Mija 35 lat od historycznej wizyty Papieża Jana Pawła II w Paragwaju

Mija 35 lat od historycznej wizyty Papieża Jana Pawła II w Paragwaju

Był poniedziałek, 16 maja 1988 roku, dokładnie 35 lat temu, kiedy papież Jan Paweł II postawił stopę na paragwajskiej ziemi. Po raz pierwszy i jedyny, upamiętniając historyczne wydarzenie dla kraju i wiary katolickiej. Trzydniowa wizyta obejmowała m.in Asunción, Cocobe, Encarnacion, Villarrica i Chaco, Gdzie zgromadził się tłum parafian, aby otrzymać jego błogosławieństwo i wysłuchać jego przesłania nadziei.

Kiedy była godzina 13:00 w trzeci poniedziałek maja, Ojcze Święty Karol Józef Wojtyła Znany jako Juan Pablo II, przybył do Paragwaju w ulewnym deszczu, aby rozpocząć krótką, ale od dawna oczekiwaną wizytę, która rozpoczęła się od San Roque González de Santa Cruz i jego współmęczennicy Juan del Castillo i Alfonso Rodríguez Na boisku Ñu Guasu de Luque. Pierwsza Msza celebrowana przez Papieża Wezwał około 400 000 ludzi.

Może Cię to zainteresować: Arcybiskup wspomina Pierwszego Świętego Paragwaju i wizytę Jana Pawła II

Jego przemówienia podczas wizyty nie omijały żadnego tematu tamtych czasów, nawet najbardziej kontrowersyjnego, jak np. dyktatura Alfredo Stroessnera. Jednak pomimo ostrej krytyki niesprawiedliwego tyrana i jego świty, Zachowałem teologiczną i ewangeliczną linię duszpasterską, Przekazali orędzia pokoju i nadziei ludowi Paragwaju.

„Kościół nie może być uwięziony w swoich świątyniach, tak jak Bóg nie może być uwięziony w sumieniu ludzi”. Słowa wypowiedziane przez polskiego papieża padły przed władzami Paragwaju w Pałacu Rządowym. W pewnym momencie swojej wizyty zwrócił się także do młodych mężczyzn, którzy Wezwał do „budowy nowego Paragwaju”.

Trzydniowa wizyta Jana Pawła II w Paragwaju, 16-18 maja 1988. Zdjęcie: dzięki uprzejmości

Tydzień przed przybyciem Ojca Świętego, Alfredo Stroessner zamierzał spróbować zawiesić spotkanie papieża z nim „budowniczowie społeczności”W tym związki zawodowe, studenci, chłopi i obrońcy praw człowieka. Dzięki naciskom Watykanu i społeczeństwa spotkanie to ostatecznie odbyło się 18 maja. W Narodowej Radzie Sportu w Asuncion, w obecności sił bezpieczeństwa.

Wizyta Jana Pawła II w Paragwaju była bezprecedensowym wydarzeniem historycznym, które wpłynęło na naród paragwajski w kontekście politycznym i społecznym. Rzeczywiście, ludzie, którzy uczestniczyli w różnych spotkaniach religijnych, pamiętają jego przemówienia jako balsam nadziei dla kraju pogrążonego w strachu i dążącego do władzy. Przed obchodami pierwszej rocznicy przybycia do naszego kraju dyktator Alfredo Stroessner został obalony w nocy z 2 na 3 lutego 1989 roku.

Pontyfikat Jana Pawła II był jednym z najważniejszych, wszechstronniejszych i najważniejszych dla Kościoła katolickiego. Po jego śmierci wieść o jego świętości szybko się rozeszła, zwłaszcza wśród ludzi religijnych, którzy zaczęli szukać jego pośrednictwa przed Bogiem. Został beatyfikowany przez papieża emeryta Benedykta XVI 1 maja 2011 r., a kanonizowany przez papieża Franciszka 27 kwietnia 2014 r.

Przemówienia Jana Pawła II podczas jego wizyty nie omijały żadnego tematu tamtych czasów, nawet najbardziej kontrowersyjnego, jak np. dyktatura Alfredo Stroessnera. Zdjęcie: AFP

Dziennikarz Miguel Noto skomentował dla gazety La Nacion, że to on przyniósł informację. W kwietniu 1987 r. w Noticias El Diario we Na okładce zamieściliśmy informację, że papież Jan Paweł II odwiedzi Paragwaj w drugiej połowie maja 1988 roku″, Pamiętałem.

Miguel Noto, wówczas dziennikarz El Diario News. Plik graficzny

Kilku dziennikarzy z Paragwaju pojechało relacjonować przyjazd Ojca Świętego do Corrientes w Argentynie, wśród nich Noto, który podczas przypadkowego spotkania z ministrem edukacji Carlosem Ortizem Ramirezem dowiedział się o ważnej sprawie. Spotkanie Ambasadora Apostolskiego z urzędnikiem Państwa Paragwaju.

„Powiedziałem ludziom, że i tak zostanę i pojadę. Pracowałem w Diario Noticias i zatrzymałem się u biskupa Corrientes. Był kwiecień 1987 roku. Kiedy Ortiz Ramirez opuścił spotkanie, powiedział nam: „W przyszłym roku papież będzie w Paragwaju, W drugiej połowie maja br.

Dokładnie osiem miesięcy później 8 grudnia 1987 r., w święto Matki Boskiej Kubańskiej, biskupi ogłosili wizytę papieża Jana Pawła II. Parafianie zgromadzeni w duchowej stolicy Paragwaju przyjęli tę wiadomość z radością, a przygotowania poszły natychmiast.

Czytaj więcej: „To będzie najlepszy rok w historii naszego kraju” – mówi Santiago Peña z Brazylii

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *