Leonardo dostarczył polskim siłom lądowym trzeci śmigłowiec AW149M

Leonardo dostarczył polskim siłom lądowym trzeci śmigłowiec AW149M

15 grudnia do polskich wojsk lądowych trafił trzeci, najnowocześniejszy wielozadaniowy śmigłowiec AW149M wyprodukowany przez firmę Leonardo. Według oficjalnego oświadczenia, dostawa odbyła się w południowo-wschodnim europejskim mieście Svitnik i nastąpiła pięć miesięcy przed planowanym terminem.

W piątek trzeci śmigłowiec AW149M przybył do polskiej granicy w celu dostarczenia do 25. Pułku Kawalerii Powietrznej, a szacuje się, że pierwszy lot zajmie nieco ponad godzinę.

Przypomnijmy, że w lipcu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło od Leonardo 32 pojazdy AW149M, podpisując kontrakt o wartości około 8,25 miliarda złotych (równowartość 1,76 miliarda euro). Jak wspomniano powyżej, umowa obejmuje pakiety szkoleniowe, symulatory oraz logistykę, w tym m.in. materiały eksploatacyjne, części zamienne i inny sprzęt pomocniczy oraz; Oczekuje się, że pełne dostawy zostaną zakończone do 2029 roku.

Jeśli chodzi o specyfikę wielozadaniowego śmigłowca wielozadaniowego AW149M najnowszej generacji, jest on średniej wielkości i zdolny do wykonywania lotów VFR/IFR. Zasady lotu z widocznością/Zasady lotów według wskazań przyrządów) w dzień i w nocy. Podobnie jego maksymalną masę startową można zwiększyć do 8300 i 8600 kilogramów. Ze swojej strony, choć misje może wykonywać jeden pilot, załoga może składać się z dwóch osób.

Jak już wspomnieliśmy, „Dzięki wielozadaniowej konfiguracji mogą być wykorzystywane do lekkich działań szturmowych, rozpoznania i transportu personelu. Przy maksymalnej prędkości 313 km/h polska wersja AW149 ma maksymalny zasięg 958 km, czyli 4 godziny 55 minut i może zabrać na pokład do 19 pasażerów.

Należy podkreślić, że zamówione przez Ministerstwo Obrony Narodowej 32 wielozadaniowe śmigłowce AW149M są specjalnie projektowane na potrzeby polskich sił lądowych i wyposażone w broń strzelecką, rakiety kierowane i niekierowane oraz systemy samoobrony. ; Wśród innych funkcji. Ponadto, w zależności od zastosowania helikoptera, uzbrojenie może być instalowane w punktach zawieszenia helikoptera lub w kabinie.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Obrony Narodowej nowe, najnowocześniejsze śmigłowce będą wykonywać z powietrza działania poszukiwawczo-ratownicze w celu wsparcia jednostek, transportu żołnierzy, towarów i/lub zaopatrzenia. Wojna, akcje ewakuacyjne; itp. W tym sensie AW149M klarownie wyraża swoje wielofunkcyjne pozycje, a jednocześnie pozwala Wojsku Polskiemu wzmacniać i pogłębiać jego zdolności obronne.

To może Cię zainteresować: USS Carney zestrzelił 14 dronów Houthi w odpowiedzi na atak wzbogacający.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *