Możliwość zderzenia się z nami za siedem stuleci jest najmniej interesującą rzeczą w przypadku asteroidy Bennu

Możliwość zderzenia się z nami za siedem stuleci jest najmniej interesującą rzeczą w przypadku asteroidy Bennu

Misja OSIRIS-Rex wkrótce dotrze do Ziemi z pierwszymi próbkami tej potencjalnie niebezpiecznej asteroidy

Bennu jest kometą bardzo interesującą dla astronomów nie ze względu na (bardzo małe) prawdopodobieństwo zderzenia się z naszą planetą, ale dlatego, że jest obiektem jednej z najbardziej ambitnych i najmniej znanych misji NASA.

„Potencjalnie niebezpieczny.” Asteroida Bennu była w ostatnich dniach w centrum uwagi mediów. Jednym z najbardziej godnych uwagi aspektów tego ciała niebieskiego jest fakt, że uważa się je za „Potencjalnie niebezpieczny„Ze względu na jego duże rozmiary oraz fakt, że jego orbita przecina się z orbitą naszej planety, możliwość jest niewielka i odległa w czasie.

Jaki mały? według Najnowsze konta Podrzędny Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (Zatoka), Centrum Laboratorium Napędów OdrzutowychNASA, która monitoruje orbity asteroid i komentuje nasze otoczenie, a także prawdopodobieństwo ich zderzenia z nami w najbliższej przyszłości, wynosi jeden do 1800.

Liczba ta stanowi szacunkową ocenę skumulowanego prawdopodobieństwa uderzeń na wielu orbitach w ciągu najbliższych 200 lat. Jeżeli skupimy się na konkretnych przypadkach, to według najnowszych szacunków (opublikowanych w 2021 r.) m.in Przypomniało mi się niedawno Fizyk Mar Gomez, najniebezpieczniejsze podejście nastąpi we wrześniu 2182 r., a prawdopodobieństwo zderzenia będzie wynosić jeden do 2700, czyli 0,037%.

Oszacowanie szkód. Szkody, jakie asteroida może wyrządzić Ziemi, zależą od wielu czynników. Dwa z najważniejszych to prędkość i masa szoku. Bennu ma 490 metrów średnicy i szacunkową masę 74 miliony ton. Ponadto szacuje się, że jego prędkość w momencie hipotetycznego uderzenia wynosiłaby około 12,7 km na sekundę.

Na podstawie tych parametrów Oblicza CNEOS Hipotetyczne uderzenie Bennu w 2182 roku uwolniłoby około 1421 megaton energii. To 28 razy więcej niż wyemitowana przez Car Bombę, największą bombę atomową, jaką kiedykolwiek stworzyła ludzkość.

Istnieje jednak wiele innych czynników, które mogą bardzo znacząco wpłynąć na szkody spowodowane uderzeniem asteroidy. Po pierwsze: jego skład i konsystencja materiału, z którego jest wykonany.

Ozyrys-Rex. To tutaj misje takie jak OSIRIS-Rex (Pochodzenie, interpretacja widmowa, identyfikacja zasobów i bezpieczeństwo – Regolith Explorer). Statek wystartował z Ziemi w godz Wrzesień 2016 Dotarła do asteroidy dwa lata później.

Rzeczywiście w 2020 roku sonda opadła w stronę Bennu, aby pobrać próbki regolitu asteroidalnego, czyli skał znajdujących się na jego powierzchni. Misja zakończyła się sukcesem i sonda wysłała te próbki na Ziemię.

Trzy lata później statek przygotowuje się do wystrzelenia wiązki w stronę Ziemi. W najbliższą niedzielę 24-go wyląduje nieco po 16:00 czasu półwyspowego. Będzie to przynajmniej czas, w którym NASA rozpocznie nadawanie informacji o przybyciu próbek.

Apophis Odkrywca. Kilka miesięcy temu NASA ogłosiła, że ​​dobrym pomysłem byłoby przedłużenie żywotności sondy poprzez przydzielenie jej do innej misji, jaką jest podróż na inną asteroidę, która wcześniej była uważana za zagrożenie dla naszego istnienia, Apophis.

Chociaż dzisiaj NASA Zostało to wyeliminowane Jakakolwiek możliwość zderzenia tego ciała z naszą planetą istnieje od ponad wieku, a pierwsze obliczenia jego orbity szacowały prawdopodobieństwo zderzenia na 2,7%. Następna misja, znana jako OSIRIS-APEX, będzie polegać na zbliżeniu się do tej asteroidy w celu szczegółowego zbadania jej.

Misje takie jak OSIRIS i DART (misja, która zderzyła się z asteroidą Dimorphos w celu sprawdzenia możliwości odbicia asteroidy w razie potrzeby) są kluczowe przy projektowaniu strategii pozwalających uniknąć potencjalnej kolizji meteorytów z Ziemią. Mają one jednak również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zrozumienie pochodzenia naszego Układu Słonecznego i planety, na której żyjemy.

W Chatace | Jaka jest skala Turynu i dlaczego w ostatnich dniach obniżono klasę asteroidy, o której tak dużo mówiono?

Obraz | doniczka

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *