Migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki utknęli na granicy polsko-białoruskiej

Migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki utknęli na granicy polsko-białoruskiej

Rodziny migrantów z Syrii i Iraku stoją za płotem granicznym między Polską a Białorusią, w pobliżu polskiego miasta Białowieża, 29 maja 2023 r.

W poniedziałek polscy strażnicy graniczni poinformowali, że na granicy polsko-białoruskiej utknęła grupa imigrantów, w tym kobiety i dzieci, z Bliskiego Wschodu i Afryki, a aktywiści apelują o uniemożliwienie im ubiegania się o azyl.

Grupa musiała obozować przez cztery dni w lasach pod Białowieżą, przy płocie granicznym, który Warszawa wzniosła, aby uniemożliwić nielegalne przekraczanie.

Polscy strażnicy graniczni w przesłanym AFP oświadczeniu poinformowali, że „poza jurysdykcją” Polski przebywa „około 20-30 osób”.

„W związku z tym jakakolwiek czynność administracyjna, w tym ewentualne przyjęcie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeżeli intencją tych osób jest uzyskanie ochrony w Polsce, nie jest możliwa” – dodał.

Według działaczy, w grupie są osoby z Syrii, Iraku i Konga, które mają 11 dzieci.

„Są bardzo zmęczeni i zestresowani… bo są w bardzo trudnej i niepewnej sytuacji” – powiedziała AFP aktywistka Ola Krzanowska.

Organizacja praw człowieka Grupa Granica potwierdziła, że ​​migranci są już na terytorium Polski, mimo że nie przekroczyli ogrodzenia.

Ostrzegł, że nie należy ich wpuszczać z powrotem na Białoruś, bo straż graniczna grozi im psami i powiedział, że co najmniej dwie osoby zostały pobite lub zranione przez funkcjonariuszy strony białoruskiej.

Cerzanowska powiedziała, że ​​działacze złożyli wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, prosząc o „środki tymczasowe” i domagając się, aby Polska otrzymała ich wnioski o azyl od grupy.

mmp-amj/gw/mas/atm

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *