Laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk przerabia historię Polski w „Księgach Jakubowych” – Hiszpania

Laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk przerabia historię Polski w „Księgach Jakubowych” – Hiszpania

Uważa Europę za „świetny pomysł” i obawia się wyników polskich wyborów

Autorka Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018, swoimi „Księgami Jakubowymi” (anagramem) postanowiła przerobić narrację historyczną i zmienić koncepcję historii Polski: „To powinna być napisana dla moich rodaków, bo” zmienia koncepcję naszej historii narodowej.”

Powiedział to we wtorek na konferencji prasowej w Centre de Cultura Contemporaneia de Barcelona (CCCB), gdzie od środy będzie prezentował „Europe!” Uczestniczy w cyklach konferencji. Unii Europejskiej.

Tokarczuk argumentował, że społeczeństwo potrzebuje „nowej, świeżej narracji i historii opowiedzianych w inny sposób i w inny sposób”, a po 8 latach badań i dokumentacji „Księgi Jakubowe” podkreśliły jego wartość. .

Wyjaśnił, że zaczął pisać tę historię po przeczytaniu w księgarni w Polsce o postaci Jacoba Franka i przyznał, że zastanawiał się wtedy, dlaczego nie napisano o nim. Musiałam zrobić” – powiedziała.

Noblista zapewnił, że książka była dla niego wyzwaniem, aby – jak sam stwierdził – uwierzyć, że literatura polska jest „zbyt patriotyczna w interpretacji historii” kraju, a jego celem była zmiana tego postrzegania.

„Ta książka jest napisana wbrew sposobowi postrzegania historii. To był sposób na powiedzenie «nie»; miałem silną motywację” – dodał.

Literatura „instrumentem” zmian

Tokarczuk domagał się także roli literatury w opowiadaniu historii na nowo, ponieważ jest ona „narzędziem i bardzo subtelną formą komunikacji między narodami”.

Z drugiej strony, obecnie ma „obsesję” na punkcie nowej książki, którą pisze, która ma wątek historyczny i, jak wyjaśnia, angażuje wiele postaci i motywacji.

Wybory w Europie i Polsce

Zapytany o to, jak widzi Unię Europejską, autor stwierdził, że Europa to „najlepszy pomysł wymyślony w ubiegłym stuleciu” i postanowił bronić jej jedności.

W tym sensie powiedział, że obecnie w Polsce „boją się” i istnieje duże napięcie co do wyniku wyborów 15 października.

Po przejeździe przez Barcelonę Tokarczuk wygłosi 29 września przemówienie w San Sebastián w ramach programu Lideractum Tobagado oraz weźmie udział w festiwalu Ja. Bilbao, 30 września.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *