Leczenie Alzheimera zadziwia naukowców, którzy tworzą sztuczne rozwiązanie

Leczenie Alzheimera zadziwia naukowców, którzy tworzą sztuczne rozwiązanie

Potencjalne leczenie choroby Alzheimera odniosło sukces u myszy przy użyciu syntetycznych cząsteczek.

autorstwa TeeJay Small | opublikowany

Jak wynika z niedawnego czasopisma naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym opublikowanym w czasopiśmie naukowym ośrodek witalny. Eksperymenty przeprowadzone przez zespół izraelskich naukowców w 2022 roku wykazały, że 30 myszy cierpiących na chorobę Alzheimera odzyskało pełną zdolność poznawczą dzięki zastosowaniu syntetycznych molekuł. Chociaż droga do opracowania leczenia odpowiedniego dla ludzi będzie długa i trudna, te próby są doskonałym pierwszym krokiem do wyeliminowania choroby w przyszłości.

Recenzowane badania koncentrowały się na nowym podejściu do opracowania leczenia choroby Alzheimera, które zdaniem naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona jest wysoce skuteczne u badanych myszy. Chociaż istnieją obecnie terapie, które pozwalają kontrolować i ograniczać rozprzestrzenianie się choroby Alzheimera w mózgu, profesor Varda Shoshan Parmatz i jej zespół rozpoczęli próby dotyczące gromadzenia się blaszek miażdżycowych w mózgu. Cząsteczka, którą opracował zespół, nie przyczyniła się zbytnio do usunięcia lub zmniejszenia płytki nazębnej z mózgów myszy testowych, ale wydawała się mieć bardzo pozytywne wyniki, lecząc wszystkie 30 myszy w eksperymencie.

Choroba Alzheimera jest zwykle opisywana jako postępująca dysfunkcja, która upośledza pamięć i inne poznawcze funkcje mózgu. Przy ponad 3 milionach nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych każdego roku, wiele osób musiało widzieć, jak ich przyjaciele i bliscy pogarszają się psychicznie po zarażeniu się chorobą w starszym wieku. Dzięki cząsteczce mitochondrialnej opracowanej przez Shoshan Parmatz i jej zespół wygląda na to, że jesteśmy o krok bliżej osiągnięcia długo oczekiwanego lekarstwa na chorobę Alzheimera, i to nie wcześniej niż za długo.

Mitochondria są oczywiście motorem napędowym komórki, dostarczając energię do poszczególnych komórek, takich jak te wewnątrz mózgu. Ponieważ blaszka miażdżycowa gromadzi się w mózgu dotkniętym chorobą Alzheimera, komórki te spowalniają, aż do zatrzymania, co wymaga większej siły, aby przejść przez dotknięty obszar. W tym miejscu wkracza cząsteczka, zapewniając komórkom dodatkową siłę w celu przywrócenia funkcji i służąc jako najbliższa lekarstwo na chorobę Alzheimera, jakie możemy obecnie osiągnąć.

Chociaż dysfunkcja mitochondriów jest główną przeszkodą dla wszystkich innych prób opracowania leczenia choroby Alzheimera, obecnie nie ma innych opublikowanych badań skupiających się na mitochondriach i wymaganym wzroście energii. Zespół z Uniwersytetu Ben-Guriona był pod tym względem nieocenionym umysłem naukowym, ponieważ ich metoda ukierunkowania na gromadzenie się płytki nazębnej doprowadziła do odkrycia, że ​​egzogenne cząsteczki mogą działać jako zapasowe baterie dla prawie martwych komórek.

Ponadto zespół odkrył fragment białka, który odgrywa ważną rolę w regulacji aktywnych funkcji komórki, co wskazuje na rokowanie w chorobie Alzheimera. Chociaż opracowanie kompleksowego leku na Alzheimera i przygotowanie do prób na ludziach zajmie lata, to odkrycie z pewnością posłuży jako ważny punkt wyjścia do zrozumienia, jak i dlaczego mózg z chorobą Alzheimera zachowuje się tak, a nie inaczej. Zespół stworzył startup o nazwie Tamarix, którego celem jest zrobienie kolejnego kroku w wyeliminowaniu tej choroby u milionów ludzi cierpiących na nią na całym świecie.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *