Ministerstwo Spraw Wewnętrznych | Wyeliminowano szlak przemytu kokainy z Ameryki Południowej do Europy

Gwardia Cywilna wraz z polską policją i Europolem rozbiła organizację przestępczą z dziewięcioma więźniami, chociaż rozprowadzała marihuanę i haszysz na całym kontynencie z Ameryki Południowej i Afryki.

Grupa rozpoczęła wysyłkę leków z Afryki Północnej i Ameryki Południowej do krajów europejskich, takich jak Polska, Hiszpania, Niemcy, Dania, Szwecja, Szwajcaria i Holandia w 2014 roku. W swoim śledztwie, znanym jako Operacja Tunguska-Bratva, agenci potwierdzili, że narkotyki były ładowane na ciężarówki, które po przybyciu do naszego kraju były transportowane do różnych krajów Europy.

Każda substancja miała swój kraj docelowy: kokainę dostarczano do Niemiec i Polski, marihuanę do Hiszpanii, Holandii i Szwajcarii, a haszysz do Danii.

Struktura i logistyka tej organizacji składała się głównie z obywateli polskiego pochodzenia w Hiszpanii oraz tych samych narodowości pracujących jako kierowcy ciężarówek w międzynarodowych firmach transportowych.

Według szacunków agentów prowadzących śledztwo, organizacja miała wwieźć 940 kg kokainy oraz prawie 11 ton marihuany i haszyszu.

W obu krajach rozpoczęto skoordynowaną operację aresztowania go. W naszym kraju przeszukano kilka nieruchomości na Costa del Sol, gdzie przechwycono kokainę, urządzenia mobilne i luksusowe pojazdy. Wśród nich czterech zostało zatrzymanych na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i przekazanych władzom polskim pod nadzorem Centralnej Instrukcji Nr 3 Sądu Krajowego. W trakcie tych działań aresztowano i osadzono w więzieniu przywódcę organizacji w Hiszpanii.

Gwardia Cywilna udała się także do Polski i wspierała polską policję, gdzie zatrzymała pięciu członków organizacji. Wszyscy zostali oskarżeni o przestępstwa związane z międzynarodowym handlem narkotykami i udział w organizacji przestępczej.

Jeden z zatrzymanych w Polsce, który zorganizował transport ponad 3,2 tony kokainy do Polski w 2020 r., przybył do Niemiec ukryty w transporcie pulpy ananasowej z Ameryki Południowej. Statek został przy tej okazji przechwycony przez polskich śledczych, a trzech innych zostało aresztowanych.

W śledztwie brali udział funkcjonariusze Gwardii Cywilnej z Komendy Informacyjnej Centralnego Oddziału Specjalnego nr 3 i Wydziału Organicznego Policji Sądowej w Maladze oraz Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji (CBSP). Są zdjęcia. W linku do układu multimediów:

www.guardiacivil.es/es/prensa/videos_descarga_medios/2023/index.html

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *