Marcin Lijewski objął prowadzenie męskiej reprezentacji Polski

Znany reprezentant Polski Marcin Lijewski, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii polskiej piłki ręcznej, podjął nowe wyzwanie i został trenerem Reprezentacji Polski Mężczyzn, zastępując dotychczasowego trenera reprezentacji Polski Patricka Rompla. Mistrzostwa Świata mężczyzn 2023.

Henryk Szczepański, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej (ZPRP), jedna z najważniejszych postaci polskiej piłki ręcznej Marcin Lijewski: świetny zawodnik, organizator, pasjonat piłki ręcznej. Ma charyzmę, wiedzę i doświadczenie. Jestem przekonany, że uda Ci się osiągnąć cele, które sobie wyznaczyłeś. Zrobimy wszystko, aby zapewnić trenerowi i drużynie jak najlepsze warunki pracy. Mam nadzieję, że jego działania i poświęcenie się opłacą, a zespół powita go z entuzjazmem.

Marcin Lijewski był płodnym prawym obrońcą przez całą swoją karierę piłkarską i ma duże doświadczenie na poziomie klubowym, grał dla Wisły Bloc, Flensburg-Hantewitt i Hamburga, zanim wrócił do Bloc u szczytu swojej kariery. Jako członek kadry narodowej, Lijewski zdobył dwa medale na Mistrzostwach Świata Mężczyzn, srebro w Niemczech 2007 i brąz w Chorwacji 2009. Jest trzecim piłkarzem w historii Polski, który rozegrał 251 meczów. 1997 i 2013. Jeden z ośmiu graczy, którzy osiągnęli kamień milowy 700 bramek, jest piąty z 711 bramkami. W obu turniejach Lijewski został wybrany do drużyny All-Star jako najlepszy prawy obrońca turnieju.

Przypomnijmy, że Marcin Lijewski zaczynał karierę trenerską na Wybrzeżu Gdańsk, gdzie był trenerem w latach 2015-2019, a następnie przez trzy lata w Górniku Zabrze w latach 2019-2022, także w ekstraklasie.

Marcin Lijewski skomentował, że rozpocząłem najważniejszy nowy etap w całej mojej karierze w piłce ręcznej, jako trener reprezentacji Polski. Dziękuje wszystkim, którzy powierzyli mu tego przyjaciela i pełną wiarę w niego. To dla niego zaszczyt, ale też wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Zapewniam, że zrobicie wszystko, co w waszej mocy, aby osiągnąć postawione przed Wami cele, stworzyć silny zespół, który będzie w stanie wygrać w najtrudniejszych sytuacjach.

Lijewski podpisał pięcioletni kontrakt do lutego 2028 roku, który zostanie automatycznie przedłużony do sierpnia 2028 roku, jeśli Polska zakwalifikuje się do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku.

Nie zapominajmy, że Polska rozczarowała w dwóch ostatnich mundialach mężczyzn, zajmując 13. miejsce w Egipcie 2021 i 15. w Polsce-Szwecji 2023, gdzie grali w Katowicach i Krakowie. W styczniu Polska wygrała trzy mecze i trzy przegrała, nie awansując z rundy zasadniczej.

Śledź nas na Twitterze: https://twitter.com/#!/deroscacope

Udostępnij i ciesz się!