Lockheed Martin i Raytheon planują produkcję rakiet przeciwrakietowych FGM-148 Javelin w Polsce

Lockheed Martin i Raytheon planują produkcję rakiet przeciwrakietowych FGM-148 Javelin w Polsce

Polska firma PGZ i Stowarzyszenie Joint Spear (JJV)Firma złożona z Raytheona i Lockheed Martin zgodziła się nad tym współpracować Produkcja przeciwpancernego systemu rakietowego FGM-148 Włócznia w PolsceZgodnie z niedawno podpisanym protokołem ustaleń (MOU) pomiędzy obiema stronami.

Włócznia FGM-148 armii amerykańskiej.

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Sprogeniawa (PGZ) Sebastien Cwalek powiedział, że Polska uważa spółkę joint venture Javel za ważnego partnera strategicznego, a umowa jeszcze bardziej wzmocni jej relacje z Raytheonem i Lockheed Martin. Zauważył, że strategiczne negocjacje, które doprowadziły do ​​tego porozumienia, podkreślają potencjał długoterminowej współpracy.

Podstawowym celem tego kontraktu jest wsparcie obecnego i przyszłego rosnącego popytu na rakiety przeciwpancerne Javelin wynikającego z obaw dotyczących bezpieczeństwa regionalnego w Europie. PGZ i JJV zgodziły się zbadać możliwość utworzenia w Polsce zakładu montażu końcowego i produkcji podzespołów.. Ponadto prezes JJV i dyrektor projektu Raytheon Javelin, Andy Amaro, zauważył, że wspólnie z PGZ badają różne możliwości wykorzystania doświadczenia i umiejętności polskiego przemysłu przy koprodukcji Javelina. Biorąc pod uwagę wzrost popytu na Javelin, ci nowi gracze w branży mogą odegrać kluczową rolę w produkcji i dystrybucji tego systemu uzbrojenia.

W czerwcu 2021 roku Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) pomyślnie ukończyły szkolenie operatora Javelina i uzyskały uprawnienia do konserwacji i obsługi tego zestawu uzbrojenia, a także prowadzenia własnego szkolenia operatorskiego. Ze swojej strony system rakietowy FGM-148, opracowany i wyprodukowany wspólnie przez firmy Raytheon i Lockheed Martin, udowodnił swoją skuteczność i jest obecnie na wyposażeniu 23 krajów, przy czym Polska jest pierwszym krajem międzynarodowym, który otrzymał wariant rakiety Javelin F. – Model. Do chwili obecnej JJV wyprodukowało ponad 50 000 rakiet Javelin i ponad 12 000 jednostek rakiet dowodzenia wielokrotnego użytku.

To może Cię zainteresować: Lockheed Martin i Raytheon podwoją produkcję przeciwpancernego pocisku rakietowego FGM-148 Javelin do 2026 roku

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *