Litwa dostarcza gaz do Polski nowym gazociągiem | Europa do tej pory | D.W.

W niedzielne popołudnie (05.01.2022) litewski operator rurociągu Amber Grid zaczął pompować gaz do Polski przez terminal litewskiego portu Glypeda, jak podała telewizja.

Budowa Połączenia Gazowego Polska-Litwa (GIPL) rozpoczęła się w 2015 roku i zakończyła się w tym roku; Rurociąg biegnie 508 kilometrów między Janiunoi na południu Litwy a Holovsis we wschodniej Polsce.

„To kamień milowy w historii rozwoju niezależności energetycznej Litwy i Polski, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu” – cytowany przez lokalne media prezes Amber Grid Nemunas Pignius.

Po osiągnięciu maksymalnej przepustowości w październiku przyszłego roku gazociąg ma przesyłać do Polski 2 000 mln metrów sześciennych gazu rocznie, co odpowiada 10% rocznego zużycia w kraju.

Oficjalne otwarcie gazociągu odbędzie się 5 maja z udziałem prezydentów Litwy, Łotwy i Polski, a także europejskiego komisarza ds. energii oraz kilku ministrów z Polski i krajów bałtyckich.

Operator gazociągów Connexus zostanie podłączony do bałtyckiej sieci i systemów magazynowych, które mają zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na gaz trzech krajów bałtyckich za pomocą LNG dostarczanego przez port Klipeta.

Następnie poprzez tę sieć zostanie podłączony do pływającego terminalu LNG połączonego z estońskim portem Baltiski, zarządzanym przez Estonię i Finlandię.

Plany zmniejszenia zależności republik bałtyckich od rosyjskiego gazu przyspieszyły groźby Moskwy w odwecie za inwazję na Ukrainę i sankcje.

Te trzy kraje jako pierwsze w Unii Europejskiej (UE) położyły kres importowi rosyjskiego gazu, co podjęły w kwietniu ubiegłego roku.

(F)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.