Łazik marsjański Perseverance NASA odkrywa helikopter Ingenuity w miejscu jego ostatecznego spoczynku

Łazik marsjański Perseverance NASA odkrywa helikopter Ingenuity w miejscu jego ostatecznego spoczynku

Perseverance odkrywa pomysłowość na swoim ostatnim lotnisku: łazik NASA Perseverance Mars uchwycił mozaikę przedstawiającą helikopter Ingenuity Mars na swoim ostatnim lotnisku 4 lutego 2024 r. Helikopter zniszczył łopaty wirnika podczas lądowania podczas 72. lotu 18 stycznia 2024 r. Zespół nazwał miejsce, w którym zakończył lot, w którym helikopter wykonuje swój ostatni lot, nazwano go „Wzgórzami Valinoru” na cześć fikcyjnego miejsca w powieściach fantasy JRR Tolkiena, do których zalicza się trylogia „Władca Pierścieni”. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech/Arizona State University/MSSS

Flagowa misja Ingenuity kończy się po 72 przelotach, podczas gdy misja eksploracyjna Perseverance kończy się Mars Wchodzi w ekscytującą fazę, skupiającą się na odkryciach geologicznych, które mogą rzucić światło na starożytną historię planety Ziemia.

Po 72 lotach i 17 kilometrach w końcu przyszedł czas na pożegnanie helikoptera Ingenuity. W zeszłym miesiącu ogłoszono, że misja Ingenuity dobiega końca po tym, jak podczas ostatniego lotu uległa uszkodzeniu łopata wirnika.

Długa i niezwykle udana podróż Ingenuity rozpoczęła się trzy lata temu na dnie krateru Jezero i zakończy się w Neretva Vallis, kanale, który niegdyś doprowadzał wodę do starożytnego jeziora. Ingenuity stał się pierwszym łazikiem, który wykonał kontrolowany, napędzany lot na inną planetę, dając zespołowi naukowemu dostęp do krajobrazów niedostępnych dla żadnego łazika.

W tym tygodniu Perseverance przeleciał na odległość około 450 metrów od helikoptera, czyli najprawdopodobniej najbliżej naszego latającego towarzysza przez pozostałą część naszej misji. Wykorzystaliśmy tę okazję, aby uzyskać obrazy Ingenuity z dużej odległości za pomocą naszego instrumentu Mastcam-Z.

Wytrwałość Marsa Sol 1048

Należąca do NASA sonda kosmiczna Mars Perseverance uzyskała to zdjęcie za pomocą zdalnego mikroobrazu SuperCam umieszczonego na szczycie masztu łazika. To zdjęcie wykonano 31 stycznia 2024 r. (1048 Sol), kiedy lokalny czas słoneczny wynosił 11:31:25. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP

Podczas gdy misja Ingenuity dobiegła końca, Perseverance zbliża się do jednej z najbardziej ekscytujących części swojej misji. Perseverance kontynuuje badania jednostki Margin, obszaru na krawędzi krateru Jezero, w którym znajdują się mocne dowody na obecność minerałów węglanowych z orbity.

Nasz zespół maksymalnie wykorzystał ten ostatni odcinek terenu, wykonując obserwacje SuperCam LIBS i VISIR wyłaniającej się skały zwanej Porkchop Geyser (patrz zdjęcie powyżej) oraz wykonując zdjęcia skalistej wychodni zwanej Muiron Island (patrz zdjęcie poniżej) za pomocą kamery Mastcam-Z. Gdy łazik kieruje się na zachód, my pilnie przygotowujemy się na to, co nas czeka.

Na orbitalnych zdjęciach krawędzi krateru możemy zobaczyć ogromne bloki — zwane „megabreccia” — które prawdopodobnie powstały w wyniku zderzenia, w wyniku którego powstał krater Jezero, lub reprezentują starsze skały wyrzucone z masywnego Basenu Isidis na wschodzie.

Wytrwałość Marsa Sol 1045

Należąca do NASA sonda kosmiczna Mars Perseverance wykonała to zdjęcie za pomocą kamery Right Mastcam-Z. Mastcam-Z to para kamer umieszczonych na szczycie masztu łazika. To zdjęcie wykonano 28 stycznia 2024 r. (1045 Sol), kiedy lokalny czas słoneczny wynosił 10:49:21. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Stanowy w Arizonie

Choć smutno jest rozstawać się z Ingenuity, przyszłość Perseverance rysuje się w jasnych barwach, a zespół naukowy jest w świetnych humorach. Przed nami znajduje się krawędź tajemniczego krateru, który może stanowić okno na okres historii Marsa, jakiego żaden łazik nigdy wcześniej nie widział.

Napisane przez Henry'ego Manelsky'ego, doktoranta na Uniwersytecie Purdue i Nathana Williamsa, inżyniera systemów naukowych na Uniwersytecie Purdue Laboratorium Napędów Odrzutowych

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *