Minęło 20 lat od przybycia statku kosmicznego Spirit and Opportunity na Marsa

Minęło 20 lat od przybycia statku kosmicznego Spirit and Opportunity na Marsa

Madryt, 4 stycznia (prasa europejska) –

Epicka misja MER (pojazdy do eksploracji Marsa) 4 stycznia NASA będzie świętować 20. rocznicę przybycia na Czerwoną Planetę lądowaniem automatycznego łazika Spirit.

Spirit przybył na powierzchnię Marsa wczesnym czasem UTC 4 stycznia 2004 r., a jego bliźniacza sonda Opportunity przybyła trzy tygodnie później, 25 stycznia. Dwa łaziki misji MER zostały oddane do użytku Poszukaj oznak aktywności wody w przeszłości Blisko miejsc lądowania, w bardzo różnych częściach Czerwonej Planety.

Duch i możliwości powstały jako bliźniaki. Obydwa dysponują tymi samymi narzędziami naukowymi. Każdy był wielkości wózka golfowego, NASA raportuje.

Dusza wylądowała w obszarze zwanym Kraterem Gusiewa. Naukowcy chcieli zbadać krater, ponieważ sądzili, że dawno temu mógł zawierać wodę. Na podstawie zdjęć satelitarnych naukowcy przypuszczali, że do Gusiewa wpływa kilka dużych rzek. Spirit znalazł w przeszłości kilka śladów wody oraz dowody aktywności geotermalnej lub wulkanicznej.

Opportunity wylądował po drugiej stronie Marsa, w regionie zwanym Meridian Planum. Obszar ten był interesujący, ponieważ był to płaskie, bezpieczne miejsce dla łazika. Badania przeprowadzone przy użyciu satelity krążącego wokół Marsa wykazały również, że może on zawierać minerał zwany szarym hematytem. Na Ziemi szary hematyt często występuje w obecności wody. Zebrane przez niego dowody wskazują, że miejsce jego lądowania znajdowało się na długo przed wybrzeżem słonego morza.

Badania te miały początkowo trwać tylko trzy miesiące. Jednak zarówno Spirit, jak i Opportunity działają od lat.

W końcu dusza utknęła w piaskach Marsa W kwietniu 2009; W rezultacie łazik nie był w stanie przekierować swoich paneli słonecznych tak, aby podążały za słońcem, zasadniczo podczas ostrej zimy panującej na Czerwonej Planecie. Zamarzł na śmierć.

Możliwość ta istniała aż do lata 2018 roku, Kiedy globalna burza piaskowa uciszyła go z powodu braku energii słonecznej w jego panelach.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *