Metoda NASA gromadzenia śmieci kosmicznych na orbicie

Metoda NASA gromadzenia śmieci kosmicznych na orbicie

Wystrzeliwanie coraz bardziej przystępnych cenowo satelitów ma również wady: na orbicie gromadzą się śmieci kosmiczne. Naukowcy są coraz bardziej świadomi niebezpieczeństwa związanego z tymi ogromnymi śmieciami, które wędrują po planecie bez żadnej kontroli i czasami powodują ogromne szkody w niektórych misjach. Obecnie działają agencje kosmiczne, takie jak Europejska Agencja Kosmiczna – w której uczestniczy Hiszpania – i NASA Pracuj nad technikami łapania tych śmieci i zawróć go na powierzchnię, gdzie spali się po ponownym wejściu na ziemię lub nawet przetworzy bezpośrednio w przestrzeń kosmiczną.

Zaledwie kilka dni temu NASA przyznała sobie kontrakt z firmą TransAstra, również amerykańską, na opracowanie rakiety Gigantyczna nadmuchiwana torba kosmiczna przeznaczona do zbierania odpadów orbitalnych. Pula nagród wynosi 850 000 dolarów (787 000 euro) w ramach drugiej fazy projektu badawczego dotyczącego innowacji w małych przedsiębiorstwach.

Dzięki dofinansowaniu firma będzie mogła zbudować urządzenie i Udowodni swoją skuteczność w rzeczywistym scenariuszu, jest nadal niedatowany. Potencjalne rozwiązanie, które mogłoby wyeliminować część zagrożeń, na jakie obecnie narażają się misje kosmiczne na orbitach i transorbitach, a które wszystko wskazuje na to, że w przyszłości wzrosną, jeśli nie zostaną wprowadzone krótkoterminowe środki zaradcze.

Kosmiczny worek na śmieci

Koncepcja kosmicznego worka na śmieci TransAstra nie jest niczym nowym w porównaniu z nowo zatwierdzoną konkurencją. Został wynaleziony przez Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA (JPL). Misja przekierowania asteroidyplan dotarcia do bliskiej Ziemi asteroidy i przeniesienia jej na księżycową trajektorię z dala od bezpośredniego sąsiedztwa planety i zagrozenia ludzkości.

Program JPL rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 2017 r., kiedy Kongres USA nie wyraził zgody na dalsze zwiększenie finansowania. już w 2021 r., TransAstra zbudowała małą torbę myśliwską Dzięki nowemu programowi NASA udało się go również zebrać Wiadomości kosmicznejako pierwszy test urządzenia, które w przyszłości będzie znacznie większe i wydajniejsze.

Trans Astra zbiera kosmiczne śmieci

Trans-Astra

„Pierwotnie opracowaliśmy prototyp worka przechwytującego, aby zademonstrować wydobycie asteroid z niskiej orbity okołoziemskiej za pomocą symulowanej asteroidy” – powiedział Joel Sercil, założyciel i dyrektor generalny TransAstra. Ale później zdaliśmy sobie sprawę, że to było to Najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiono, aby oczyścić orbitalne śmieci„.

Wraz ze wszystkimi niezbędnymi systemami twórcy myślą o wykonaniu różnego rodzaju toreb. Nacisk zostanie położony na najmniejsze z nich na sześciennych satelitach o wielkości kilku decymetrów. Większe mogą łączyć pełne lub usprawnione stopnie rakietowe.dużych geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych, które są przestarzałe lub nawet ratują oryginalne zastosowanie i przechwytują asteroidy o masie do 50 000 ton.

„Cel nie potrzebuje żadnych przedmiotów, które można złapać” – zauważa Sercel. „Dokowanie nie jest wymagane, co jest manewrem precyzyjnym. Musisz być wystarczająco precyzyjny, aby otworzyć torbę, obejść tę rzecz i zamknąć ją.

Co jest nieco bardziej skomplikowane Dostosowanie do ruchu ściółki który ma zostać usunięty. Na przykład, gdy wiruje szybko – co jest częste w takich sytuacjach – statek niosący nadmuchiwany worek „według naszych analiz musi osiągnąć ten sam obrót w określonym punkcie”. I tak, złap go i usuń.

[El 'Google Maps’ que muestra cuánta basura espacial flota alrededor de la Tierra en tiempo real]

Jak tradycyjna torba, Można używać do więcej niż jednego obiektu na raz. Celem TransAstry jest wykorzystanie tej samej podróży do usunięcia jak największej ilości odpadów. „Jeśli musisz polecieć do obiektu, podnieść go, wyrzucić na krótkotrwałą orbitę, a następnie powrócić na wysokość operacyjną, co wymaga ogromnej ilości paliwa” – kontynuuje Sercel. „Lepiej jest zebrać wiele kawałków gruzu podczas jednej misji.”

Od torby do recyklingu

TransAstra i startup lotniczy ThinkOrbital opublikowały opracowanie, w którym proponują jego wdrożenie Zadania recyklingu bezpośrednio na orbicie. Program ten zapewnia znaczną redukcję kosztów eksploatacji statków dla TransAstra; 82% na paliwo i 40% na czas usuwania zanieczyszczeń.

Sonda TransAstra pozostawia śmieci kosmiczne na platformie ThinkOrbital

Sonda TransAstra pozostawia śmieci kosmiczne na platformie ThinkOrbital

Trans-Astra

Wyniki te potwierdzają i potwierdzają potencjał tego podejścia Rozwiązanie jednego z największych i najpilniejszych zagrożeń „Poprawiamy rozwój przestrzeni kosmicznej w sposób, który jest szybszy, łatwiejszy, tańszy i bardziej zrównoważony” – powiedział Sebastian Asprilla, dyrektor generalny i współzałożyciel ThinkOrbital w oświadczeniu. „W świetle tych odkryć implikacje dla rozwoju produkcji kosmicznej są głębokie .”

Schemat, który chcą realizować obie firmy, zakłada zbieranie śmieci w nadmuchiwanych workach na pokładach statków TransAstra, a następnie transportowanie ich na platformę orbitalną ThinkOrbital. Oczekuje się, że ten ostatni będzie się składał z Ma średnicę około 37 metrów i objętość 4000 metrów sześciennych Gdzie zostanie zainstalowany sam zakład recyklingu. Zawierają wszelkiego rodzaju zautomatyzowane narzędzia do analizy zebranych obiektów i możliwości ich naprawy lub recyklingu.

„Potężne połączenie tych rewolucyjnych technologii tworzy wydajny ekosystem, który natychmiast i na bieżąco rozwiąże nasz rosnący problem śmieci kosmicznych” – powiedziała Nicole Shoemaker, wiceprezes ds. partnerstw strategicznych w firmie TransAstra. „Stacje recyklingu w kosmosie rozwiązują ten problem Zamiana tego, co kiedyś było zobowiązaniem, w aktywa, nie tylko zmniejsza ilość śmieci orbitalnych, ale otwiera nowe możliwości produkcji i budowania w przestrzeni kosmicznej.

Może Ci się spodobać…

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *