Małpy uwielbiają biegać i możesz być zaskoczony, dlaczego

Małpy uwielbiają biegać i możesz być zaskoczony, dlaczego

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że podobnie jak dzieci z dużą ilością cukru i wolną przestrzenią do zabawy, małpy człekokształtne — w tym goryle, szympansy i orangutany — celowo kręcą się w kółko, aby wywołać zawroty głowy. Analizując filmy przedstawiające te małpy w akcji, naukowcy doszli do wniosku, że ta cecha prawdopodobnie pochodzi od naszych wspólnych przodków. Według BBCTo zachowanie może pomóc wyjaśnić, dlaczego ludzie ewoluowali, aby chcieć się odurzyć. W Stań Opublikowany w naczelne ssaki Autorzy Adriano R. Lameira i Marcus Perlman zauważają, że „odmienne stany psychiczne wydają się być powszechnym stanem człowieka, zarówno historycznie, jak i kulturowo”, oraz że „zachowania wirowania mogą generować podobne skutki neurofizjologiczne u małp człekokształtnych innych niż ludzie”.

Lamira, profesor psychologii, powiedziała BBC, że odkrycia „mają dramatyczne konsekwencje dla tego, jak myślimy o współczesnych ludzkich zdolnościach poznawczych i potrzebach emocjonalnych”. Perelman jest kognitywistą i profesorem języka angielskiego i językoznawstwa. On i Lamira obejrzeli 40 filmów pokazujących różne małpy biegające na linach. Naczelne mają tendencję do przechodzenia przez trzy cykle wirowania, z których każdy trwa około pięciu i pół cykli, chociaż orangutany kręciły się częściej niż goryle. Małpy osiągnęły prędkość porównywalną z ludźmi, którzy wirują podczas tańca, jak tancerze baletowi i akrobaci.

w kawałku do RozmowaPerlman powiedział, że zaczął się zastanawiać nad flirtującymi zachowaniami małp po obejrzeniu filmu krążącego w zoo w Calgary, na którym goryl Zola tańczy podczas zabawy w wodzie. Perelman pisze, że „pęd do wirowania wynika z powszechnej tendencji do poszukiwania i zmieniania doświadczeń, które pobudzają nasze zmysły”. Jednak po zaobserwowaniu, że ludzie ewoluowali w poszukiwaniu bardziej intensywnych odmiennych stanów, Perelman dochodzi do wniosku, że „nawet delikatny obrót pomaga nam zobaczyć świat w innym świetle”. (Przeczytaj więcej historii o odkryciach.)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *