Moduł Chang’E-5 wykrywa znaki wodne „in situ” na Księżycu | Chińska Akademia Nauk | NNDC | technologia

Dane gromadzone przez jednostkę Badania Chang’E-5 na powierzchni księżyca wskazują na obecność wody, co jest pierwszym odkryciem tego płynu in situ, jak wynika z badań opublikowanych przez Science Advances.

Zespół badawczy kierowany przez Instytut Geologii i Geofizyki w Chińska Akademia Nauk, Znaki wodne obserwowane w uzyskanych danych spektralnych odbicia powierzchni Księżyca Chang’E-5.

Kilka obserwacji orbitalnych i pomiarów próbek wykonanych w ostatniej dekadzie dostarczyło dowodów na obecność wody (w postaci hydroksylu i/lub H2O) w LunaJednak nigdy nie dokonano żadnych pomiarów „Na miejscu” na jego powierzchni.

Jednostka wylądowała w grudniu 2020 roku na Mons Ruemaker, w Oceanus Procellarum, po widocznej stronie Księżyca, jednym z najmniejszych bazaltów morskich, znajdującym się w środkowej szerokości geograficznej Księżyca. Jego zadaniem było pobranie próbek o łącznej wadze 1731 kilogramów i sprowadzenie ich na Ziemię, co zrobił w tym samym miesiącu.

Przed pobraniem próbki plik Księżycowy spektrometr metaliczny (LMS) Na pokładzie sondy wykonano pomiary spektroskopowe regolitu i skał, co umożliwiło wykrycie wody na powierzchni księżyca.

Spektroskopia ilościowa wskazuje, że gleba księżycowa w miejscu lądowania zawiera mniej niż 120 części na milion wody, co jest zgodne ze wstępną analizą próbek zwróconych z Chang’E-5, wskazał na Chińska Akademia Nauk To jest oświadczenie.

Wręcz przeciwnie, analizowane skały lekkie i pęcherzykowe (z małymi ubytkami kulistymi) również wykazywały znacznie silniejszą adsorpcję, odpowiadającą około 180 ppm wody, co „Sugeruje dodatkowe źródło wody z księżyca”.

Wyniki analiz teledetekcji strukturalnej i orbitalnej pokazują, że skały mogły pochodzić ze starożytnej jednostki bazaltowej i zostały wyrzucone na miejsce lądowania. Chang’E-5.

Niższa zawartość wody w glebie w porównaniu z frakcją skalną wskazuje, że odgazowanie z osadzania płaszcza nastąpiło poniżej miejsca lądowania Chang’E-5.

Odkrycie to zapewnia istotny kontekst geologiczny dla analizy próbek przyniesionych na Ziemię przez chińską sondę.

standardowo

Projekt zaufania

wiedzieć więcej

Polecany film

NASA wystrzeliwuje statek kosmiczny, który zderzy się z asteroidą

NASA wystrzeliwuje statek kosmiczny, który zderzy się z asteroidą
We wtorek NASA wystrzeliła statek kosmiczny, który planuje celowo uderzyć w asteroidę jesienią 2022 roku, aby zniekształcić jej orbitę, w bezprecedensowej misji testowej, która stanowi część strategii obrony planetarnej amerykańskiej agencji. (Źródło: Ameryka TV)

To może Cię zainteresować

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *