List Rosji, aby wywrzeć presję na Europę w obliczu napięć z gazem, Ukraina

Rosnące napięcia między Rosją a Zachodem w związku z możliwą inwazją na Ukrainę postawiły rynek energetyczny, zwłaszcza ropy i gazu na krawędzi.

Rosja jest jedną z głównych potęg w produkcji gazu na świecie, a Europa jest silnie uzależniona od produkcji tego kraju w zakresie jego dostaw; Szczególnie dziś stary kontynent boryka się z niedoborami energii.

W związku z tym europejscy przywódcy wezwali Stany Zjednoczone do kontynuowania poszukiwania rozwiązania konfliktu na arenie dyplomatycznej, promując jednocześnie bardziej agresywną postawę i puls militarny.

„Region ma już bardzo napięty bilans gazowy, więc dalsze redukcje rosyjskiego przepływu gazu do regionu mogą zaszkodzić rynkowi europejskiemu” – powiedział Warren Patterson, główny strateg ds. ładunków w ING. Konflikt między dwoma krajami lub surowe sankcje wobec Rosji mają potencjał do znacznego zacieśnienia rynków Składniki”.

Według Pattersona Rosja jest głównym dostawcą gazu ziemnego do Europy, odpowiadając za 40-50% europejskiego importu gazu. Dostawy paliwa docierają do starego kontynentu kilkoma gazociągami, takimi jak biegnący przez Białoruś Jamał-Europa, gazociąg North Stream i Turkstream; Główne rurociągi przechodzące przez Ukrainę i Rosję pobierają za transport paliwa 3,8% PKB kraju, wyjaśniła hiszpańskim mediom Mira Miloszević, ekspert w Królewskim Instytucie Elkano w Europie Wschodniej.

Ponadto istnieje projekt North Stream 2, który łączy Rosję bezpośrednio z Niemcami przez Morze Bałtyckie bez konieczności przechodzenia przez Ukrainę. Chociaż gazociąg jest obecnie gotowy do eksploatacji, nie uzyskał jeszcze zgody organów nadzoru ze strony Niemiec ze względu na presję USA, ponieważ projekt może doprowadzić do większego uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu i wpłynąć na finanse i transport Ukrainy. Niekoniecznie przez ten kraj.

Stany Zjednoczone i Niemcy podpisały wspólny dokument. Kreml zagroził działaniami i sankcjami, jeśli wykorzysta swoją masową produkcję gazu jako broń polityczną na swoją korzyść.

Na razie rynek energetyczny już reaguje na to napięcie i popycha ropę Brent do 90 dolarów. Według starszego analityka rynkowego Ondy, Edwarda Moyi, zmienność ropy naftowej będzie bardzo wrażliwa w krótkim okresie. „Globalny kryzys energetyczny szykował się już przed eskalacją napięć między Ukrainą a Rosją. Globalne uszczuplenie ładunków jest głównym czynnikiem ryzyka.

Poza walką o kontrolę między Zachodem a Rosją rolę w sporze o Ukrainę odgrywają również interesy gospodarcze.

Polska i Rumunia to kluczowe punkty NATO

Globalne napięcia nasiliły się po tym, jak Rosja rozmieściła na swojej granicy z Ukrainą około 100 000 żołnierzy i sprzętu wojskowego. Kreml sprzeciwia się wchodzeniu w skład NATO terytorium, które uważa za zagrożenie dla jego kontroli nad regionem. Jedną z odpowiedzi prezydenta Joe Bidena na mobilizację wojsk rosyjskich było wzmocnienie bezpieczeństwa NATO w Polsce i Rumunii. Obejmują one sankcje i ograniczenia eksportowe, które uniemożliwiają Rosji dostęp do amerykańskiej technologii.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *