Muzeum Auschwitz protestowało przeciwko budce z lodami pod swoją bramą

Muzeum Auschwitz protestowało przeciwko budce z lodami pod swoją bramą

Kraków (Polska), 5 maja (EFE). – Administracja Muzeum Pamięci Auschwitz, utworzonego w największym nazistowskim obozie zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce, potępiła w piątek utworzenie stoiska z lodami oddalonego o 250 metrów. Od głównej bramy będącej symbolem ogrodzenia.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami rzecznik muzeum Bartos Bartisel powiedział, że to „nie tylko zły gust estetyczny, ale także brak szacunku dla szczególnego miejsca historycznego”.

Przedstawiciele muzeum przyznali, że lokalizacja obu obiektów znajdowała się „poza prawnie wyznaczoną strefą ochronną Miejsca Pamięci o Holokauście” i była własnością prywatną, dlatego zwrócili się do władz lokalnych o „rozwiązanie tej trudnej sprawy”.

Ze swojej strony Andrzej Scrispinski, radny miasta Oświęcimia, na terenie którego gminy znajduje się muzeum, wyjaśnił, że plan zagospodarowania przestrzennego miasta wskazuje na konieczność uzyskania uprzedniej zgody na taką działalność, nawet jeśli jest to działalność prywatna. Umowa między właścicielem gruntu a właścicielem stoiska z lodami.

Radny podkreślił, że poinformuje odpowiednie służby i będzie nalegał na podjęcie działań.

Dagmar Kobiejas z fundacji zarządzającej Muzeum Auschwitz przekonywała, że ​​”w pobliżu muzeum znajduje się punkt obsługi ruchu turystycznego, gdzie zwiedzający mogą zjeść, napić się czy skorzystać z toalety”, czego nie można tłumaczyć „nagle wózkiem z lodami”. Przed wejściem do Auschwitz jest okropnie.

Na całym terenie Miejsca Pamięci obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia i spożywania posiłków oraz alkoholu, podobnie jak palenia papierosów na terenie kompleksu Auschwitz-Birkenau.

Lodziarnia stoi przed główną bramą byłego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau, murowanym budynkiem z wieżą o wysokości prawie 15 metrów pośrodku, która jest uważana za symbol obozu. Holokaust od 1979 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szacuje się, że podczas nazizmu w Auschwitz-Birkenau zginęło ponad milion ludzi.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *