Misja „Juno”: W poszukiwaniu życia pozaziemskiego na księżycach Jowisza | Nauka

Kilka dni temu było sonda Juno NASA przeleciała nad Ganimedesem, największym księżycem świata. Układ Słonecznyktóre kręcą się wokół Jowisz I że posiada własne pole magnetyczne zasilane przez rdzeń ze stopionego metalu ukryty pod stałą warstwą lodu o grubości ponad 800 kilometrów. Sonda wykonała najbliższy przelot tego lodowego olbrzyma w ciągu ostatnich 21 lat i wykonała jedne z obrazów tego satelity o najwyższej rozdzielczości, w tym jego przeciwną stronę. Dwa czarno-białe obrazy przedstawiają świat pełen głębokich kraterów i szczelin, pod którymi kryje się ocean płynnej wody, prawdopodobnie uwięziony między dwiema grubymi warstwami lodu. To odległe i gwałtowne środowisko księżyców Jowisza jest prawdopodobnie najlepszym miejscem do znalezienia życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym.

„Jeśli podejmiemy właściwe decyzje, być może będziemy w stanie potwierdzić istnienie życia na jednym z tych księżyców za około 20 lat” – mówi. Lucas Paganini, argentyński inżynier urodzony w Mendozie 41 lat temu, pionier w eksploracji Układu Słonecznego w siedzibie NASA i naukowiec zajmujący się programami misja Juno.

Paganini, syn inżyniera mechanika specjalizującego się w psychologii i edukacji, określa się jako „żywy chłopiec z klasy średniej”. Zainteresował się badaniem związków chemicznych w ziemskiej atmosferze, studiując inżynierię komunikacyjną w swoim rodzinnym kraju, a później wyspecjalizował się w analizie atmosfer innych planet.

Argentyński inżynier i naukowiec Lucas Paganini.LP

Juno badać Jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w naszej kosmicznej okolicy. Jowisz to największa planeta w Układzie Słonecznym. Jego wewnętrzne warstwy działają jak gigantyczne dynamo, które generuje potężne promieniowanie naładowanych cząstek, które nieustannie uderzają w tytanową osłonę statku. Paganini wspomina, że ​​głównym celem misji było skoncentrowanie się na badaniu Jowisza i pierwszym przelocie nad jego biegunami, gdzie został sfotografowany. Burze ponad 1400 km W średnicy jego szkodnik może przetrwać lata, a nawet wieki. NASA zakończyła swoją „oficjalną” misję, NASA zgodziła się przedłużyć swoją działalność do września 2025 r., jeśli weteran Juno Może wytrzymać do tego czasu.

„To bardzo ekscytujące obserwować, jak to promieniowanie zaczyna wpływać na instrumenty na pokładzie” – potwierdza Paganini. „Może to oznaczać, że część z tego straciliśmy, ale konieczne jest zaprojektowanie naszych następnych misji” – dodaje.

Sonda ponownie planuje przelecieć w pobliżu Ganimedesa 21 lipca, a następnie skierować swoje kamery na Europę, kolejnego satelitę Jowisza bardziej odpowiedniego do poszukiwania życia. Po raz pierwszy ludzkość zobaczyła Europę z bliska dzięki statkowi Podróżnik, które 40 lat temu pokazało, że jego lodowa powierzchnia była pokryta czerwonymi smugami, jakby to było przekrwione oko. Wiele lat później zespół Paganiniego wykorzystał jeden z największych teleskopów optycznych na Ziemi na szczycie hawajskiego wulkanu do analizy gazów na tym księżycu. Potwierdzili to w badaniu historycznym Była para wodna I że może to pochodzić ze słonej wody oceanicznej ukrytej za grubą warstwą lodu o grubości kilku kilometrów.

Zdjęcie Europy, księżyca Jowisza, wykonane przez sondę Galileo w latach 90. XX wieku.
Zdjęcie Europy, księżyca Jowisza, wykonane przez sondę Galileo w latach 90. XX wieku.NASA

W Europie podziemny ocean może spełnić wszystkie warunki, które umożliwiają żywym istotom życie: woda w kontakcie ze skałami, energia, podstawowe związki życia i czasu. Jowisz jest pierwszą planetą, która powstała po narodzinach Słońca około 5 miliardów lat temu. Europa i Ganimedes pojawili się wkrótce potem z gruzów otaczających gigantyczną planetę.

„Naprawdę niewiele wiemy o historii powstawania księżyców Europy i pozostałych księżyców Jowisza” – wyjaśnia w artykule. Scott Bolton, Główny naukowiec Juno. „Wiemy, że to środowisko przypomina miniaturowy układ słoneczny, w którym siła grawitacyjna Jowisza powoduje, że Europa się wypacza, a to generuje ciepło wewnątrz. Istnieje również możliwość powstania kominów hydrotermalnych w wewnętrznym oceanie, które są miejscami wypełnionymi mikrobami. na Ziemi, mimo że jest w całkowitej ciemności.”, również podkreśla.

amerykański statek Planuje latać nad Europą w 2022 roku, zaledwie 320 kilometrów od powierzchni. Ostatni raz statek kosmiczny przeleciał w pobliżu tego księżyca 21 lat temu podczas misji. Galileusz. Juno Planuje zmapować zamarzniętą powierzchnię, aby porównać jej bardziej szczegółowe obrazy z obrazami jej poprzednika i sprawdzić, czy zaszły zmiany, które mogłyby wskazywać na procesy hydrologiczne.

Bolton kontynuuje: „Do niedawna sądzono, że jedyny nadający się do zamieszkania region w Układzie Słonecznym, w którym może istnieć woda w stanie ciekłym, znajduje się wokół orbity Ziemi”. „Fakt, że mamy dowody na istnienie oceanu w Europie i odkrycie wody otwiera nam oczy” – dodaje. Jedynym miejscem, które może rywalizować z Europą w poszukiwaniu życia pozaziemskiego, jest Enceladus, jeden z księżyców Saturna, gdzie odkryto niesamowity fumarole wyłaniający się z lodu wypluwającego parę wodną i cząstki. Kto wie, czy mikroorganizmy też أيض.

Jedno z narzędzi Juno Wystrzeliwuje sygnały radiowe na powierzchnię i pozwala nam zobaczyć wewnętrzną kompozycję lodu, wyjaśnia Paganini. „W zależności od warunków może analizować grubość pierwszych 20 kilometrów. Nie wiemy, jak gruba jest pokrywa lodowa w Europie, ale szacuje się, że ma ona co najmniej pięć kilometrów długości, a może być większa niż 20. Co uważamy, że na płytkich obszarach mogą znajdować się niewielkie złoża wody w stanie ciekłym i że można je połączyć z dolnym oceanem siecią naturalnych kanałów. W ten sposób jeden z tych złóż może znajdować się zaledwie 200 metrów od powierzchni. W przyszłości o wiele łatwiej będzie próbować w tym momencie wynurzyć się na powierzchnię, kopać i dostać się do wody w stanie ciekłym – opisuje.

Przybory Juno Mogą szukać wody w drugi sposób: wykrywając fumarole, rodzaj gejzeru, który przenosi wodę z dna na powierzchnię, wyjaśnia inżynier. „To okno od wewnątrz bez konieczności wiercenia” – dodaje.

To, co ta misja odkryje w ostatnich latach życia, będzie kluczem do nadchodzących lat, które NASA już planuje. będzie pierwszy Maszynka do strzyżenia Europy, orbiter, który wystartuje w 2024 r. i dotrze do Jowisza w 2030 r. Następnym krokiem będzie Lądownik Europa, misja, która nie została jeszcze zatwierdzona i jako pierwsza wyląduje na tym księżycu. „Będzie nosić ramię robota do zbierania lodu i używać instrumentów pokładowych do pomiaru masy, analizowania jej za pomocą spektroskopii UV i wykonywania badań sejsmicznych” – wyjaśnia Paganini. Znacznie później kolejna misja będzie w stanie przebić się przez lód poza grubość pierwszego metra, choć może to nie być konieczne – ostrzega inżynier. „Instrumenty naukowe zdolne do obserwacji promieniowania podczerwonego lub ultrafioletowego mogą dokonywać pomiarów pośrednich, które pozwalają nam ocenić, czy najrozsądniejszym wyjaśnieniem tego, co widzimy, jest obecność żywych organizmów. To tak, jakbyś słyszał nadjeżdżający samochód bez konieczności zobaczenia go. ”Szczegóły Paganiniego

Hipotetyczne życie księżyców Jowisza byłoby jednokomórkowe, mówi Paganini, „tak jak na naszej planecie miliardy lat temu”. Być może jest coś bardziej złożonego, jak ekstremiści są podobni misie wodnektóry ma dużą odporność na promieniowanie.”

Juno Planuje odwiedzić kolejny piekielny, ale ekscytujący księżyc: Io, satelitę wypełniony wulkanami i jeziorami lawy, najbardziej aktywne wulkanicznie miejsce w Układzie Słonecznym. Jeśli przeżyje ostatnie lata swojego życia, statek zostanie zaprogramowany na popełnienie samobójstwa. Zanurzy się w atmosferę Jowisza, aż ciśnienie całkowicie go zdmuchnie. Powodem tego jest ochrona księżyców planety za wszelką cenę i Życie, które mogą nieść.

Możesz śledzić Rzecz Na Serwis społecznościowy FacebookA Świergot mi Instagram, lub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *