Misja „Tianwen-1” z powodzeniem ląduje na Marsie i stanowi kamień milowy w chińskim wyścigu kosmicznym

Misja „Tianwen-1” z powodzeniem ląduje na Marsie i stanowi kamień milowy w chińskim wyścigu kosmicznym

Pierwsza poprawka:

Chiny stały się trzecim po Stanach Zjednoczonych i byłym Związku Radzieckim krajem, który z powodzeniem wylądował na powierzchni tzw. Czerwonej planety, z tą różnicą, że cel osiągnęły za pierwszym razem. Po sukcesie program skupi się na uruchomieniu odkrywcy „Zhurong”, którego misją będzie zbieranie informacji w celu przesłania ich na Ziemię.

W celu realizacji chińskiego programu kosmicznego naród zainwestował około 8000 milionów dolarów. Robiąc to, uczynił ważny krok w swoich aspiracjach, aby poprowadzić wyścig do odkrywania wszechświata.

„Misja eksploracyjna Marsa zakończyła się sukcesem” – powiedział Zhang Kejian, dyrektor Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA) po potwierdzeniu udanego lądowania statku kosmicznego.

Według chińskiej agencji informacyjnej Xinhua, statek kosmiczny wylądował na powierzchni Marsa około godziny 7:18 w Pekinie (23:18 GMT w piątek 14 maja). Znajduje się na orbicie od lutego, po sześciomiesięcznym locie, przed wejściem w atmosferę planety.

Każdy krok miał tylko jedną szansę, a działania były ze sobą ściśle powiązane. Jing Yan, urzędnik China New News Agency, powiedział Xinhua, powołując się na Associated Press, cytując Jing Yan, urzędnika CNSA, że jeśli wystąpi jakakolwiek awaria.

Po usłyszeniu wiadomości prezydent Chin Xi Jinping wysłał wiadomość do grupy zadaniowej misji z gratulacjami. „To ważny krok w międzyplanetarnej podróży naszego kraju, dokonanie skoku z Ziemi i Księżyca na układ planetarny i pozostawienie chińskiego śladu na Marsie” po raz pierwszy „(…) kraj i ludzie zawsze będą zapamiętał i przyszedł w wiadomości, według Associated Press.

Również członkowie międzynarodowej społeczności naukowej wyrazili wdzięczność chińskiemu zespołowi. Jednym z nich był Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA, który przedstawił oczekiwania dotyczące misji w wiadomości zamieszczonej na portalu społecznościowym Twitter.

„Razem ze światową społecznością naukową z niecierpliwością oczekuję ważnego wkładu, jaki ta misja wniesie do zrozumienia Czerwonej Planety przez ludzkość”.


Ponadto w chińskiej sieci Weibo lądowanie statków było przedmiotem większego trendu. Ludzie wyrażali z niego entuzjazm i dumę.

90 dni na zbadanie części Marsa

Po udanym wylądowaniu na powierzchni planety, plany skupiają się na łaziku „Zhurong” (lub pojeździe do eksploracji kosmosu), nazwanego na cześć boga ognia w mitologii chińskiej, który pozostanie w sondzie przez kilka dni. Wykonaj testy przed zejściem z klifu i zbadaj region Marsa znany jako Utopia Planitia, miejsce, w którym jednostka misji NASA Viking 2 wylądowała w 1976 roku i uważa się, że jest to lód pod jego powierzchnią.

Aby wypełnić swoją misję, chiński łazik jest wyposażony w sześć kół i panele słoneczne, które sprawiają, że wygląda jak niebieski motyl. Ponadto ta drużyna ma wysokość 1,85 metra i wagę 240 kilogramów.

Model łazika „Tianwen-1 Mars” jest prezentowany na wystawie w Muzeum Narodowym Chin w Pekinie 4 marca 2021 roku. © Wang Zhao / AFP

Oczekuje się, że zespół wykona swoje prace w ciągu 90 dni marsjańskich, co odpowiada 93 dniom ziemskim.

2021 rok postępu w wyścigu, aby dowiedzieć się więcej o Marsie

Po raz pierwszy w historii trzem wyprawom z różnych krajów udało się dotrzeć do Czerwonej Planety. Sytuacja ta ma miejsce po wykorzystaniu okienka pozostawionego przez podejście Marsa do Ziemi, co zdarza się co dwa lata.

Oprócz „Tianwen-1”, w lutym z powodzeniem wylądował amerykański statek kosmiczny „Perseverance” i „Hope”, opracowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, który pracuje jako satelita naukowy do badania marsjańskiej atmosfery i meteorologii.

Ze swojej strony NASA wdrożyła bardziej ambitny program i uruchomiła, oprócz „wytrwałego” łazika, „kreatywny” helikopter, który wykonał swój pierwszy lot w lekkiej atmosferze Marsa.

Chiny realizowały swój program kosmiczny ostrożniej niż ich odpowiedniki w Stanach Zjednoczonych i byłym Związku Radzieckim. W 2011 roku Chiny i Rosja rozpoczęły wspólną misję, ale Azjaci zdecydowali się wyruszyć na własną rękę po niepowodzeniu inicjatywy.

W kwietniu Chiny z powodzeniem wystrzeliły pierwszą jednostkę, która będzie ich przyszłą stacją kosmiczną, pierwszą z łącznie 11 misji zaplanowanych w celu zbudowania i wyposażenia stacji, na którą mają nadzieję wysłać pierwszych członków załogi do końca 2022 roku.

Z drugiej strony, według Associated Press, władze azjatyckiego giganta wyraziły chęć zabrania ludzi na księżyc i zbudowania tam bazy naukowej, choć nie opublikowano harmonogramu rozwoju tych projektów.

Z EFE, Reuters i AP

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *