Łukaszenka wzywa do repatriacji unieruchomionych imigrantów do Niemiec | Europa | DW

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w poniedziałek (22.11.2021) zwrócił się do Niemiec z prośbą o przyjęcie blisko 2000 migrantów, którzy przez dwa tygodnie utknęli na granicy białorusko-polskiej, oskarżając UE o niepowodzenie w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Łukaszenka skarżył się, że UE nie skontaktowała się z nim w celu rozwiązania problemu.

„Jeśli Niemcy ich nie wezmą, to zaopiekujemy się tymi ludźmi. Co możemy zrobić? Nic nie możemy zrobić. Ale musimy domagać się, aby Niemcy ich zabrali” – powiedział prezydent na spotkaniu ze swoimi przedstawicielami. Strefa przygraniczna z Krotna, według oficjalnej białoruskiej firmy Biełda. Łukaszenko zaznaczył, że oczekuje odpowiedzi UE w sprawie 2000 migrantów, ponieważ kanclerz Niemiec Angela Merkel „obiecała”, że problem migrantów zostanie zbadany na szczeblu unijnym. „Nawet nie czyta tego, co mi (Merkel) obiecała: osoby kontaktowe, nie będą się z nimi kontaktować” – podkreślił.

Łukaszenka powiedział, że nie chce konfrontacji z Polską, która może doprowadzić do wojny, według białoruskiej agencji. Ale ostrzegł też kraj, że jeśli przejście zostanie zamknięte, ruch kolejowy będzie musiał zostać przekierowany przez strefę konfliktu we wschodniej Ukrainie. „Zamknij, jeśli czujesz się komfortowo, ale najpierw musisz pomyśleć o tym, co powiedziałbyś ogólnie Rosji, Chinom i wschodowi.

Polska straż graniczna ogłosiła dziś 346 nowych prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi w ciągu ostatnich 24 godzin, oprócz innych prób temu zapobiec, wydając nakazy eksmisji wobec 58 cudzoziemców. Od początku tego roku Straż Graniczna odnotowała 36 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusi, z czego 17 300 w samym październiku.

LGC (efe / Reuters)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *