Morawiecki krytykuje „słabą i ograniczoną” niemiecką pomoc z Litwy dla Kijowa

Treść została opublikowana 16 września 2022 – 13:28

Kraków (Polska) 16 września (EFE) .- Premier Polski Mateusz Morawiecki w ten piątek „wezwał do większej pomocy Ukrainie dla silnej gospodarki niemieckiej” i zażądał „ciężkiej broni” dla wojska. Kraj.

Podczas roboczej wizyty na Litwie i wspólnej konferencji prasowej z premier kraju bałtyckiego Ingridą Šimonytė Morawiecki określił pomoc Berlina dla Ukrainy jako „jak dotąd bardzo ograniczoną i bardzo słabą”.

„Gdyby wszystkie kraje pomogły (Ukraina) jak Niemcy, (prezydent Rosji Władimir) Putin prawdopodobnie znalazłby się na granicy Polski, Rumunii i Słowacji” – powiedział polski premier.

Koncentrując się na roli europejskich partnerów w wojnie na Ukrainie, Morawiecki powiedział w swoich raportach: „Niemieccy politycy wypełniają usta frazesami o europejskich wartościach: suwerenność, wolność, wolność, prawo do życia. Cóż, dziś jest na Ukrainie. dla przyszłości Europy, dla pokoju i bezpieczeństwa, dla najważniejszych wartości europejskich”.

Podobnie szef polskiej administracji odniósł się do opozycji swojego kraju, którą obwiniał za letnią postawę jej przywódców wobec Rosji i powiedział, że „była kanclerz Niemiec Hegard Schröder jest dziś symbolem nieszczęścia zachodnich elit, czymś, co wielu polskich dzisiejsi politycy wstydzą się powiedzieć w 2021 roku.

„Byłbym szczęśliwy, gdyby niemiecki kanclerz (Olaf Scholes) zmienił zdanie… i wysłał ciężką broń na Ukrainę… tak jak zrobiła to Polska” – podsumował Morawiecki.

Niedawno minister obrony Niemiec Christine Lambert ogłosiła, że ​​jej kraj wyśle ​​na Ukrainę dwie wyrzutnie rakiet MARS II, 200 rakiet jako amunicję i 50 pojazdów opancerzonych Dingo.

W czerwcu prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział eksport „ponad 240 czołgów i 100 transporterów opancerzonych” na Ukrainę.

Oprócz nieustannej krytyki Berlina Scholz wielokrotnie przypominał, że jego kraj wnosi największy wkład w ramach Unii Europejskiej do międzynarodowej pomocy dla Ukrainy, zarówno pod względem finansowym, jak i dostaw broni. EFE

Mac/GC/Tak

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.