Matematycy odkrywają nowy 13-boczny kształt zwany „kapeluszem”

Matematycy odkrywają nowy 13-boczny kształt zwany „kapeluszem”

Niektórzy myślą o kafelkach rzadko, chyba że nadszedł czas na remont domu, ale dla matematyków są one źródłem wielu tajemnic – a sprytny zespół wymyślił niezwykle trudną łamigłówkę. Naukowcy zidentyfikowali kształt, który wcześniej był tylko teoretyczny: 13-boczna konfiguracja zwana „kapeluszem”, która może pokrywać powierzchnię bez powtarzania.

Kapelusz jest tak zwanym monotylem acyklicznym, co oznacza, że ​​pojedynczy kształt może pokryć powierzchnię bez symetrii przejściowej lub w ogóle bez powtarzania wzoru. słynny Płytki Penrose’a jest przykładem kafelkowania aperiodycznego, w którym wzór jest aperiodyczny, ale wykorzystuje dwa różne kształty.

Kapeluszowe płytki wykorzystują tylko jeden kształt, „einstein”, niemiecki termin oznaczający „jeden kamień”, co sprawia, że ​​wzór jest nieregularnym monolitem. 13-stronny kapelusz ma wielościenny kształt, składający się z ośmiu latawców przyczepionych do jego końców. Istnienie nieokresowego monotylu było czysto teoretyczne, dopóki zespół badawczy kierowany przez matematyka Davida Smitha i współpracowników nie wykazał jego istnienia w arkusz przygotowania do druku Opublikowane online w tym miesiącu.

„Dosłownie szukasz jednej rzeczy na milion. Odfiltrowujesz 999 999 nudnych elementów, a potem dostajesz coś dziwnego, a potem warto to dalej eksplorować” – powiedział współautor Chaim Goodman-Strauss, matematyk z National Mathematical Muzeum. nowy Świat. „A potem zaczynasz to ręcznie badać i próbować to zrozumieć, i zaczynasz ściągać strukturę. W tym miejscu komputer będzie bezwartościowy, ponieważ człowiek musi być zaangażowany w budowanie dowodów, które człowiek może zrozumieć. ”

Dla matematyków odkrycie wydaje się być odpowiedzią na odwieczne pytanie inżynierskie. Ale dla reszty z nas być może stanowi to nową, funky opcję płytek łazienkowych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *