Misja Peregrine rezygnuje z próby lądowania na Księżycu po „krytycznej” utracie paliwa

Misja Peregrine rezygnuje z próby lądowania na Księżycu po „krytycznej” utracie paliwaCNN

Astrobotic Technology, firma, która opracowała pierwszy od pięćdziesięciu lat lądownik księżycowy, który ma zostać wystrzelony ze Stanów Zjednoczonych, oświadczyła, że ​​rezygnuje z próby wysłania statku kosmicznego Peregrine na Księżyc w niecałe 24 godziny po wystrzeleniu.

Według firmy statek kosmiczny doznał „krytycznej” utraty paliwa w wyniku wycieku paliwa.

Kilka godzin po wystrzeleniu statku kosmicznego z Florydy w kierunku Księżyca wczesnym poniedziałkowym rankiem firma Astrobotic ogłosiła, że ​​misja jest zagrożona. Według Astrobotic lądownik księżycowy o nazwie Peregrine nie był w stanie ustawić się twarzą w stronę słońca, prawdopodobnie z powodu problemów z napędem. To błędne skierowanie uniemożliwiło statkowi kosmicznemu ładowanie akumulatorów.

Problem z akumulatorem został później rozwiązany, ale Astrobotic nie był w stanie naprawić widocznego problemu z układem napędowym Peregrine.

W oświadczeniu wydanym późnym poniedziałkowym wieczorem firma stwierdziła, że ​​wyciek paliwa spowodował, że ciągi systemu kontroli położenia statku kosmicznego Peregrine — który ma za zadanie precyzyjnie ustawić w przestrzeni kosmicznej wysoki na 6 stóp, pudełkowaty lądownik — musiały „ „Działa dobrze .” poza oczekiwany cykl życia, aby zapobiec niekontrolowanemu przewróceniu się lądownika.

Astrobotic dodał, że urządzenia napędowe będą prawdopodobnie działać maksymalnie przez dodatkowe 40 godzin.

„Obecnie celem jest zbliżenie Peregrine’a jak najbliżej Księżyca, zanim straci on zdolność do utrzymywania pozycji skierowanej na słońce, a w konsekwencji straci moc” – twierdzi firma.

Oznacza to, że potencjalne lądowanie na Księżycu, które zaplanowano na 23 lutego, nie wchodzi już w grę.

Astrobotic ostrzegł już tuż po godzinie 13:00 czasu wschodniego, że „awaria układu napędowego” powoduje wyciek paliwa z samochodu. Jednak w poniedziałek firma pracowała kilka godzin, próbując rozwiązać problem i ocenić dostępne opcje.

W poniedziałkowe popołudnie serwis Astrobotic udostępnił także pierwsze zdjęcie lądownika Peregrine w kosmosie. Na zdjęciu widać, że zewnętrzne warstwy izolacji samochodu były pomarszczone.

Z Astrobotic/X

Astrobotic Technology, firma, która opracowała lądownik księżycowy Peregrine, udostępniła pierwsze zdjęcie lądownika w przestrzeni kosmicznej 8 stycznia 2024 r. Zdjęcie zostało wykonane kamerą zamontowaną nad powierzchnią ładunku i przedstawia wielowarstwową izolację (MLI) na powierzchni ładunku powierzchnia. Na pierwszym planie zewnętrzna część lądownika Peregrine.

Zniszczony materiał był „pierwszym wizualnym dowodem zgodnym z naszymi danymi telemetrycznymi, wskazującym na anomalię w systemie płatności” – podała firma w poście na platformie mediów społecznościowych X o 16:12 czasu wschodniego.

Lądownik księżycowy, nazwany Peregrine na cześć najszybszego ptaka świata, wydaje się być hitem już na pierwszym etapie swojej podróży, po tym jak wystartował o 2:18 czasu wschodniego na pokładzie rakiety Vulcan Centaur opracowanej przez Lockheed Martin i spółkę joint venture Boeinga United Launch . . Sojusz.

Był to pierwszy w historii lot rakiety Vulcan Centaur, nowego pojazdu firmy ULA zaprojektowanego w celu zastąpienia starzejącego się zestawu rakiet.

Tuż po godzinie 3:00 czasu wschodniego firma potwierdziła, że ​​Vulcan Centaur działał zgodnie z oczekiwaniami, dostarczając lądownik księżycowy Peregrine na orbitę wtryskową przezksiężycową. Według ULI. Wiąże się to ze specyficznym spalaniem silnika, które wprawia lądownik Peregrine na trajektorię na orbicie okołoziemskiej, która umożliwia mu synchronizację z Księżycem oddalonym o około 384 400 kilometrów (238 855 mil).

Oczekuje się, że lądownik Peregrine uruchomi silniki sterujące, wykonując do trzech manewrów w celu określenia swojej trajektorii.

W oświadczeniu Astrobotic stwierdził, że Peregrine pomyślnie nawiązał komunikację z siecią Deep Space Network NASA i aktywował jej systemy awioniki, „sterowniki termiczne, napędowe i mocy, z których wszystkie działają zgodnie z oczekiwaniami”.

„Po pomyślnej aktywacji systemów napędowych Peregrine wszedł w bezpieczny stan operacyjny” – podała firma.

Jednak lądownik Peregrine napotkał „anomalię”, w wyniku której łazik był skierowany w stronę słońca i nie był w stanie naładować akumulatora.

Następnie kontrolerzy misji „opracowali i wykonali zaimprowizowany manewr mający na celu przekierowanie paneli słonecznych w stronę Słońca” – twierdzi Astrobotic.

Osiągnęli ten cel.

„Zaimprowizowany manewr zespołu skutecznie przekierował panel słoneczny Peregrine w stronę słońca. Teraz ładujemy akumulator” – podała firma w aktualizacji. opublikować 12:34 czasu wschodniego.

Jednak Astrobotic stwierdził, że musi rozwiązać podstawowy problem z napędem. Statek kosmiczny musiałby użyć pokładowych silników odrzutowych i mieć wystarczającą ilość paliwa, aby wykonać miękkie lądowanie na Księżycu.

Firma Astrobotic Technology z siedzibą w Pittsburghu opracowała statek Peregrine w ramach kontraktu o wartości 108 milionów dolarów z NASA. Pojazd od początku projektowano tak, aby był stosunkowo tani, co miało na celu realizację wizji NASA polegającej na obniżeniu kosztów umieszczenia automatycznego lądownika na Księżycu poprzez nałożenie na sektor prywatny rywalizacji o tego typu kontrakty.

Dyrektor generalny Astrobotic, John Thornton, powiedział 2 stycznia CNN, że postrzega ten pierwszy start jako misję testową.

„To naprawdę przypomina podejście 50 do 50 celnych strzałów – gdzie tak naprawdę chodzi o sukces branży, a nie o jedną konkretną misję” – powiedział Thornton.

Joel Kearns, zastępca administratora ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA, wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym stwierdził: „Każdy sukces i porażka stanowią okazję do nauki i rozwoju. Wykorzystamy tę lekcję, aby przyspieszyć nasze wysiłki na rzecz rozwoju nauki, eksploracji i komercyjny rozwój Księżyca.”

Thornton, który wcześniej powiedział, że misja Peregrine kosztowała firmę Astrobotic więcej pieniędzy, niż zarobiła, również skomentował CNN, co oznaczałoby to dla firmy, gdyby misja się nie powiodła.

„Z pewnością będzie to miało pewien wpływ na nasze relacje i naszą zdolność do zapewnienia dodatkowych misji w przyszłości” – powiedział Thornton. „Na pewno nie będzie to koniec naszej działalności, ale z pewnością będzie trudny”.

Zaniechanie próby lądowania na Księżycu oznacza poważną stratę nie tylko dla firmy Astrobotic, ale także dla NASA, innych krajów i instytucji posiadających ładunki na pokładzie lądownika Peregrine.

Firma nie będzie mogła przetestować manewru lądowania, który – podczas poprzednich prób lądowania na Księżycu podejmowanych przez różne kraje i firmy – okazał się niezwykle trudnym etapem podróży.

Na pokładzie Peregrine znajduje się pięć instrumentów naukowych NASA i 15 innych ładunków pochodzących z różnych organizacji i krajów. Komercyjne ładunki znajdujące się na lądowniku obejmują pamiątki, a nawet szczątki ludzkie, za wysłanie których klienci płacili na powierzchnię Księżyca.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *