Magnus Carlsen zachowuje swój tytuł i po raz piąty z rzędu zostaje ogłoszony mistrzem świata w szachach | Inne sporty | Sporty

Broniący tytułu Magnus Carlsen pokonał Iana Nepomnyakhchi 7,5 do 3,5 punktu, zdobywając mistrzostwo na 3 mecze przed końcem.

EFE

Nowy błąd rosyjskiego kandydata Iana Nepomnyashchi dał zwycięstwo w jedenastym meczu Norwegowi Magnusowi Carlsenowi, który po raz piąty z rzędu został mistrzem świata w szachach, z wynikiem 7,5 do 3,5 punktu, co oznacza wczesny koniec dla Dubai. Mecz bez wyczerpania 14 uzgodnionych meczów.

Carlsen, który wyrwał tytuł mistrza świata indyjskiemu Viswanathanowi Anandowi w 2013 roku, bronił go już czterokrotnie: przeciwko samemu Anandowi w 2014 roku, przeciwko Rosjaninowi Siergiejowi Karjakinowi w 2016 roku, przeciwko Amerykaninowi Fabiano Caruanie w 2018 roku, a teraz przeciwko Nybo (nazwa pochodzi od jego kolegów z drużyny). . ), najsłabszy przeciwnik z czwórki, z którą zmierzył się mistrz, i stawką o tytuł.

Oprócz przyznania nagrody w wysokości 1,2 miliona euro (60 procent całkowitej wygranej z meczu), jego miażdżące zwycięstwo nad Rosjaninem przedłuży panowanie Carlsena co najmniej do końca przyszłego roku, kiedy będzie musiał zmierzyć się ze zwycięzcą Turnieju Kandydatów, który odbędzie się w 2022 roku.

Z negatywnym wynikiem 6,5 do 3,5 po 10 meczach, Nepo musiał dzisiaj przynajmniej uciec przed kolejną porażką w jedenastym meczu, aby zapobiec przedwczesnemu zakończeniu Pucharu Świata bez konieczności wyczerpania zaplanowanych czternastu. Była to także okazja, by w bieli przytulić się do ostatniego promienia nadziei. Wyzwanie było ogromne: Wygraj trzy z czterech pozostałych gier, aby wymusić remis.

Oczekiwanie było jak największe, aby poznać przepis przygotowany przez rosyjski zespół w czwartkowy dzień odpoczynku. Hiszpański otwieracz nie przyniósł kandydatowi żadnych rezultatów, a angielski otwieracz, którego próbował w dziewiątym meczu, w którym rażąca porażka kosztowała go mecz, nie przyniósł żadnego efektu.

Nebo nie pokazał ręki, by obrócić się w pierwszym ruchu. Otworzył pionek króla, ale zamiast Hispanioli wybrał teraz otwarcie włoskie, cichy wybór z szansami na to, że partia może ożyć w środku gry.

Starszy Rosjanin Ian Nepomnyachchi i norweski major Magnus Carlsen grają swoje figury podczas Mistrzostw Świata w Szachach 2021 w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 7 grudnia 2021 r. Zdjęcie: Agence France-Presse

Na 22 ruchy nie było nic nowego. Wyrównywanie sytuacji trwało nadal, ale znowu, w cichej układance, bez żadnych stawek po żadnej ze stron, doszło do katastrofy: Rosjanin zagrał 23g3, co pozwoliło Carlsenowi osłabić Białego Króla prostym, wysokiej jakości wykonaniem (wieża na podelement). ), który ustąpił miejsca atakowi nie. Walczy z hetmanem i wkraczającą wieżą ze śmiertelnymi skutkami po niechronionej stronie białego króla.

„Dla każdego, kto ma oczy, to prawdziwa katastrofa (dla Nebo)” – skomentował holenderski główny pedagog Anish Gehry. – Nie widzę żadnej obrony – zauważył Viswanathan Anand.

Był to trzeci błąd Nepomniachcziego, odkąd poddał maraton w szóstym meczu, Najdłuższy w historii mundialu (około 8 godzin i 136 ruchów), który podsycił jego mroczną legendę o słabym graczu, który upada po porażce.

Wynik jedenastego nie był natychmiastowy. Carlsen opuścił gardę i nie trafił w najlepsze zagrania, ale niewielka niedokładność dokładności tylko przedłużyła cierpienie Nebo, który został omówiony w ostatniej wieży z niższym pionkiem – i przeszedł – w nadziei, że błąd bohatera wybaczy mu życie.

Archiwum 11. meczu rozegranego pomiędzy Magnusem Carlsenem i Ianem Nepomniaccim na Mistrzostwach Świata w Szachach 2021.

Carlsen uratował go przed natychmiastową porażką, ale był bezlitosny dla swojego przeciwnika, powodując jego powolną śmierć. Nebo poddał się w podróży 49.

Norweg, który przygotowywał Puchar Świata w Sancti Petri (Hiszpania), będzie mógł teraz odpocząć i dotrzeć do szybkiego i błyskawicznego Pucharu Świata, który odbędzie się w Polsce w ostatnim tygodniu tego roku, po rezygnacji Kazachstanu z powodu pandemii. (Dr)

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *