Liczby Carlosa Alcaraz pasują do „Wielkiej Trójki”

Liczby Carlosa Alcaraz pasują do „Wielkiej Trójki”

Liczby podane przez Hiszpana Carlosa Alcaraz, nowy fenomen na męskim torze tenisowym w wieku 19 lat, są godne „Wielkiej Trójki”, składającej się z Rogera Federera, Rafaela Nadala i Novaka Djokovica, trio, które zdominowało światowy tenis. W ciągu ostatnich 15 lat.

. Pierwszy turniej ATP wygrany przez Nadala, gdy był o osiem dni młodszy

Kiedy Alcaraz ustanowił swój rekord pod koniec lipca na chorwackim Umagu, pokonując w finale Francuza Richarda Gasqueta, Hiszpan miał 18 lat i niecałe trzy miesiące.

Siedemnaście lat temu, w sierpniu 2004 roku, Nadal wygrał swój pierwszy turniej ATP w Sopocie (Polska), również widoczny na glinie i czyniąc go ośmiodniowym młodszym od Alcaraz.

Zarówno Federer, jak i Djokovic musieli poczekać do 19 roku życia, aby wygrać swoje pierwsze mistrzostwo, w lutym 2001 roku w Mediolanie dla Szwajcarów iw lipcu 2006 roku w Amersfoort (Holandia) dla Serbów.

. Pierwszy tytuł Masters 1000: Po raz kolejny za Nadalem

W najbardziej prestiżowej kategorii turniejowej za Wielkim Szlemem Alcaraz nie musiał czekać do świętowania swoich 19. urodzin, aby poświęcić się po raz pierwszy. W Miami 3 kwietnia pokonał w finale Norwega Caspera Ruuda (7-5, 6-4) w wieku 18 lat i 333 dni.

Jednak po raz kolejny mistrzostwo w tej kategorii wywalczył Nadal znacznie młodszy. To było w Monte Carlo w 2005 roku, piętnaście dni młodszy od swojego rodaka.

Z tej czwórki najwięcej czasu zajęło Federerowi wygranie Masters 1000 i zrobił to w Hamburgu w 2002 roku, niecałe trzy miesiące po swoich 21. urodzinach. Djokovic ze swojej strony zbliżał się do dwudziestki, kiedy wygrał w Miami w 2007 roku, chociaż od tego czasu dodał łącznie 38 tytułów w tej kategorii, co jest rekordem.

. Wejście do pierwszej setki: tuż przed Federerem i Djokoviciem

Alcaraz znalazł się wśród 100 najlepszych graczy w rankingu ATP 24 maja 2021 r., trzy tygodnie po swoich osiemnastych urodzinach.

Z tej okazji linia uboczna z Nadalem jest świetna: Baleary znalazły się wśród 100 najlepszych tenisistów w tej chwili 21 kwietnia 2003 r…. w wieku 16 lat i 10 miesięcy!

Alcaraz ledwo pokonuje Federera (który zrobił to 4 lipca 2005 r.) i Djokovica (4 lipca 2005 r.), który przez miesiąc miał 18 lat, kiedy weszli do pierwszej setki.

. Wejście do pierwszej dziesiątki: ponownie na kole Nadala

Alcaraz znalazł się w pierwszej dziesiątce finalistów 25 kwietnia, tego samego dnia, w którym zrobił to Nadal 17 lat wcześniej. 10 dni po ukończeniu dziewiętnastu lat. Po raz kolejny został pokonany przez Nadala, który zrobił to w wieku 18 lat i 22 dni w 2005 roku.

Djokovic przybył na dwa miesiące przed swoimi dwudziestymi pierwszymi urodzinami (19 marca 2007), a Federer niecałe trzy miesiące przed swoimi dwudziestymi pierwszymi urodzinami (20 maja 2002).

. Granie pierwszego Wielkiego Szlema: wszystkie 17 lat

Alcaraz zagrał swój pierwszy duży turniej w styczniu 2021 roku podczas Australian Open, trzy miesiące przed jego 18. urodzinami.

Trzej członkowie „Wielkiej Trójki” również zadebiutowali przed osiągnięciem pełnoletności: Federer w 1999 roku na Roland Garros, Nadal w 2003 roku na Wimbledonie i Djokovic w 2005 roku w Australii.

. Pierwszy tytuł Wielkiego Szlema: Nadal na dwa dni przed jego 19. urodzinami.

Obecnie najlepszym wynikiem Alcaraz w Wielkim Szlemie jest ćwierćfinał, który został osiągnięty podczas US Open we wrześniu ubiegłego roku w wieku 18 lat, co jest rekordem prędkości w mistrzostwach Nowego Jorku w erze Open.

Jednak gdy Nadal po raz pierwszy podniósł Puchar Rycerski, 5 czerwca 2005 roku, przez dwa dni miał 19 lat, więc jego rodak nie mógł go już wyprzedzić.

Djokovic miał 20 lat i 8 miesięcy, kiedy po raz pierwszy wygrał w Australii (2008), a Federer miał około 22 lat, kiedy wygrał Wimbledon w 2003 roku.

. 50 zwycięstw: najskuteczniejszy Alkaraz

Jeśli Alcaraz pokonał trzy legendy w 50 zwycięstwach na torze z mniejszą liczbą meczów, tylko 70. Djokovic potrzebował 79 meczów, Nadal 81, Federer 97.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *