Łazik NASA Perseverance odkrył na Marsie „płetwy rekina” i „szpony kraba”

Łazik NASA Perseverance odkrył na Marsie „płetwy rekina” i „szpony kraba”
  • Nowe zdjęcie NASA jest najnowszym przykładem zjawiska znanego jako pareidolia
  • Tam, gdzie mózg chce zrozumieć to, co widzą oczy, tworzy coś, co nie jest prawdziwe

Patrząc na nowe zdjęcie wykonane przez należący do NASA łazik Perseverance, można by pomyśleć, że na Czerwonej Planecie dzieje się coś podejrzanego.

Dzieje się tak dlatego, że robot wielkości samochodu zrobił zdjęcie dwóch oddzielnych skał, które wyglądają jak płetwa rekina i pazur kraba.

Amerykańska agencja kosmiczna udostępniła swoje najnowsze odkrycie na platformie X (wcześniej na Twitterze), wywołując lawinę odpowiedzi fanów kosmosu, którzy żartowali, że przypominająca kraba skała jest pozostałością po „wielkim, wielkim kosmicznym krabie”.

Inni twierdzili, że „pazur” wyglądał jak ziarno kawy lub głowa żółwia „kopiącego dziurę na swoje jaja”, a niektórzy żartowali, że płetwa rekina może w rzeczywistości być „tylnymi płytkami” stegozaura.

Zdjęcia zrobione w zeszłym miesiącu są Najnowszy przykład zjawiska znanego jako pareidolia – gdy ludzki umysł chce nadać sens temu, co widzi oko, tworzy znaczenie, które nie jest prawdziwe.

Dziwne: łazik NASA Perseverance wykonał zdjęcia dwóch oddzielnych skał, które wyglądają jak płetwa rekina i pazur kraba
Cel: Łazik wielkości samochodu (na zdjęciu) został wystrzelony na Marsa w 2020 roku w celu poszukiwania śladów starożytnego życia na Czerwonej Planecie

Przeczytaj więcej: Łazik Perseverance odkrywa na Marsie dziwną skałę w kształcie pączka

Najsłynniejszy incydent z Marsem miał miejsce w 1976 roku, kiedy należąca do NASA sonda kosmiczna Viking 1 wykonała zdjęcie czegoś, co wyglądało jak twarz wyrzeźbiona na powierzchni Czerwonej Planety.

Po opublikowaniu zdjęcia amerykańska agencja kosmiczna wyjaśniła, że ​​jest to tylko iluzja spowodowana cieniami, co jednak nie przeszkodziło niektórym w twierdzeniu, że twarz stworzyła istota pozaziemska.

Dopiero 20 lat później NASA próbowała położyć kres tym gorączkowym spekulacjom.

W 1998 roku należący do tej agencji Mars Global Surveyor (MGS) wykonał zdjęcia tak zwanej „twarzy na Marsie”, która była 10 razy ostrzejsza niż Viking 1, ukazując, że jest to znacznie bardziej normalnie wyglądająca skała.

Jednak nie wszyscy dali się przekonać.

Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych upierali się, że zdjęcia były zasłonięte przez mgłę, dopiero w 2001 roku NASA udowodniła raz na zawsze, że jest to powszechny obiekt geologiczny znany jako bot lub mesa, występujący również na Ziemi.

„Sfotografowaliśmy twarz, gdy tylko udało nam się zrobić jej dobre zdjęcie” – powiedział Jim Garvin, główny naukowiec w programie eksploracji Marsa NASA.

„Bardzo mi to przypomina Middle Butte na równinie Snake River w Idaho”.

„To kopuła lawy, która przybiera formę izolowanej płaskowyżu o tej samej wysokości co twarz na Marsie”.

Amerykańska agencja kosmiczna podzieliła się swoim najnowszym odkryciem na platformie X (wcześniej na Twitterze), wywołując lawinę reakcji fanów kosmosu, którzy żartowali, że przypominająca kraba skała jest pozostałością po „wielkim, wszechmocnym kosmicznym krabie”.
Niektórzy udostępnili zabawne gify przedstawiające tańczący krab na powierzchni Czerwonej Planety
Inni twierdzili, że „pazur” wyglądał jak ziarno kawy lub głowa żółwia „kopiącego dziurę na swoje jaja”, a niektórzy żartowali, że płetwa rekina może w rzeczywistości być „tylnymi płytkami” stegozaura.

A to tylko jeden z przykładów dziwnych skał dostrzeżonych na Marsie.

Tylko w tym roku amerykańska agencja kosmiczna udostępniła zdjęcia skały w kształcie pączka i kamienia przypominającego kość, podczas gdy inna sonda kosmiczna Perseverance Curiosity uchwyciła tajemniczy element w skalnej ścianie, który według niektórych jest „wejściem”.

Pomysł ten został szybko odrzucony przez NASA, gdy amerykańska agencja kosmiczna ujawniła, że ​​ma on zaledwie kilka cali szerokości i długości, podczas gdy geolodzy twierdzą, że mogło to być spowodowane kilkoma prostymi pęknięciami w równoległej ścianie skalnej.

Łazik Perseverance został wystrzelony na Marsa w 2020 roku, aby szukać śladów starożytnego życia na Czerwonej Planecie.

Obecnie bada starożytną deltę rzeki w kraterze Jezero, która była wypełniona głębokim jeziorem o głębokości 500 stóp.

Naukowcy uważają, że około 3,5 do 3,9 miliarda lat temu na tym obszarze istniało życie drobnoustrojów, dlatego łazikowi powierzono zadanie zbadania próbek gleby w poszukiwaniu dowodów na obecność istot pozaziemskich.

Dowód na obecność kosmitów w pracy? W 1976 roku należąca do NASA sonda kosmiczna Viking 1 wykonała zdjęcie czegoś, co wyglądało jak twarz wyrzeźbiona na powierzchni Czerwonej Planety.
W 1998 roku należący do tej agencji Mars Global Surveyor (MGS) wykonał zdjęcia tak zwanej „twarzy na Marsie”, która była 10 razy ostrzejsza niż Viking 1, ukazując, że jest to znacznie bardziej normalnie wyglądająca skała. Trzy lata później NASA stwierdziła, że ​​jest to powszechny obiekt geologiczny znany jako „garnek” lub „mesa”, który występuje również na Ziemi.
Wprowadzające w błąd: na początku tego roku inna sonda kosmiczna Perseverance, Curiosity, uchwyciła tajemniczy element na skalistej ścianie, który według niektórych był „wejściem” (na zdjęciu)

Poważne sprawy: Łazik Perseverance i helikopter Ingenuity NASA poszukują życia na Czerwonej Planecie

Misja NASA Mars 2020 mająca na celu poszukiwanie oznak pradawnego życia na Czerwonej Planecie została wystrzelona, ​​aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób życie rozwijało się na Ziemi we wczesnych latach ewolucji Układu Słonecznego.

Łazik prowadzący o nazwie Perseverance bada starożytną deltę rzeki w kraterze Jezero, który niegdyś był wypełniony jeziorem głębokim na 500 stóp.

Uważa się, że około 3,5 do 3,9 miliarda lat temu na tym obszarze istniało życie drobnoustrojów, a łazik zbada próbki gleby w poszukiwaniu śladów życia.

Łazik NASA Mars 2020 (wrażenie artysty) szuka oznak pradawnego życia na Marsie, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć ewolucję życia na naszej planecie.

Kosztujący 2,5 miliarda dolarów (1,95 miliarda funtów) statek kosmiczny Mars 2020 został wystrzelony 30 lipca wraz ze statkiem kosmicznym i helikopterem w środku i pomyślnie wylądował 18 lutego 2021 roku.

Łazik zszedł do wnętrza krateru i będzie powoli zbierał próbki, które ostatecznie zostaną zwrócone na Ziemię w celu dalszej analizy.

Druga misja wyśle ​​na planetę i pobierze próbki, prawdopodobnie do końca 2020 r. we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Ta grafika koncepcyjna przedstawia lądowanie łazika Mars 2020 na Czerwonej Planecie za pośrednictwem systemu „Heavenly Crane” NASA

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *