La Jornada – Sting ostrzega w Polsce, że demokracja jest w poważnym niebezpieczeństwie, jeśli jej nie chronimy

Warszawa. Brytyjski muzyk Sting przerwał koncert w Warszawie w sobotę wieczorem, aby ostrzec opinię publiczną, że demokracja jest atakowana na całym świecie i potępił wojnę na Ukrainie jako „absurd oparty na kłamstwie”.

Poprosił Macieja Stuhra, znanego polskiego aktora, by wyszedł na scenę i przetłumaczył jego ostrzeżenie, że „demokracja jest w wielkim niebezpieczeństwie utraty, jeśli jej nie chronimy”.

„Więzieniem alternatywnym do demokracji jest więzienie umysłu. – Alternatywą dla demokracji jest przemoc, ucisk, więzienie i milczenie – powiedział Sting, wyciągając rękę w geście podcinającym gardło.

70-letni muzyk wygłosił swoje przesłanie w kraju graniczącym z Ukrainą, gdzie 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję, która zabiła dziesiątki tysięcy i przesiedliła miliony. Polska stała się rajem dla Ukraińców bardziej niż jakikolwiek inny kraj.

„Wojna na Ukrainie to absurd oparty na kłamstwie. Jeśli kupimy to kłamstwo, to nas pochłonie” – dodał Sting. Wydaje się, że odwołuje się do prób usprawiedliwień.

Sting otrzymał szczególnie głośne brawa, gdy przekonywał, że demokracja jest brudna i frustrująca, „ale warto o nią walczyć”.

Polski populistyczny rząd jest często oskarżany przez Unię Europejską i organizacje praw człowieka o podważanie norm demokratycznych poprzez zacieśnianie kontroli nad sądami i mediami, ograniczanie praw reprodukcyjnych kobiet i angażowanie się w retorykę anty-LGBT.

Po swoim przemówieniu wystąpił kruchy, Jego teksty zawierają słowa: „Nic nie wynika z przemocy, nic z tego nie wynika”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.