Łotwa i Polska z zadowoleniem przyjmują wizytę Bidena w Europie Środkowej

Ta treść została opublikowana 1 lutego 2023 – 14:28

Ryga (Łotwa), 1 lutego (EFE) – Ewentualna wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Europie Środkowej „będzie silnym sygnałem dla Łotwy i Polski, Ukrainy i Moskwy” – poinformował Łotysz. Prezydent Egils Levits na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

„Czekamy na wizytę prezydenta Bidena, bo przyjedzie do naszej części Europy” – powiedział polski prezydent, podkreślając, że nie wymieniono żadnego konkretnego kraju.

Duda dodał, że dokładne szczegóły wizyty Bidena będą znane dopiero w najbliższym czasie ze względów bezpieczeństwa, ale zaznaczył, że prezydent USA zobaczy sytuację „na własne oczy” bezpośrednio w kraju gdzieś w Europie Środkowo-Wschodniej. Cień wojny z Ukrainą.

Duda pytany o wysłanie broni do Polski odpowiedział, że jego kraj dostarczył już na Ukrainę 240 czołgów różnych typów i w przyszłości powstrzyma się od wysyłania myśliwców F-16.

Polski prezydent spotkał się także z premierem Łotwy Kristianisem Karinsem i innymi łotewskimi urzędnikami.

Levits ze swojej strony powiedział, że zarówno Polska, jak i Łotwa popierają utworzenie międzynarodowego trybunału dla zbrodni związanych z inwazją na Ukrainę i badają legalne sposoby wykorzystania skonfiskowanych lub zamrożonych rosyjskich aktywów do sfinansowania odbudowy Ukrainy. Wojna się skończyła.

Obaj prezydenci podkreślili serdeczne stosunki i bliskie porozumienie między obydwoma krajami w sprawach międzynarodowych.

Łotewski prezydent przypomniał, że oba kraje ogłosiły lub odnowiły niepodległość w tym samym tygodniu listopada 1918 r.

Polskie siły pomogły wyzwolić Daugavpils, drugie co do wielkości miasto w kraju, od sił bolszewickich podczas wojny o niepodległość, która nastąpiła po ogłoszeniu przez Łotwę deklaracji 18 listopada.EFE

jkz-rz/ad

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *