Meksyk czyści przywódców po tym, jak ich wybory się nie powiodły

MEXICO CITY (AFP) – Dwa turnieje kwalifikacyjne w ciągu niecałego miesiąca wstrząsnęły tkanką meksykańskich drużyn narodowych w piłce nożnej dzięki serii zwolnień.

Prezes Meksykańskiego Związku Piłki Nożnej Yon de Luisa poinformował o odwołaniu dwóch starszych liderów oraz trenera drużyny do lat 20, Luisa Pereza.

Zwolnienia nastąpiły dwa dni po tym, jak kobieca drużyna odpadła z Pucharu Świata w Australii i Nowej Zelandii w 2023 roku oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

„Niestety nie osiągnęliśmy celów i wiem, że to porażka, ponieważ ucierpieli ci sami gracze, FIFA, a zwłaszcza meksykańscy fani. Perez napisał na swoich portalach społecznościowych: „Zdaję sobie z tego sprawę i biorę pełną odpowiedzialność”.

Dwa tygodnie temu na Mistrzostwach Świata w Hondurasie drużyna U20 prowadzona przez Pereza przegrała w ćwierćfinale z Gwatemalą. Fiasko kosztowało go bilety na Mistrzostwa Świata w kategorii Indonezja 2023 oraz na olimpijską imprezę w Paryżu.

– Do tej decyzji doprowadził mnie fakt, że nie dostałem się na mistrzostwa świata i nie dostałem dwóch podań na olimpiadzie – powiedział de Luisa. Ale były już oznaki operacji, które nie były na poziomie, którego szukaliśmy”.

De Luisa zwolnił Gerardo Torrado, generalnego dyrektora sportowego federacji, a także Ignacio Hierro, dyrektora sportowego drużyn narodowych.

Prezydent federacji powiedział, że kontynuacja Moniki Vergary, trenerki kobiecej drużyny triathlonowej, jest w trakcie analizy i wkrótce zostanie rozstrzygnięta jej przyszłość.

Vergara przegrała wszystkie trzy mecze w eliminacjach CONCACAF z Jamajką, Haiti i Stanami Zjednoczonymi. Pożegnali się bez strzelenia ani jednego gola.

Cztery miesiące przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata w Katarze Torrado opuszcza swój wyjazd bez lidera, który ma towarzyszyć pracy pierwszego zespołu kierowanego przez Argentyńczyka Gerardo Martino.

Dziś odchodzę na bok i biorę pełną odpowiedzialność za ostatnie wyniki. „Używam tego doświadczenia jako okazji do rozwoju osobistego i zawodowego” – powiedział Torrado w swoich sieciach społecznościowych.

Al-Terri przygotowuje się do zmierzenia się z Argentyną, Arabią Saudyjską i Polską w grupie C.

„Nie dotyczy to Gerardo Martino” – powiedział De Luisa. Wczoraj (wtorek) rozmawiałem z nim obszernie i ogłosiłem decyzje. Martino jest zaangażowany w federację i pozostaje nienaruszony, a on ma nasze pełne poparcie.

Torrado, były zawodnik reprezentacji Meksyku, nigdy nie pracował jako trener. Pracę rozpoczęła w czerwcu 2019 roku.

„Będziemy szukać kogoś z doświadczeniem, aktywnego i znającego się na pracy kobiecego i męskiego oddziału” – powiedział de Luisa.

„Nie chcemy tylko zmieniać ludzi, chcemy również wzmocnić strukturę” – powiedział de Luisa. Ma to na celu uniknięcie wyników takich jak te, które miały miejsce w ostatnich tygodniach.

Dwukrotna eliminacja obu drużyn z nadchodzących igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata to poważny cios nie tylko w sporcie, ale także w wymiarze ekonomicznym, zwłaszcza dla sieci telewizyjnych z prawami do transmisji.

„Ponieważ właściciele nie mówią wystarczająco dużo, nie chcemy organizować tego meczu, to już koniec” – powiedział ESPN były gracz Hugo Sanchez. „Podział pieniędzy w Meksyku nie jest sprawiedliwy, dla niektórych wystarcza, a dla innych niewystarczający dla ich zespołów”.

Treści meksykańskich drużyn są nadawane wyłącznie przez Televisa i TV Azteca, które w 2017 roku zapłaciły 200 milionów dolarów, aby przedłużyć umowę na Mistrzostwa Świata 2026. W tym roku NBC/Universal, Telemundo i América Móvil złożyły ofertę 500 milionów dolarów, która została odrzucił.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.