La Jornada – Świątek po raz pierwszy prowadzi Polskę do finału Billie Jean King Cup

Londyn. Prowadzona przez światowego lidera Igę Świątek, Polska po raz pierwszy dotarła do finałów Billie Jean King Cup, które wygrały również Czechy, sześciokrotne mistrzynie od 2011 roku, Hiszpania, Włochy i Kazachstan.

W 52. minucie Świątek wykończył rumuńską Andreeę Prisacariu 6:0, przedłużając swoją zwycięską passę do 19 meczów w swojej drugiej rywalizacji od czasu awansu na szczyt WTA Tour po odejściu Ash Party.

„Zajęło nam kilka lat, krok po kroku, aby się rozwijać i ostatecznie zakwalifikować” – powiedział 20-latek w wywiadzie sądowym. „Mamy nadzieję, że pokażemy więcej postępów w finale. Jestem z nas bardzo dumny.”

Wygrywając French Open 2020, Polska awansowała 4:0 w eliminacjach z pięcioma meczami, aby dotrzeć do finału.

Tymczasem Camila Giorgi zdobyła decydujący trzeci punkt dla Włoch nad Francją w Alghero. Harmony pokonała Tan Galę 6-2, 6-0.

Kazachanka Elena Rybakina również zdobyła trzeci decydujący punkt dla swojego kraju (3-1) pokonując Niemkę Angelique Kerber 4-6, 6-3, 7-5.

Czesi, sześciokrotny mistrz Fed Cup w stylu męskiego Pucharu Davisa, musieli walczyć do końca o pokonanie Brytyjczyków 3:2 w Pradze.

Zaimprowizowane połączenie Karoliny Muchovej i Markety Vondrosovej przewyższyło Harriet Dart i Katie Swann 6-1 7-5.

Vondrosova, która dotarła do finału French Open 2019, rozpoczęła dzień od miażdżącego zwycięstwa nad mistrzynią US Open Emmą Radocano 6-1, 6-1.

Raducanu musiał nastawić się na czas po pierwszym zestawie, aby wyleczyć pęcherz na prawej stopie, który później się pogorszył.

Dart utrzymywał rywalizację z Wielką Brytanią, pokonując 16-letnią Czeszkę Lindę Frohvertovą 6-0 5-7, 6-2 w nieco ponad dwie godziny.

Hiszpania zakwalifikowała się bez straty ani jednego seta z Holandią w Bolduc, po tym jak Sarah Soribes zdobyła drugi punkt, pokonując Arantexę Ross 6:0, 6:4, a Iberyjczycy ustalili wynik 4-0, wygrywając debel.

Stany Zjednoczone i Kanada również zakwalifikowały się, pokonując odpowiednio Ukrainę 3:2, a Łotwę 3:0.

Przed rundą kwalifikacyjną bilety na finałowy etap turnieju, który odbędzie się w dniach 8-13 listopada, w miejscu do ustalenia, miały już cztery kraje: Szwajcaria (obecnie wicemistrzostwo), Australia, Belgia i Słowacja.

Rosja, wykluczona z turnieju z powodu wtargnięcia na Ukrainę, nie obroni tytułu tak dobrze jak Białoruś.

Siedem przegranych drużyn w rundzie wstępnej, która odbyła się w piątek i sobotę, będzie musiało rozegrać play-off 11-12 listopada, aby pozostać w elicie.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.