardzo znanego: pokonując Richarda Gasqueta.

Mistrz French Open pokonał Gasquet 6:0, 7:5, 6:2 i poprawił się do rekordu kariery 17:0 przeciwko Francuzowi, z którym zmierzył się po raz pierwszy w 2004 roku.

Gasquet nie wygrał seta w ostatnich 12 porażkach z Nadalem. Ostatni raz miał seta z Hiszpanem sięga 2008 roku.

Na Court Philippe Chatrier nie było widzów, którzy mogliby być świadkami 102. zwycięstwa Nadala nad Rolandem Garrosem. Wszyscy musieli wyjść o godzinie 21, zgodnie z zasadami narzuconymi przez pandemię.

Majorka, 13-krotny król Francji, wygrał pierwszego seta w 24 minuty.

– Myślę, że zagrałem świetnego pierwszego seta – potwierdził. „Nie wydaje mi się, żeby Richard grał wystarczająco źle, by zdobyć ten set, ale nie zawiodłem tak bardzo”.

Gasquet odrobił straty z 5-2 w następnym secie, aby wyrównać 5-5, ale w drugiej połowie nie trafił w pozornie łatwą piłkę w siatce. Nadal ponownie złamał zagrywkę i zdobył drugą bramkę.

Nadal zakończył pojedynek na drugim punkcie meczowym. Dołącza do Bjorna Borga, Novaka Djokovica, Rogera Federera i Ivana Lendla jako jedyni gracze, którzy strzelili 17:0 temu samemu przeciwnikowi w erze Otwartych Mistrzostw.

Światowy numer jeden Djokovic i Federer awansowali 17-0 z rywalami do trzeciej rundy wcześniej.

Nadal nie był zdenerwowany zakończeniem meczu około 11:30 w nocy w bardzo mokrych warunkach.

„Najważniejsze jest to, żeby czuć się, jakbym dobrze grał” – powiedział trzeci rozstawiony, który szuka głównego 21 tytułu, by pokonać Federera i zmierzy się z Cameronem Norrie, graczem, który nie znajduje się wśród rozstawionych graczy. Następna runda.

Federer zgarnął Marin Cilic 6-2, 2-6, 7-6 (4), 6-2 za swoje dziewiąte zwycięstwo w 10 meczach z Chorwatem i piąte w wielkim meczu.

“Zagrałem bardzo dobry mecz. Byłem nieco zaskoczony” – powiedział Federer. “Potwierdzono, że wciąż mam coś w zbiorniku. Wciąż zostało mi trochę energii i to bardzo dodaje mi pewności siebie”.

Federer, który 8 sierpnia kończy 40 lat, gra w Wielkim Szlemie po raz pierwszy od 30 stycznia 2020 r., kiedy to przegrał z Djokoviciem w półfinale Australian Open.

„Myślę, że jestem nowicjuszem w nowym torze” – żartował Federer.

Można go ponownie zobaczyć z Djokoviciem w tym stanie, ponieważ znajduje się w tym samym obszarze tabeli, obok Nadala – który dzieli rekord Federera wynoszący 20 mistrzów.

Djokovic posłał Urugwajczyka Pablo Cuevasa 6-3, 6-2, 6-4. Serb, numer jeden na świecie, podniósł wszystkie osiem rozbitych piłek, z którymi się zmierzył. Mistrz Big 18 zmierzy się teraz z Litwinem Ricardasem Berankisem.

Diego Schwartzman z Argentyny awansował do trzeciej rundy dzięki miażdżącemu zwycięstwu 6-4, 6-2, 6-4 nad Słoweńcem Aljazem Bidenem.

Dziesiąty zalążek turnieju Schwartzman warzy w Paryżu z ciężarem sprawdzania hierarchii po dojściu do półfinału ostatniej edycji, która odbyła się w Paryżu jesienią.

Poprzedziła go słaba passa i odpadł w pierwszych wymianach w Monte Carlo, Madrycie i Roma Masters. Ale po dwóch zwycięstwach w Roland Garros podniósł się na duchu.

„Czuję się coraz bardziej komfortowo przez 10 dni” – powiedział Schwartzman. “Wciąż muszę być coraz lepszy, ale kiedy wygrywasz i masz ten dzień, wszystko pomaga. To jest to, co zwykle dzieje się ze mną podczas Wielkiego Szlema.”

Jego rywalem w służbie jest Niemiec Philip Kohlschreiber, który od rosyjskiego Asłana Karacewa (rozstawiony 24) odliczył 6-3, 7-6 (4), 4-6, 6-1. Schwartzman przegrał z Karatsevem na Australian Open iw Madrycie w tym roku.

Również w czwartek Włoch Matteo Berrettini (dziewiąte rozstawienie) powstrzymał Argentyńczyka Federico Correę, pokonując go 6:3, 6:3, 6:2.

Po cierpieniu na chorobę ud, numer jeden na świecie Ash Party wycofał się z meczu drugiej rundy French Open w czwartek, pozostawiając Grand Slam na kortach ziemnych poniżej pierwszej trójki w rankingu kobiet.

Mistrzyni 2019 została opóźniona 6-1, 2-2, kiedy wskazała, że ​​nie jest już zdolna do gry z polską przeciwniczką Magdą Linate w Philippe Chatrier.

„Bardzo mnie bolało, zrobiło się tak intensywnie, że kontynuowanie biegu było naprawdę lekkomyślne” – powiedziała Australijka o kontuzji, która pojawiła się, gdy trenowała przed turniejem.

Oprócz odejścia Barty’ego, druga rozstawiona, Naomi Osaka, wycofała się po pierwszej rundzie – Japonka wyjaśniła, że ​​robi sobie przerwę od rywalizacji ze względu na zdrowie psychiczne – a trzecia rozstawiona Simona Halep zrezygnowała z turnieju z powodu kontuzji nogi.

W przededniu French Open Barty rozegrał 13 meczów na glinie i wygrał 11. Był 27-5, z trzema singlowymi tytułami, przed Rolandem Garrosem. Ale została zmuszona do przejścia na emeryturę w ćwierćfinale w Rzymie w maju z bólem w prawym ramieniu. Stwierdził, że przezwyciężył kontuzję i nie dotknęło go to w Paryżu.

Barty powiedział: „Moja dusza jest zdruzgotana. Miałem wspaniały sezon na plaży. W tym momencie wydarzyło się trochę pecha. To było w weekend, nie dając mi wystarczająco dużo czasu na regenerację, co było bardzo rozczarowujące”.

Barty postanowił nie bronić swojego tytułu w zeszłym roku z powodu pandemii koronawirusa, decydując się na pozostanie w Australii.

Broniąca tytułu Iga Świątek pobiegła do trzeciej rundy, pokonując Szwedkę Rebeccę Peterson 6:1, 6:1. Polski numer (ósma głowa w serii) będzie mierzony w kolejnym przypadku przeciwko estońskiej Anett Kontaveit.